Funkcjonalny dach jednospadowy

0

Funkcjonalny dach jednospadowy

Coraz częściej inwestorzy decydują się na dachy jednospadowe. Szczególnie w przypadku remontowania starych budynków. Czy taki dach może być funkcjonalny?

Polacy niechętnie podchodzą do dachów płaskich. Wynika to głównie ze skojarzeń z budownictwem lat 80., kiedy stawiano kwadratowe domy z płaskimi dachami. Kiedy inwestorzy decydują się remontować taki budynek, najczęściej rezygnują z dachu płaskiego i wybierają rozwiązanie pośrednie – dach jednospadowy, nazywany również pulpitowym lub jednopołaciowy. Taki dach jest opcją pośrednią między dachem dwuspadowym a dachem płaskim. W dodatku w stosunku do obu rozwiązań jest tańszą alternatywą. Musi jednak zostać wykonany z uwzględnieniem kilku ważnych czynników.

 

Gdzie stosuje się dachy pulpitowe?

O zastosowaniu dachu jednospadowego decydują często względy ekonomiczne, ale są sytuacje, gdzie dach jednospadowy jest rozwiązaniem optymalnym. Dachy pulpitowe stosowane są w budynkach, które usytuowane są na skrajach posesji. Dzięki takiej konstrukcji dach nie wychodzi na sąsiadującą posesję, a woda odprowadzana może być na naszą działkę. Dach jednospadowy to także bardzo dobre rozwiązanie dla długich i wąskich budynków. To również idealne rozwiązanie dla wszelkiego rodzaju przybudówek np. garaży przylegających do budynków. Taka konstrukcja dachu nie zakłóca wówczas estetyki budynku. Dachy pulpitowe są także popularne we wszelkiego rodzaju altanach ogrodowych, gdyż nieskomplikowana konstrukcja zapewnia łatwy montaż, a przy tym zapewnia zachowanie estetyki.

 

Obciążenia dachu

Przy projektowaniu dachu jednospadowego niezwykle ważne jest uwzględnienie wszystkich możliwych obciążeń. Strona szczytowa dachu jest znacznie bardziej, niż w przypadku dachów dwuspadowych, narażona na silne podmuchy wiatru. Inaczej rozkłada się także siła wiatru w zależności od nachylenia dachu pulpitowego. Jeżeli taki dach ma nachylenie 45°, wtedy oddziałuje na niego jedynie siła parcia, jeżeli jednak taki dach nachylony jest pod kątem 15°, wtedy występują także siły ssące, najsilniejsze przy okapie. Należy więc wtedy wzmocnić okap dachu, aby przy silniejszych podmuchach nie został on uszkodzony. Przy dachach jednospadowych należy także wziąć pod uwagę ciężar śniegu, który będzie zalegał niemal  równomiernie na całej połaci dachu zimą. Jednocześnie należy pamiętać o zastosowaniu ochrony przeciwśniegowej, szczególnie w wypadku dachów o większym nachyleniu, gdyż zwały śniegowe łatwo się po nim zsuwają.

 

Pokrycie dachy jednospadowego

 

Podobnie jak inne rodzaje dachów, tak i dach pulpitowy można kryć różnymi pokryciami dachowymi. Nie jest prawdą, że stosować można na nim jedynie pokrycia z blachy. Różnice występują jednak w konstrukcji dachu. Na więźbę stosuję się zazwyczaj drewno. W zależności od kąta nachylenia dachu stosuje się inne konstrukcje.

Dachy o niewielkim nachyleniu:

  • konstrukcja krokwiowa

stosowana zazwyczaj przy niewielkiej rozpiętości ścian (do 7 m). Krokwie oparte są na słupach oraz ścianie zewnętrznej

  • konstrukcja krokwiowo-zastrzałowa

zastrzał to ukośna belka, która usztywnia konstrukcję dachu. Jest ona stosowana przy budynkach o większej rozpiętości ścian

  • Konstrukcja płatwiowo-kleszczowa

w takiej konstrukcji płatwie opierają się na słupach, które dzielą dach na trzy części. Kleszcze zwiększają nośność konstrukcji. Rozpiętość ścian wynosi ok. 12 m

 

Dachy o dużym nachyleniu

  • konstrukcja płatwiowo-kleszczowa

taką konstrukcję stosuje się zazwyczaj dla budynków o rozpiętości ścian do 6 m

  • konstrukcja wierszowa

taką konstrukcję stosuje się, gdy nie ma możliwości oparcia konstrukcji na słupach. Rozpiętość w świetle ścian wynosi ok. 7,5 m

 

Dachy coraz popularniejsze

 

Dachy jednospadowe mogą być dobrą alternatywą dla dachów dwuspadowych czy płaskich. Są tańsze i łatwiejsze w budowie. Pokryte mogą być zarówno gontem bitumicznym, blachodachówką, jak i tradycyjną dachówką ceramiczną. Takie dachy to idealne rozwiązanie dla budynków o niestandardowym układzie – wąskie i długie. Są także rozwiązaniem dla budynków usytuowanych na skrajach posesji. Bardzo często wykorzystuje się je także w budownictwie letniskowym.

 

Więcej na temat konstrukcji dachu przeczytasz: https://phd.pl/wiezba-dachowa-jako-trwaly-szkielet-dachu

Zobacz pozostałe wpisy
Zobacz wszystkie
Jaka-role-na-dachu-spelniaja-laty

Papa czy membrana – co wybrać?

System rynnowy na dachu nietypowym