Montaż dachówek ma kluczowe znaczenie zarówno dla wyglądu każdego dachu, jak i jego funkcjonowania. Tylko w pełni poprawny, staranny oraz zgodny z zaleceniami producenta montaż zagwarantuje, że wybrane pokrycie przez wiele lat będzie prawidłowo spełniać swoją funkcję. Warto więc znać także najpowszechniej popełnianie błędy przy układaniu dachówki. Które z nich zdarzają się najczęściej?
Dach jest konstrukcją na tyle złożoną, że każda pomyłka oraz nieprawidłowość na etapie montażu może w konsekwencji prowadzić do poważnych problemów, takich jak utrata funkcjonalności pokrycia, osłabienie jego parametrów technicznych czy nieatrakcyjny wygląd dachu. Oto najczęstsze błędy przy układaniu dachówki, na które należy zwrócić uwagę w trakcie prac dekarskich.
Brak wcześniejszego rozmierzenia połaci
Zaniedbanie tego kroku może skłonić dekarza do cięcia dachówek w kalenicy, co jest dopuszczalne tylko na krótkich połaciach, gdzie nie da się rozmierzyć łat w zakresie zalecanym przez producenta. W innych przypadkach takie działanie może doprowadzić do utraty funkcjonalności pokrycia oraz przerwania szczelności dachu.
Używanie nieoryginalnych klamer i innych akcesoriów
Błędy przy układaniu dachówki ceramicznej lub cementowej wynikać mogą również z szukania oszczędności podczas wyboru stosowanych akcesoriów. Przykładowo korzystanie z nieoryginalnych klamer przy mocowaniu dachówek do łat może skutkować nierównym ułożeniem pokrycia. Problem ten dotyczy szczególnie modeli płaskich. Warto pamiętać, że zawsze najlepsze efekty uzyskać można stosując oryginalne, systemowe rozwiązania z oferty jednego producenta.
Niewłaściwe mocowanie dachówek do łat
W sytuacji, gdy dachówki nie zostaną w ogóle zamocowane do łat, istnieje ryzyko, że odpadną od dachu w trakcie silnego wiatru. Równocześnie jednak nie można dokręcić ich zbyt mocno. Jeżeli nie pozostawi się odpowiedniego luzu, może dochodzić do pękania dachówek podczas ich rozszerzania na skutek ogrzewania.
Zbyt duże lub za małe rozsunięcie dachówek
Do uszkodzenia dachówek może dojść także w sytuacji, gdy zostaną one za bardzo dociśnięte do siebie. Za duże rozsunięcie skutkować będzie natomiast efektem klawiszowania, powodowanym przez wyskakiwanie z zamków.
Niedokładny montaż obróbek blacharskich
Błędy przy układaniu dachówki popełniane są bardzo często w miejscach obróbek blacharskich takich jak kosze, okna dachowe, kominy czy mury ogniowe, dlatego podczas tego rodzaju pracy zalecana jest szczególna staranność. Błędy popełnione na tym etapie nie tylko znacząco obniżą estetykę połaci, ale również bardzo niekorzystnie wpłyną na jej szczelność, mogąc doprowadzić do zawilgocenia całej konstrukcji dachowej, a tym samym do znacznego skrócenia jej żywotności.
Montaż pokrycia pozostaje więc zadaniem wymagającym dużej staranności oraz precyzji. Nie pozwalając na powszechne błędy przy układaniu dachówki oraz wybierając wysokojakościowe rozwiązania renomowanych producentów, sprawimy, że gotowy dach przez wiele lat wyróżniać się będzie znakomitymi parametrami technicznymi oraz pięknym wyglądem. Aby mieć pewność, że wszystkie prace zostaną wykonane prawidłowo, warto skorzystać z usług doświadczonych dekarzy i stosować się do zaleceń producenta pokryć dachowych. Pamiętajmy, że inwestycja w solidne wykonanie dachu to równocześnie inwestycja w nasze bezpieczeństwo oraz komfort.