Blacha na dach – o czym trzeba wiedzieć przed zakupem

Blacha na dach – o czym trzeba wiedzieć przed zakupem
0

Blachy na dach – o czym trzeba wiedzieć przed zakupem

Zanim przystąpimy do zakupu blachy na dach, warto zastanowić się nad kilkoma ważnymi kwestiami związanymi z kluczowymi elementami, które definiują jakość blachy jaką zakupimy, a mowa tutaj o:

 • Grubości blachy – zazwyczaj wynosi ono 0,5-2,5 mm. Istnieje zasada, że im grubsze, cięższe blacha na dach, tym bardziej solidniejsze pokrycie dachowe
 • Rodzaju powłoki – wykonane są najczęściej z poliestru (gładka, mało odporna na czynniki zewnętrzne, tania), pularu (odporny na działanie promieniowania UV, czynników zewnętrznych, droższa, polecana na przemysłowe budynki z wysoką emisją szkodliwych substancji), PVDF (gładka, z połyskiem, twarda, trwała, odporna na czynniki zewnętrzne, najdroższa z blachodachówek), plastizolu (odporna na ścieranie, z połyskiem i trwałym kolorem).
 • Rodzaju blach na dach:
  1. Blacha trapezowa – nowoczesne pokrycie dachowe w formie trapezu. Stosowana także podczas elewacji, ze względu na powlekanie ochronnymi warstwami oraz dwustronnie wykonany ocynk.
  2. Blachodachówka – trwałe pokrycie dachowe, nadające się do stromych dachów. Zazwyczaj stosowana w domach jednorodzinnych czy budynkach gospodarczych.
  3. Blacha na rąbek stojący – to pionowa konstrukcja lub pozioma okładzina przygotowana z metalu. Najczęściej stosowana w dachach wentylowanych, łukowych oraz płaskich. Polecana w budynkach szkolnych, biurach i salach gimnastycznych.
  4. Blacha płaska – używana do pokrycia płaskich dachów, lecz także tych o sporym spadku. Jest lekka, daje się łatwo formować i szybko się ją montuje. Z tych powodów, jest coraz częściej wybieranym rodzajem pokrycia dachowego.
 • Wytrzymałości więźby dachowej – jest to bardzo ważny element konstrukcji domu. Drewno, z którego zazwyczaj jest wykonana powinna być odporna na wilgoć, ponieważ powoduje to jej osłabienie. Warto także uważać na zbyt ciężkie pokrycie, które może powodować ugięcie krokwi, a w skrajnych przypadkach kosztowny remont dachu.

Ile kosztuje blacha na dach?

Koszt zakupu i pokrycia dachu blachą zależy w dużej mierze od konkretnie wybranego rodzaju blachy. Wpływ na cenę będzie mieć także trwałość, wytrzymałość, odporność danej blachy oraz koszt robocizny. Nie warto w tym wypadku oszczędzać i postawić na zaufanych, polecanych producentów i dobrej jakości materiały. Da to nam pewność, że cała konstrukcja wytrzyma długie lata, bez konieczności naprawiania i dodatkowych kosztów.

Co lepsze na dach – papa czy blacha?

Decydując się na pokrycie dachowe, nie możemy robić tego bez zastanowienia i odpowiedniej wiedzy. Jest to ważna decyzja, która wpływa na wygląd domu oraz trwałość całej konstrukcji.

Papa dachowa będzie dla nas zdecydowanie tańszym wyborem, jednak w przypadku blachy możemy liczyć na ogromny wybór koloru i kształtu oraz długą gwarancję (co najmniej na kilka lat). Warto także podkreślić niewielki koszt, materiał, którego nie pokryje korozja, nie będzie przeciekać, a także wytrzymałość. Właśnie dlatego blacha na dach jest coraz częściej przez nas wybierana.

Jaka blacha na dach będzie najlepsza?

Od tego jaka blacha będzie najlepsza dla naszego dachu, zależy jego rodzaj:

 • Dach dwuspadowy – najlepiej sprawdzi się tutaj blacha płaska tytanowo-cynkowa. Dopasowuje się praktycznie do każdego kształtu,
 • Dach kopertowy – z racji skomplikowanej konstrukcji warto wybrać pokrycie składające się z paneli i modułów,
 • Dach garażowy – blacha ocynkowana trapezowa świetnie sprawdzi się na garażu. Zapewni ochronę przed wiatrem i gradem,
 • Dach płaski – tanim i dobrym pomysłem będzie wybór blachy płaskiej w panelach albo arkuszach. Szybko można ją ułożyć, nie tracąc materiałów.
Zobacz pozostałe wpisy
Zobacz wszystkie
Czym-skutecznie-mocowac dachowki ceramiczne-na dachu-1

Jak skutecznie mocować dachówki ceramiczne

Tworzywa sztuczne jako pokrycia dachowe