Blachy na dachy

0

Blacha na dach

Jeszcze do niedawna blacha na dach kojarzyła się z nieestetycznym pokryciem budynków, najczęściej użytkowych i gospodarskich. Dziś może śmiało konkurować z eleganckimi dachówkami ceramicznymi i cementowymi. Na nowoczesną, lekką blachę coraz częściej decydują się właściciele domów jednorodzinnych.

Blacha na dach to doskonałe rozwiązanie szczególnie w starych budynkach, których pokrycie dachowe wymaga renowacji lub całkowitej wymiany. Trzeba bowiem pamiętać, że stary dom to nie tylko sypiący się tynk czy popękane dachówki, ale też osłabione elementy konstrukcyjne — także więźba dachowa. Jeśli nie chcemy jej dodatkowo osłabiać, warto wymienić stare, ciężkie dachówki ceramiczne na lekką i wytrzymałą blachę. Budynek nie będzie dodatkowo obciążony, a przy okazji zyska zupełnie nowe oblicze — jak za czasów dawnej świetności. W przypadku renowacji starych budynków, w tym zabytków, warto pamiętać o dopasowaniu blachodachówki tak, by jak najbardziej przypominała pierwotne pokrycie. Musi być podobna w kształcie i w kolorze. Ekstrawagancje w tym przypadku są niewskazane — zmiana koloru na dachu może oszpecić cały budynek.

Wbrew pozorom, blacha na dachu może pojawić się w różnej formie — od płaskiej, aż po uformowaną na kształt tradycyjnych dachówek. Wszystko zależy od tego, gdzie ją chcemy położyć, jaka jest powierzchnia pokrycia i, oczywiście, jakie fundusze możemy przeznaczyć na wykończenie dachu. Bo blachodachówki, choć sporo tańsze od dachówek ceramicznych czy cementowych, mogą się różnić zarówno jakością, jak i ceną.

Blacha na dach to rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy. Jednocześnie nie trzeba obawiać się o estetykę pokrycia dachowego oraz jego trwałość – blacha płaska, na rąbek stojący, trapezowa czy blachodachówka to rozwiązanie, które spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających inwestorów.

 

Płaska blacha na dach doskonale wygląda

 

Blacha płaska nie jest wymysłem naszych czasów. Już przed wiekami blacha wykonana z miedzi pokrywała kościoły, pałace czy magnackie rezydencje. Była rozwiązaniem dość drogim, dlatego tylko nieliczni mogli sobie na nią pozwolić. Sytuacja zmieniła się, gdy zamiast miedzi zaczęto wykorzystywać na pokrycie dachowe stal. Wtedy dachy z blachy stały się niemal powszechne – kosztowały niewiele, a były szczelne i wytrzymałe przez wiele lat.

Dziś płaska blacha na dach wykonywana jest nie tylko z miedzi i stali, ale też z aluminium lub tytan-cynku. Te ostatnie są wyjątkowo trwałe, dzięki czemu nie muszą być dodatkowo zabezpieczane powłokami zabezpieczającymi przed korozją i czynnikami atmosferycznymi. Pozostałe blachy są już na etapie powstawania pokrywane warstwami zwiększającymi ich trwałość.

 

Taśmy lub arkusze

Płaską blachę na dach można kupić pod postacią taśm lub arkuszy. Przed rozpoczęciem montowania na dachu trzeba zadbać o sztywne i trwałe podłoże. Mogą to być, na przykład, płyty OSB, które zostały dodatkowo zaizolowane folią. Dzięki temu będą chronione przed wnikaniem wilgoci wewnątrz pokrycia. Sztywne poszycie nie jest wymagane, jeśli zdecydujemy się na wyjątkowo nowoczesne blachy, które posiadają rozwiązania umożliwiające bezproblemowy montaż bez płyt.

 

Tytan-cynk plus ocieplenie

Producenci nowoczesnych pokryć z blachy idą z duchem czasu, oferując coraz bardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania. Jednym z nich są cynkowo-tytanowe arkusze blachy, które są połączone z materiałem ociepleniowym. Dzięki temu pełnią również funkcje termoizolacyjne. Jest to rozwiązanie dosyć drogie, jednak ma coraz więcej zwolenników. Choć koszt może na początku odstraszać, warto odjąć od niego koszt termoizolacji pokrycia dachowego. Wtedy może się okazać, że termoizolacyjne blachy tytan-cynk są równie ekonomiczne, jak inne pokrycia blaszane.

 

Blacha na rąbek stojący

 

Rozwiązaniem, które na dachach sprawdza się od pokoleń, jest blacha na rąbek stojący. Tradycyjne wykonanie w połączeniu z zastosowaniem nowoczesnych technologii produkcji i materiałów to gwarancja, że blacha po położeniu na dachu będzie efektowna, trwała i przez wiele lat będzie stanowiła szczelną ochronę przed wnikaniem wilgoci.

Blacha na rąbek stojący dostępna jest w formie paneli, produkowanych w różnych rozmiarach, w zależności od indywidualnych potrzeb klienta. Każdy panel z obu stron wyposażony jest w specjalne zatrzaski, dzięki którym montaż blachy na dachu przebiega sprawnie i bezproblemowo. Blachy na rąbek stojący najczęściej są wzdłużnie profilowane, co chroni blachę przed pofalowaniem, mogącym się zdarzyć z powodu rozszczelności termicznej.

 

Blacha trapezowa

Ciekawym rozwiązaniem, ale nie na wszystkie dachy, jest blacha trapezowa. Jej profile w przekroju poprzecznym mają kształt trapezu. Blacha na dach od lat doskonale sprawdza się w budownictwie przemysłowym. Świetnie prezentuje się na budynkach o nowoczesnej, minimalistycznej architekturze. Jednak jej użycie w przypadku klasycznych, tradycyjnych obiektów jest mocno dyskusyjne. Może wyglądać pretensjonalnie lub kiczowato. Warto więc użytkować zgodnie z przeznaczeniem, a na tradycyjnych obiektach kłaść klasyczne dachówki lub imitującą je blachodachówkę.

 

Montaż na przygotowanym dachu

 

Arkusze blachy trapezowej dostępne są w różnych rozmiarach. Jeśli planujemy tego rodzaju pokrycie, możemy dopasować arkusze do potrzeb konkretnego budynku. Aby je prawidłowo zamontować, trzeba zadbać o odpowiednie przygotowanie konstrukcji dachu. Potrzebne jest prawidłowe wykonanie konstrukcji nośnej złożonej z łat i kontrłat. Jeśli jednak wszystko zostanie właściwie zamontowane, uzyskamy trwałe, wytrzymałe i, przede wszystkim, szczelne pokrycie, które przez wiele lat będzie chronić konstrukcję dachu przed negatywnym działaniem wilgoci.

 

Niewielka izolacja akustyczna

Trapezowa blacha na dach jest prosta, elegancka i estetyczna. Co więcej, jest tez pokryciem wyjątkowo trwałym – odpornym na korozję i negatywne działanie czynników atmosferycznych. Dostępna jest w różnych kolorach, dlatego bez problemu można dobrać coś idealnie pasującego do konkretnego dachu. Wadą blachy trapezowej jest natomiast jej niewielka zdolność izolacji akustycznej. Nawet lekki deszcz, nie wspominając o ulewie lub gradzie, jest mocno słyszalny w pomieszczeniach, nie tylko na poddaszu. Nie jest też dobrym pomysłem, jeśli budynek, który chcemy pokryć blachą trapezową, znajduje się pod drzewami. Spadające gałęzie, żołędzie czy szyszki mogą być bardzo męczące. Warto wziąć to pod uwagę, jeśli tym rodzajem blachy ma być pokryty budynek mieszkalny lub obiekt, w którym będą znajdować się pomieszczenia biurowe.

 

Blachodachówka

Doskonałym zamiennikiem dla tradycyjnych dachówek jest blachodachówka. Jest to blacha z wyższej półki, wyprofilowana tak, że do złudzenia przypomina klasyczne dachówki. Patrząc z perspektywy parteru, czasem trudno dostrzec, że na danym dachu znajduje się blacha, a nie ceramika.

 

Blacha na dach w arkuszach

 

Najpopularniejsze są blachodachówki dostępne w arkuszach. Mają najczęściej metr długości i od jednego do nawet ośmiu metrów długości. Od razu widać, że ich montaż jest dużo sprawniejszy niż pokrycie takiej samej powierzchni tradycyjnymi, kładzionymi pojedynczo dachówkami. Blachodachówka wykonana jest z rdzenia stalowego, który po obu stronach jest zabezpieczony powłoką z alucynku lub ocynku. Dodatkowo z wierzchu blachodachówka powleczona jest poliestrem, puralem lub innym tworzywem wzmacniającym i chroniącym przed czynnikami zewnętrznymi. Blachodachówki mogą mieć różne kolory i faktury, a t

 

Nowoczesne panele z blachy

Ciekawą alternatywą dla blachodachówki a arkuszach jest blacha w panelach. Ma wszystkie zalety blachodachówki arkuszowej, a jednocześnie do złudzenia przypomina tradycyjne dachówki. Panele są długie i wąskie – ich szerokość raczej nigdy nie przekracza jednego rzędu zwykłych dachówek. Ich warstwy zabezpieczające są takie same, jak w przypadku zwykłych blachodachówek. Jednak niektórzy producenci dodatkowo powlekają panele powłoką z kruszywa ceramicznego lub kwarcem.

 

Elegancka łuska, wygodne płyty

Najbardziej eleganckim pokryciem wykonywanym z blachy są łuski i płytki. Jest to rozwiązanie najdroższe, dlatego na razie niewielu inwestorów decyduje się na takie pokrycie. Nie ma się co oszukiwać – pokryć dachowych wykonanych z blachy najczęściej poszukują inwestorzy, którym zależy na ograniczeniu kosztów wykonania pokrycia. Łuski raczej takich oszczędności nie wygenerują.

 

Jak tradycyjne dachówki

Zarówno łuski, jak i płytki produkowane są tak, by przypominać pojedyncze dachówki. Jest więc oczywiste, że czas montażu takiego pokrycia będzie zbliżony to tego, jaki musimy poświęcić na położenie zwykłych dachówek ceramicznych i cementowych. Każdą mocujemy pojedynczo za pomocą gwoździ do odpowiednio usztywnionego pokrycia dachowego. Tego rodzaju rozwiązanie jest zwykle polecane na bardzo rozbudowane dachy z wieloma płaszczyznami i lukarnami. Jeśli mamy mały domek z dwuspadowym dachem, taniej będzie jednak wybrać zwykłe dachówki lub inny rodzaj blachy.

Zobacz pozostałe wpisy
Zobacz wszystkie

Kiedy i jak malować cięte krawędzie dachówek ceramicznych? 

System rynnowy na dachu nietypowym