Celuloza jako dachowa termoizolacja

0

Celuloza jako dachowa termoizolacja

Materiały ociepleniowe mogą być nakładane, natryskiwane lub wdmuchiwane. Te ostatnie cieszą się ogromnym zainteresowaniem inwestorów, gdyż znacznie skracają czas trwania prac termoizolacyjnych i zapewniają stuprocentową szczelność dachu. Wdmuchiwać można wiele materiałów, jednak na pierwszy plan wysuwa się granulowana celuloza.

Laicy mogą sobie pomyśleć – jakim cudem celuloza może być dobrym i odpornym materiałem ociepleniowym. Przecież z celulozy wytwarza się papier, a ten jest materiałem zarówno łatwopalnym, jak i nietrwałym oraz nasiąkliwym. Okazuje się jednak zgoła inaczej – celuloza jest wytrzymała, mocna, odporna na zniszczenie i całkowicie niepalna. Jeśli będzie miała kontakt z ogniem, nie zajmie się, tylko zwęgli się jej zewnętrzna warstwa. W ten sposób powstanie gruba skorupa, a ogień nie wniknie do wnętrza pokrycia. Doskonale sprawdzi się jako materiał ociepleniowy na poddasze użytkowe.

 

Wdmuchiwanie tworzy idealną powierzchnię

Wdmuchiwanie celulozy tworzy na poddaszu sztywną i całkowicie szczelną warstwę ociepleniową. Dzięki specyficznej metodzie instalacji nie ma obaw, że z biegiem czasu w warstwie ociepleniowej pojawią się mostki termiczne. Termoizolacja celulozowa będzie sprawdzała się tak samo dobrze zarówno tuż po położeniu, jak i wiele lat później. Celuloza izolacyjna ma jeszcze lepsze właściwości niż zwykła celuloza. Jest bardzo wytrzymała oraz odporna na działanie i wnikanie wilgoci.

 

Stuprocentowe uszczelnienie dachu

Jeżeli chodzi o parametry termoizolacyjne, celuloza nie jest wcale lepsza od wełny mineralnej czy styropianu. W tej kategorii zdecydowanym zwycięzcą byłyby pianki poliuretanowe. W czym więc tkwi sekret popularności ociepleń celulozowych? Chodzi przede wszystkim o sposób montażu – granulat celulozowy jest pod wysokim ciśnieniem wdmuchiwany do specjalnie przygotowanej przegrody. Doskonale wypełnia całe jej wnętrze, nawet najmniejsze zakamarki, których tradycyjne materiały ociepleniowe nie uszczelniłyby w stu procentach. Po zamocowaniu całości granulat tworzy jednolitą, gładka i pozbawiona spoin powierzchnię – nie ma więc możliwości, aby powstały mostki termiczne czy jakiekolwiek szczeliny w zamocowanym ociepleniu.

 

Największe zalety granulatu celulozowego

 

Granulat celulozowy jest nie tylko prosty w montażu, ale ma też sporo zalet, jakich nie uświadczymy montując tradycyjne materiały ociepleniowe.

 

Nietoksyczny, niebrudzący

Granulat celulozowy, ze względu na swoje naturalne pochodzenie, jest całkowicie bezpieczny i nietoksyczny dla mieszkańców poddasza. Co więcej, wszystkie straty materiału, poniesione w czasie jego aplikacji, nie marnują się. Można je po prostu zebrać i jeszcze raz wdmuchać pod przegrodę. Minimalne straty materiału oznaczają, że granulat celulozowy ma jeszcze jedną zaletę – jest ekonomiczny, gdyż nic nie trzeba wyrzucać.

 

Chroni przed pojawianiem się grzybów i pleśni

Granulat celulozowy przeznaczony do ocieplania budynków jest na etapie procesu produkcyjnego nasączany kwasem borowym, który zwiększa jego wytrzymałość i odporność na wiele lat. Zamocowany na poddaszu materiał nie ulega biodegradacji, a także chroni więźbę dachowa prze pojawieniem się i wnikaniem do wnętrza drewna pleśni. Sole boru mają bowiem wysokie działanie antypróchnicowe, dzięki czemu pokrycie dachowe ocieplone od wewnątrz tak wzmocnionym granulatem, są odporne na czynniki niszczące.

 

Oddychanie dachu

Termoizolacja wykonana z granulatu celulozowego sprzyja też utrzymaniu we wnętrzu prawidłowego mikroklimatu. Granulat celulozowy pochłania nadmiar wilgoci zarówno z otoczenia, jak i z powierzchni drewna, a następnie poprzez swoja ogromną powierzchnie odparowuje tę wilgoć na zewnątrz. Ta cecha celulozy sprawia, że dach ocieplony za pomocą granulatu nie wymaga mocowania folii paroprzepuszczalnej. Jej funkcje pełni materiał ociepleniowy.

 

Ochrona przed hałasem z zewnątrz

Podobnie jak inne materiały ociepleniowe, granulat celulozowy pełni funkcje nie tylko termoizolacyjne, ale też dźwiękoszczelne. Poddasze, na którym zainstalowana jest warstwa granulatu celulozowego, jest ciche i odgrodzone od hałasu z zewnątrz, bez względu na to, czy jest to gwar głośnej ulicy czy gwałtownie padający deszcz, uciążliwie stukający o powierzchnię dachu.

 

Wzmocnienie kiepsko wykonanej izolacji

Granulat celulozowy jest w stanie poprawić błędy i nieszczelności, które pojawiają się po kilku latach po dociepleniu styropianem czy wełną mineralną. Wszystkie szczeliny pomiędzy partiami materiału można wypełnić nadmuchiwaną celulozą, dzięki czemu warstwa termoizolacji odzyska stuprocentową szczelność bez konieczności jej zdejmowania i prowadzenia prac termoizolacyjnych od nowa.

 

Gdzie zastosować nadmuchiwaną celulozę?

 

Docieplenie metodą wdmuchiwania granulatu z powodzeniem sprawdza się na dachach i stropodachach, bez względu na kąt nachylenia połaci dachowej. Termoizolację można wykonywać zarówno w nowo powstałych obiektach, jak i podczas prac remontowych na starych i zaniedbanych posesjach. Granulat celulozowy doskonale sprawdzi się też w sytuacji, gdy właściciel budynku chce zamienić strych na pomieszczenie użytkowe i szuka sprawdzonego materiału termoizolacyjnego.

 

Ściany i miejsca trudnodostępne

Celuloza świetnie sprawdza się nie tylko na dachach. Z równie wysoką skutecznością ociepla podłogi, ściany zewnętrzne oraz ścianki działowe. Jest też bardzo dobrym materiałem do zadań specjalnych. Można ja wdmuchiwać w miejscach trudno dostępnych, na ściany i dachy o nieregularnym kształcie, w których klasyczne materiały ociepleniowe nie do końca spełniają swoje zadanie.

 

100 metrów kwadratowych dziennie

Granulat celulozowy jest bardzo prosty w montażu, co znacznie skraca czas trwania prac ociepleniowych. Fachowa ekipa budowlana w jeden dzień jest w stanie zamocować granulat na powierzchni nawet stu metrów kwadratowych. A to oznacza, że rozpoczęcie prac ociepleniowych oraz ich zakończenie zamykają się najczęściej w jednym dniu. Jest nie tylko szybciej, ale też czyściej – prace termoizolacyjne wymagają nawiercenia jedynie kilku otworów, natomiast nie powodują bałaganu i zapylonej podłogi, co się zdarza przy mocowaniu wełny mineralnej czy styropianu.

Zobacz pozostałe wpisy
Zobacz wszystkie
logo Budma

Targi BUDMA 2023

Dach w domu energooszczędnym