Dach w domu energooszczędnym

0

Dach w domu energooszczędnym

Koszty tradycyjnej energii z każdym rokiem nieustannie rosną i raczej nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie miały nagle gwałtownie zmaleć. Dlatego wielu inwestorów decyduje się na instalację urządzeń produkujących energię z odnawialnych źródeł lub też inwestuje w budowę domu energooszczędnego.

Dom energetyczny, dzięki swojej wyjątkowej budowie, pozwala na spore obniżenie kosztów energii potrzebnej do ogrzewania domu. Zapotrzebowanie na tego typu domy jest coraz większe. Moda na budownictwo energooszczędne przyszła do nas z Zachodu i zatacza w naszym kraju coraz szersze kręgi. Inwestorzy dostrzegają jego zalety i coraz chętniej wybierają energooszczędne rozwiązania, choć, nie ma co ukrywać, są nieco droższe niż metody i materiały stosowane w budownictwie tradycyjnym.

 

Dobrze zaprojektowany budynek

Aby dom faktycznie był energooszczędny, potrzebuje nie tylko nowoczesnych rozwiązań i materiałów budowlanych, ale też doskonałego projektu. Inwestorzy muszą zdawać sobie sprawę, że w budownictwie energooszczędnym trzeba zrezygnować z rozbudowanych kształtów i dużych przestrzeni. Dom energooszczędny musi być bardzo prosty w kształcie, aby do maksimum ograniczyć straty energii. Minimalistyczna musi być bryła budynku, jej dach, a także rozsądnie dobrana liczba kondygnacji.

 

Rozbudowuj wzwyż, a nie wszerz

 

Wbrew pozorom, najbardziej optymalny wcale nie będzie budynek parterowy – wtedy duża ilość ciepła będzie odpływała przez dach. Optymalny z punktu widzenia energooszczędności będzie dom z co najmniej jednym piętrem lub z poddaszem, które jest użytkowe. Wtedy ciepło, po drodze z parteru może przy okazji ogrzać górną kondygnację. Zasada jest prosta – jeśli potrzebujemy dużej powierzchni, dom powinniśmy rozbudowywać do góry. Spory metraż na jednej kondygnacji to równie duże problemy z ogrzewaniem oraz mnóstwo miejsc, przez które ciepło może z domu uciekać.

 

Im prostszy dach, tym lepiej

Najlepiej, aby dom energooszczędny miał kształt sześcianu, bez żadnych dobudówek, ganków, tarasów czy przyłączonych do budynku garaży. Prostota powinna panować także wewnątrz – im mniej pomieszczeń i ścian działowych, tym lepiej. Równie prosty powinien być też dach domu energooszczędnego. Wielospadowy dach o dużej ilości płaszczyzn prezentuje się świetnie, ale taki dach powoduje dużo wyższe rachunki za ogrzewanie poddasza i całego budynku. W przypadku domu energooszczędnego optymalny będzie klasyczny dach dwuspadowy, który łatwo ogrzać bez wielkich nakładów i strat ciepła. Równie dobrze sprawdzi się dach płaski lub jednospadowy.

 

Ogranicz straty ciepła przez dach

Projektując, a następnie planując budowę domu energooszczędnego, warto szczególną uwagę poświęcić dachowi. Musimy zdawać sobie sprawę, że dach powinien być szczególnie zabezpieczony przed utrata ciepła. Proste prawa fizyki mówią bowiem, że ogrzane powietrze staje się lżejsze i unosi się u góry – w domu kieruje się w stronę poddasza. Jeśli nie jest ono właściwie zaizolowane termicznie, ciepło ucieknie przez dach.

Budowa dachu w domu energooszczędnym jest więc wyzwaniem, któremu musimy sprostać, jeśli zależy nam na niższych rachunkach za ogrzewanie. Po pierwsze – pamiętajmy o jak najprostszym projekcie. A po drugie – poświęćmy czas na dokładne zaplanowanie termoizolacji. Jest bowiem oczywiste, że warstwa ociepleniowa powinna być sporo grubsza niż przy tradycyjnym ociepleniu dachu na poddaszu użytkowym.

 

Ocieplenie energooszczędnego dachu

Dobrze ocieplony dach w domu energooszczędnym może aż o jedną trzecią ograniczyć straty ciepła uciekającego przez dach. Jak zwiększyć skuteczność ocieplenia? Można położyć grubszą warstwę termoizolacji lub użyć materiału, który ma niższy współczynnik przenikania ciepła. Pierwsze rozwiązanie sprawdzi się w przypadku stropodachów, drugie będzie optymalne dla dachu o skośnych połaciach. Zwiększenie grubości termoizolacji byłoby w ich przypadku poważnym wyzwaniem konstrukcyjnym i budowlanym.

 

Dwie warstwy materiału ociepleniowego

 

Warstwa ociepleniowa na poddaszu domu energooszczędnego powinna być ułożona w dwóch warstwach. Dzięki temu mniej ciepła będzie uciekało przez powierzchnię dachu, a jednocześnie zmniejszymy ryzyko powstawania mostków termicznych, które mogą obniżyć skuteczność nawet najlepszej jakości ocieplenia. Tę zasadę stosujemy bez względu na to, jaki rodzaj materiału ociepleniowego stosujemy. Płyty termoizolacyjne mogą być wykonane zarówno z wełny mineralnej, jak i z elastycznego styropianu. Grubość pierwszej warstwy to minimum 20 cm, a wymiary powinny być o około 2 cm większe niż rozstaw krokwi na połaci dachu. Dzięki temu, gdy wciśniemy płyty w przestrzenie między krokwiami, uzyskamy wyjątkowo szczelną powierzchnię. Druga warstwa materiału ociepleniowego jest już o połowę cieńsza – ma około 10 cm. Można ją zamontować zarówno od strony poddasza, jak i od zewnątrz, bezpośrednio pod pokryciem dachowym.

 

Folia, która odbija ciepło

 

Ciekawym rozwiązaniem, z którego chętnie korzystają inwestorzy domów energooszczędnych, jest zastosowanie na poddaszu jeszcze jednej warstwy – folii paroizolacyjnej. Spełnia ona swoje standardowe zadanie, czyli ułatwia przepływ pary wodnej z wnętrza pomieszczenia na zewnątrz, a jednocześnie ogranicza wnikanie na poddasze wilgoci. Jednak folie wykorzystywane na dachach energooszczędnych mają jeszcze jedną zaletę – od spodniej strony są pokryte specjalną warstwą aluminium, której zadaniem jest odbijanie ciepła, próbującego wydostać się przez dach. Dzięki temu część ciepłego powietrza wraca do wnętrza.

W przypadku dachów w domach energooszczędnych największe znaczenie ma prawidłowo wykonana izolacja cieplna. Dzięki niej straty ciepła zostaną znacząco obniżone. Mniejsze znaczenie ma natomiast rodzaj pokrycia dachowego. Na dachu można położyć zarówno dachówki ceramiczne i betonowe, jak i blachodachówkę. Nie ma znaczenia ani rodzaj, ani ciężar pokrycia.

 

Ocieplanie stropodachów

Nieco inaczej wygląda ocieplanie stropodachów, czyli stropów nad ostatnią kondygnacją budynku, które pełnią jednocześnie funkcję dachu płaskiego. Jeśli stropodach jest wentylowany, wybór materiałów ociepleniowych jest naprawdę pokaźny. Można użyć płyt styropianowych, strzępków wełny, granulatu styropianowego, wdmuchiwanej celulozy czy mat z wełny mineralnej. W typ przypadku również ocieplenie układa się w dwóch warstwach – w każdej warstwie łączenia płyt powinny znajdować się na innej wysokości – aby nie powstawały mostki termiczne.

 

Nowoczesny polistyren

 

Ocieplając stropodachy warto również wziąć pod uwagę, że dach płaski bardzo często pełni funkcje użytkowe – np. służy jako taras lub urządzamy na nim ogród. Warto zwrócić na to uwagę podczas ocieplania takiego dachu. Zwykle jest to bowiem stropodach odwrócony, w którym warstwa ociepleniowa znajduje się nad warstwą hydroizolacji. Materiałem termoizolacyjnym, który doskonale sprawdzi się w takich warunkach, jest polistyren ekstrudowany XPS 700. Jest to specjalny, spieniony polistyren, który jest wyjątkowo twardy i dużo mniej nasiąkliwy niż styropian. Polistyren na pierwszy rzut oka wygląda jak piana w kawałkach, a jednocześnie ma sporo zalet: jest wytrzymały mechanicznie, ma wyższe parametry izolacyjności termicznej, jest odporny na wilgoć i korozję. Polistyren wytrzymuje wysokie obciążenia, a także niskie temperatury. Jako materiał ociepleniowy sprawdza się więc bez zarzutu.

 

Energooszczędne okna dachowe

 

W domach energooszczędnych zwykle wykorzystywane użytkowo są wszystkie pomieszczenia, także poddasza. Trzeba więc liczyć się z tym, że muszą być one właściwie oświetlone. Nie ma więc wyjścia – jeśli chcemy mieć stały dopływ naturalnego światła, trzeba w połaci dachu wstawić okno. W przypadku domów energooszczędnych jest to najlepsze rozwiązanie – budowa lukarn znacznie zaburzy prostą geometrię budynku i przyczyni się do strat ciepła. W domach energooszczędnych po prostu się nie sprawdzą.

 

Ograniczy straty ciepła

Jak wybrać okna połaciowe? Przede wszystkim powinny spełniać wszystkie wymogi energooszczędności, aby ograniczyć straty ciepła szczególnie podczas miesięcy zimowych. Dopasowane okno połaciowe sprawi, że na poddaszu będzie sporo światła, a jednocześnie dach nie straci swoich energooszczędnych zalet. Oczywiście, bardzo ważne jest nie tylko dobrej jakości okno, ale też jego fachowy montaż. Jeśli zostanie w wadliwy sposób połączone z pokryciem dachowym, ciepło może uciekać przez szczeliny powstałe w wyniku niesolidnej pracy montera. A wtedy posiadanie energooszczędnego okna i całego dachu mija się z celem.

 

Wyższy koszt, ale niższe rachunki

Energooszczędne okna są specjalnie wzmacniane termicznie oraz wykonane przy użyciu nowoczesnych technologii. Oczywiście, kosztują więcej niż okna w wersji standardowej, jednak różnicę można zobaczyć już przy pierwszym rachunku za ogrzewanie. Energooszczędny dach i dobrze do niego dobrane okna, choć na etapie inwestycji kosztują więcej, w ciągu kolejnych lat użytkowania mogą przynieść takie oszczędności, że w części lub w całości zwróci nam się koszt tej inwestycji.

Zobacz pozostałe wpisy
Zobacz wszystkie
Jak uzyskać gwarancję na dachówki CREATON w wersji rozszerzonej?

Jak uzyskać gwarancję na dachówki CREATON w wersji rozszerzonej?

Technologia KERALIS - oryginalne rozwiązanie CREATON -MINIATURA

Technologia KERALIS oryginalne rozwiązanie CREATON