CREATON – jedna z najstarszych marek dachowych w Europie

Historyczny proces produkcyjny w zakładach CREATON - 2
0

Historia dachówek ceramicznych marki CREATON sięga XIX wieku. Tradycje rzemieślnicze z przeszłości stanowią jej nierozerwalną część. Niemniej ważne są pasja oraz zaangażowanie towarzyszące od dekad wytwarzaniu dachówek, a także stałe doskonalenie technologii produkcji, zapewniające najwyższą jakość wszystkim wyrobom.

Historię dachówek liczy się w tysiącach lat. Już w antycznych czasach pokrycia z glinianych łupin zostały zastąpione przez pierwsze modele profilowane. Około 1000 lat p.n.e. w starożytnym Rzymie zaczęto stosować dachówki typu mnich-mniszka. Szybko stały się one popularne w obrębie całego basenu Morza Śródziemnego. W średniowieczu uznanie zyskały karpiówki, a w XV wieku na terenach Holandii zaczęto wyrabiać charakterystyczne dachówki falowane. Produkcja pokryć dachowych stanowiła domenę wyspecjalizowanych rzemieślników. Wypracowane przez nich tradycje odziedziczyli pierwsi przemysłowcy, wytwarzający w swoich zakładach dachówki na szeroką skalę. To właśnie w tym okresie – XIX wieku – rozpoczyna się również historia marki CREATON.

Jednym z ambitnych przemysłowców kontynuujących bogatą historię produkcji dachówek był Alois Berchtold. Realizując swoją pasję założył on w 1884 roku w niemieckim Wertingen najnowocześniejszą w tamtym czasie fabrykę pokryć dachowych. To właśnie ten moment uznawany jest za symboliczny początek marki CREATON. Pięćdziesiąt lat później, w pobliskim Autenried, z inicjatywy innego wybitnego przedsiębiorcy – Antona Otta – uruchomiona została cegielnia. Zakład swoim charakterem wpisywał się w bogate, liczące ponad 300 lat, rzemieślnicze tradycje regionu. Połączenie przedsięwzięć Berchtolda oraz Otta da w 1992 roku początek firmie CREATON Berchtold & Ott.

Obaj przemysłowcy byli pasjonatami w pełni zaangażowanymi w zainicjowane przez siebie przedsięwzięcia. W ich ramach łączyli oni najcenniejsze tradycje z przeszłości z nowoczesnymi rozwiązaniami. Podejście to do dziś stanowi jeden z filarów działalności całej europejskiej grupy CREATON.

Zakłady Berchtolda oraz Otta pod wieloma względami wyprzedzały swoje czasy. Między innymi właśnie dzięki nastawieniu na innowacyjność przedsiębiorstwa te przetrwały trudne lata wojen i sprostały olbrzymiemu popytowi okresu odbudowy. To wtedy do sprzedaży trafiły niektóre klasyczne, ponadczasowe modele dachówek, dostępne w ofercie także i dziś.

Połączenie przedsiębiorstw Berchtolda i Otta w 1992 roku było kluczowym momentem dla marki CREATON. Bezcenne doświadczenie obu firm pozwoliło uzyskać jeszcze wyższą jakość gotowych produktów. Lata dziewięćdziesiąte to także okres niezwykle dynamicznego rozwoju. CREATON poszerzył zarówno swój asortyment, jak i znacząco zwiększył produkcję. W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie zostały otwarte kolejne fabryki – także za granicą. Uruchomienie zakładu produkującego dachówki cementowe (ówcześnie pod marką EURONIT) w Olkuszu w 1999 roku stanowi symboliczny początek obecności marki CREATON w naszym kraju.

Dzięki wierności zasadom wynikającym z długich tradycji firma jest niekwestionowanym liderem rynku pod względem bogatej oferty modeli dachówek ceramicznych i cementowych. Potwierdzeniem najwyższych standardów są tysiące zadowolonych klientów z całej Europy, którzy zdecydowali się na dachówki i akcesoria tej marki.

Historia liczącej ponad sto lat marki CREATON jest niezwykle bogata. Przez cały ten czas niezmienna pozostaje jednak pasja towarzysząca produkcji dachówek. Jakość nieprzerwanie stawiana jest na pierwszym miejscu, dzięki czemu pokrycia  dachowe CREATON cieszą się powszechnym uznaniem oraz zaufaniem inwestorów.

Zobacz pozostałe wpisy
Zobacz wszystkie
Technologia KERALIS oryginalne rozwiązanie CREATON_01

KERALIS – technologia produkcji zapewniająca dachówkom ceramicznym CREATON jakość premium

Listwa podkalenicowa perforowana 4

Wentylacja pokrycia dachowego – dlaczego jest tak ważna?