Jak znaleźć fachowego dekarza?

0

Jak znaleźć fachowego dekarza?

Budowa dachu i jego pokrycie to zadanie dla profesjonalisty. Im lepszy dekarz, tym większe mamy szanse na trwały i wytrzymały dach, który będzie nam służyć przez długie lata. Podpowiadamy, jak znaleźć dobrego dekarza, na co zwrócić uwagę przy wyborze fachowca oraz jaką podpisać umowę, by obie strony były zabezpieczone.

O dobrego fachowca w dzisiejszych czasach trudno. Bez względu na to, czy chcemy postawić dom, położyć dach czy zaprojektować tereny zielone, poszukiwania musimy zacząć sporo wcześniej. W przypadku dachu warto pamiętać, że prace budowlane na dachu są sezonowe, więc dekarze pracują jedynie od wiosny do jesieni. Dlatego też dobrego fachowca trzeba zacząć szukać na kilka miesięcy przed planowanym wykończeniem dachu.

 

Szukanie dobrego dekarza

Najlepiej jest szukać dekarza już na samym początku prac budowlanych. Wtedy będzie wiadomo, jak długo potrwają poszczególne prace i kiedy będzie potrzebny dekarz. Jeśli nie zadbamy o to odpowiednio wcześnie, może się okazać, że od wykonania więźby dachowej trzeba będzie poczekać kilka miesięcy na ekipę dekarską. Nie trzeba wspominać, że dla drewnianej konstrukcji może to być prawdziwa katastrofa. Nawet najlepiej zaimpregnowane i zasłonione drewno nie powinno przez tyle czasu być narażone na działanie wody deszczowej, wilgoci i innych destrukcyjnych czynników atmosferycznych. Najgorszą z możliwych opcji jest wykonanie więźby jesienią, a rozpoczęcie prac dekarskich dopiero wiosną.

 

Z polecenia lub z izby rzemiosła

Dobrego dekarza właściwie nie trzeba szukać – znajdzie się sam. Najlepiej skorzystać z polecenia inwestorów, które korzystały z usług danego fachowca w przeszłości. Jeśli są zadowoleni, a ich dach sprawuje się bez zarzutu, można bez obaw powierzyć takiemu dekarzowi położenie swojego dachu. Sprawdzonym pomysłem jest też udanie się do cechu rzemiosł, który znajdziemy w każdym większym mieście. Tam w rejestrze znajdują się tylko dekarze z potwierdzonym doświadczeniem i kwalifikacjami, bez problemu więc znajdziemy kogoś odpowiedniego. Za każdym razem, gdy spodoba nam się konkretny wykonawca, warto go poprosić o numer telefonu do osób, u których wykonywał już dach. Wbrew pozorom, nie zawsze to, co przeczytamy na forach internetowych, będzie miarodajne. Czasem wykonawcy piszą sami sobie pozytywne opinie, które nie zawsze są zgodne z prawdą.

 

Dekarz z internetu

 

Szukając sprawdzonego dekarza warto skorzystać także z branżowego portalu edekarz.pl, na którym prezentują się sprawdzone ekipy dekarskie z wieloletnim doświadczeniem. Misją portalu było wyselekcjonowanie i zaprezentowanie najlepszych polskich firm dekarskich i ciesielskich z podziałem na województwa. Co istotne, szukający wykonawcy otrzymuje możliwość łatwego zweryfikowania referencji dekarza przeglądając jego certyfikaty oraz zdjęcia z realizacji.

Portal edekarz.pl kierowany jest przede wszystkim do budujących inwestorów, którzy dzięki innowacyjnej wyszukiwarce mogą łatwo znaleźć rzetelnego wykonawcę pokrycia lub konstrukcji dachu w pobliżu miejsca budowy. Dzięki interaktywnej mapie realizacji inwestor może odszukać gotowe dachy w swojej okolicy i sprawdzić jak w rzeczywistości prezentuje się ich realizacja.

 

Cena nie jest priorytetem

 

Podczas poszukiwań dekarza nigdy nie powinniśmy kierować się ceną jego usług. Zwykle bowiem niska cena jest wprost proporcjonalna do jakości wykonania prac. Tani dekarz może się w dłuższej perspektywie okazać dużo droższa inwestycją. Kiepski fachowiec niewiele kosztuje, ale też niekoniecznie zna się na swojej pracy. Co więcej – jej efekty nigdy nie będą widoczne gołym okiem. Bo choć krzywo położone dachówki można łatwo zauważyć, to nieszczelne obróbki wokół komina już nie damy rady zauważyć. A szybko dadzą się we znaki mieszkańcom budynku. Kiepsko wykonane pokrycie będzie nietrwałe i nieszczelne, szybko zacznie przepuszczać do wnętrza dachu wilgoć, która ma bardzo destrukcyjny wpływ na więźbę dachową i inne elementy konstrukcji dachu.

 

Oszczędności tylko pozorne

Uszkodzenia zwykle są niewidoczne gołym okiem, jednak po kilku latach mogą zagrozić trwałości całej konstrukcji. Wtedy dopiero przypomnimy sobie o podejrzanie tanim dekarzu, ale to będzie zdecydowanie za późno. Wybierając dekarza kierujmy się więc nie ceną za godzinę jego pracy czy za cały wykonany dach, a przede wszystkim opinią, jaką cieszy się wśród inwestorów i kolegów z branży. Warto zapłacić więcej, ale spać spokojnie bez obaw o trwałość dachu.

 

Umowa inwestora z wykonawcą

Aby mieć pewność, że wykonanie naszego dachu przebiegnie sprawnie i bezproblemowo, z wybranym dekarzem lub firmą dekarską należy podpisać stosowną umowę. Musi być ona dość szczegółowa, aby żadne kwestie nie pozostały niedomówione. Wzory umów na wykonanie robót budowlanych bez problemu można znaleźć w internecie. Jednak nie kopiujmy takiej umowy w sposób dosłowny – warto dostosować ją do naszych indywidualnych potrzeb, a jeśli nie zawiera interesujących nas podpunktów, trzeba je koniecznie dopisać. W umowie przede wszystkim muszą znaleźć się dokładne dany zarówno zleceniodawcy, jak i wykonawcy. Musi też być dokładnie uwzględnione, co ma zostać wykonane, w jakim czasie i w jakim miejscu. Trzeba podać dokładny termin zakończenia wszystkich etapów prac.

 

Prace na podstawie dokumentacji technicznej

Załącznikiem do sporządzonej umowy powinna być dokumentacja techniczna i projektowa, na podstawie której dekarz będzie wykonywał swoją pracę. Musi również znaleźć się oświadczenie wykonawcy, że zapoznał się z istniejącymi instalacjami i bierze odpowiedzialność za ewentualne uszkodzenia. Jednak w przypadku prac na dachu raczej i tak niewielkie jest ryzyko, że wykonawca uszkodzi instalacje znajdujące się pod ziemią czy na niższych kondygnacjach. Większe zagrożenie jest dla elewacji budynku – podczas prac montażowych mogą z dachu spadać pojedyncze dachówki lub narzędzia dekarskie, które mogą uszkodzić świeżo wykonaną elewację.

 

Dekarz musi posiadać kwalifikacje

 

Istotnym elementem umowy między dekarzem a inwestorem musi być punkt, w którym wykonawca zapewnia, że posiada wszelkie niezbędne kwalifikacje i zezwolenia do wykonywania powierzonych mu prac. Takie kwalifikacje powinni mieć też wszyscy członkowie ekipy dekarskiej, którzy będą pracować na dachu. Oprócz kwalifikacji niezbędne jest też przestrzeganie zasad BHP, czyli posiadanie kasków i sprzętu ochronnego. Wykonawca musi też zobowiązać się, że usunie od pracy pracownika, który nie będzie posiadał kwalifikacji lub swoim zachowaniem (np. spożywaniem alkoholu) będzie realnie zagrażał należytemu wykonaniu zlecenia lub zdrowiu innych przebywających na dachu osób.

 

Porządek na budowie

Dobry dekarz powinien nie tylko mieć umiejętności, ale też utrzymywać ład i porządek na placu budowy. Taki zapis też najlepiej umieścić w umowie wykonania prac budowlanych. Nie ma bowiem nic gorszego niż gotowy dach, a następnie kilka dni sprzątania dla inwestorów. W umowie dekarz powinien zobowiązać się do utrzymania porządku podczas prac na dachu oraz wszelkich działań na ziemi – usuwania śmieci i odpadów, wyrzucania opakowań i folii od dachówek i innych akcesoriów dachowych. Dla bezpieczeństwa inwestora warto zawrzeć w umowie, że każdy bałagan pozostawiony przez wykonawcę zostanie uprzątnięty właśnie na jego koszt.

 

Terminowe oddanie poszczególnych prac

 

W umowie o wykonanie robót dekarskich musi być również zawarty termin wykonania i oddania poszczególnych prac dachowych – o ile wykonawca i zleceniodawca umawiają się na częściowe odbiory np. po upływie jednego miesiąca. W tym przypadku należy też sporządzić protokoły częściowego odbioru, które – jeśli zostaną przyjęte – będą podstawą do opłacenia faktury wystawionej przez wykonawcę. Wykonawca musi się też zobowiązać, że nie będzie wykonywał żadnych dodatkowych prac, nieuwzględnionych w umowie. Jeżeli zajdzie taka konieczność, może jednak przedstawić zlecającemu stosowna ofertę, która będzie podstawą do sporządzenia aneksu do umowy. Niedopuszczalne jest natomiast wykonywanie prac dodatkowych, które nie zostały uzgodnione ze zlecającym, a następnie żądanie za nie dodatkowej zapłaty.

 

Kara umowna za spóźnienia

Z perspektywy zlecającego bardzo ważna jest ta część umowy, która mówi o karach umownych związanych z opóźnieniem lub niewykonaniem opisanych w umowie prac. Najlepiej, gdy kara umowna będzie wartością procentową, określoną za każdy dzień zwłoki. Dzięki takiemu zapisowi inwestor będzie miał pewność, że wykonawca nie będzie przeciągał wykonania robót w nieskończoność. Oczywiście, trzeba również zastrzec, że za opóźnienia, których przyczyny leżą po stronie inwestora, wykonawca nie będzie płacić kar. Zdarza się bowiem, że dekarze są gotowi do pracy, a właściciel domu spóźnia się z dostarczeniem np. dachówek na pokrycie dachu. W takiej sytuacji niezasadne byłoby późniejsze żądanie opłaty kar umownych za zwłokę.

 

Umowa to gwarancja

Prawidłowo sporządzona wszechstronna umowa jest pewnego rodzaju gwarancją, że obie strony wywiążą się ze swoich obowiązków – wykonawca w terminie odda wszystkie prace, a zlecający zapłaci mu za nie. Jednak w praktyce bywa różnie. Zdarzają się niesolidni wykonawcy lub niewiarygodni inwestorzy, co wymusza na stronie poszkodowanej podjęcie kroków prawnych. Wtedy do stresu związanego z budową domu dochodzi kolejny – związany z oczekiwaniem na kolejne terminy rozpraw lub koniecznością wydania dodatkowych środków na obsługę prawną.

 

Walka w sądzie nie zawsze da efekt

Niestety, nawet wyrok sądowy nie zagwarantuje, że niesolidny wykonawca dokończy nieukończony dach lub wywiąże się z innych warunków umowy. Aby uniknąć takiego ryzyka, zawsze warto dobrze sprawdzić wybranego dekarza lub jego firmę – im więcej pozytywnych opinii i zadowolonych klientów, tym większe szanse, że nasz dach także powstanie zgodnie z planem, w ustalonym terminie, a jednocześnie będzie fachowo i rzetelnie wykonany.

Zobacz pozostałe wpisy
Zobacz wszystkie
panele-dachowe-OSKAR

Pokrycia dachowe z blachy – stylowa klasyka vs. nowoczesny minimalizm

DS KERA 3

Co wpływa na jakość dachówek ceramicznych?