Wybór dachówki a nachylenie połaci

0

Wybór dachówki a nachylenie połaci

Choć rynek pokryć dachowych jest niezwykle szeroki, a producenci oferują pokrycia w wielu wersjach, dostosowanych do różnych wymogów, nie każde z nich może zostać położone na naszym dachu. O wyborze rodzaju pokrycia dachowego decyduje głównie kąt nachylenia połaci dachowych.

Budując dom każdy inwestor musi zdecydować jakie pokrycie dachowe wybrać dla swojego budynku. O doborze odpowiedniego pokrycia, który nie będzie zagrażał konstrukcji dachu, decydują dwa główne czynniki – rodzaj konstrukcji dachu oraz kąt nachylenia połaci dachu. Ważne jest także, aby sprawdzić specyfikację produktu, gdyż znajdują się w niej zalecenia producenta co do stosowania konkretnego pokrycia na różnych rodzajach dachów.

 

Przemyślana konstrukcja

Aby dach przez lata zachował swoje właściwości musi zostać precyzyjnie skonstruowany i zaprojektowany. Jest to zadanie dla projektanta, który decyduje o materiałach, wymiarach i rozwiązaniach technicznych, jakie zostaną wykorzystane przy konstrukcji naszego dachu. Jednak my, jako inwestorzy, mamy na ten wybór duży wpływ, gdyż decydujemy o dwóch istotnych aspektach – jaki rodzaj dachu (płaski, spadzisty) i pokrycia chcemy zastosować. To te dwa elementy determinują dalsze prace projektanta oraz dobór materiałów. Pamiętajmy, że przy projekcie pokrycia dachowego warto współpracować z doświadczonym specjalistą, gdyż musi on dokonać wielu skomplikowanych obliczeń, od których zależy niezawodna ochrona naszego domu. Obliczając wytrzymałość konstrukcji więźby, projektant musi brać pod uwagę nie tylko ciężar pokrycia dachowego, ale także jego podłoża oraz zmienne warunki atmosferyczne (np. ciężar zalegającego śniegu zimą, napór silnego wiatru jesienią).

 

Ciężkie pokrycia dachowe

 

Wobec ciężkich pokryć dachowych zasada jest prosta – im cięższe pokrycie dachu, tym kąt nachylenia połaci powinien być większy. Do ciężkich pokryć dachowych zaliczamy dachówki betonowe oraz ceramiczne. Taki rodzaj pokrycia dachowego powinien być układany na połaciach o nachyleniu przynajmniej 39° (35° dla dachówki holenderskiej). Mowa tutaj oczywiście o dachówkach układanych pojedynczo. Jeżeli jednak na naszym dachu chcemy ułożyć dachówkę zakładkową lub ceramiczną karpiówkę aby osiągnąć efekt łuski, połacie dachu powinny mieć nachylenie przynajmniej 31°. Producenci pokryć dachowych wskazują, że dla takiego rodzaju pokryć dachowych maksymalnym kątem nachylenia jest przedział od 45 do 50°. Należy pamiętać, że na ciężar pokrycia dachowego składa się także podłoże pokrycia. W przypadku ciężkich pokryć, jak dachówki ceramiczne i betonowe, stosuje się lżejsze podłoża jak np. ruszty z łat i kontrłat pokryte membraną dachową.

 

Lekkie pokrycia dachowe

 

Lekkie pokrycia dachowe to m.in. papy asfaltowe i papa termozgrzewalna, powłoki bitumiczne (w tym także dachówki i gonty bitumiczne) oraz powłoki stalowe. Takie pokrycia doskonale sprawdzają się na dachach o niewielkim kącie nachylenia. Zaleca się ich stosowanie na dachach o nachyleniu od 11 do 31°, choć według specyfikacji producentów najlepiej sprawdzają się na dachach, których połacie nachylone są pod kątem 11-22°. Przy dachach o mniejszym nachyleniu połaci np. 3°, stosuje się potrójną warstwę papy, blachę stalową lub blachę aluminiową trapezową (montowane bez styku lub ze stykiem poprzecznym). Jednak te pokrycia dachowe nie powinny być stosowane na dachach, których połacie nachylone są pod większym kątem niż 17°. Pamiętajmy, że przy dachach płaskich lub o niewielkim nachyleniu połaci konstrukcja musi być bardzo wytrzymała i odporna na działanie warunków atmosferycznych, Takie dachy narażone są na znacznie większe obciążenia, a przy źle skonstruowanej więźbie może dochodzić do uginania konstrukcji. Lekkie pokrycia dachowe wymagają również zastosowania cięższych podłoży, najczęściej jest to odeskowanie.

 

Remont dachu

 

Jeżeli planujemy remont dachu, a przy tym wymianę pokrycia dachowego, powinniśmy kierować się ogólną zasadą – pokrycia dachowe wymienia się na lżejsze lub o takim samym ciężarze. W niektórych przypadkach, jeżeli pozwala na to nachylenie połaci, można zastosować cięższe pokrycie. Jednak konieczne jest wtedy sprawdzenie konstrukcji dachu przez specjalistę, który dokona obliczeń wytrzymałości więźby i zaprojektuje jej wzmocnienia, których wymaga cięższe pokrycie.

Zobacz pozostałe wpisy
Zobacz wszystkie
Jak wybrać membranę dachową?

Jak wybrać membranę dachową?

Obudowa komina na poddaszu