Dach na garażu

0

Dach na garażu

Budowa dachu dotyczy nie tylko budynków mieszkalnych, ale też pomieszczeń użytkowych. Jednym z nich jest garaż, który może być usytuowany na kilka sposobów. O tym, jak go wykonać, warto zdecydować już podczas projektowania budynku lub tworzenia planu zagospodarowania posesji.

Garaż może przylegać do budynku lub być obiektem wolno stojącym. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, jednak najczęściej musimy kierować się względami praktycznymi. Jeśli mamy dużą działkę, możemy sobie pozwolić na garaż wolno stojący. Natomiast w przypadku niewielkich działek lepszym rozwiązaniem są garaże jako dobudówki. Nie tylko ze względów praktycznych, ale też finansowych – wykonanie dobudówki lub garażu umieszczonego w bryle budynku znacznie obniża koszt całej inwestycji. Garaż znajdzie się bowiem pod tym samym dachem, który przykrywa całość budynku.

 

Garaż w bryle budynku

Osoby, które dopiero planują budowę domu, powinny uwzględnić garaż już na etapie powstawania projektu architektonicznego. Nie oznacza to jednak, że garażu nie można dobudować do już istniejącego budynku. Nawet po wielu latach użytkowania domu można dobudować do niego garaż. W tym przypadku utrudnieniem będzie stworzenie przejścia z części mieszkalnej do pomieszczenia, w którym trzymać będziemy auto. Konieczne będzie wykucie w ścianie przejścia na drzwi. Nie jest to oczywiście niezbędne – w wielu domach wejście do garażu jest tylko jedno – z zewnątrz przez bramę. Ma to, oczywiście, swoje plusy i minusy. Zimą trzeba wychodzić na chłód, zanim wsiądzie się do samochodu. Jednak z drugiej strony, jeśli nie ma przejścia między częścią mieszkalną a garażem, z tego drugiego nie napływa do mieszkania chłodne powietrze.

 

Pomyśl na etapie projektu

 

Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem z punktu widzenia kosztów budowy domu, jest wykonanie garażu w bryle budynku. Jest to dobre rozwiązanie, gdyż zmniejsza powierzchnię zabudowy, co z pewnością docenią właściciele niewielkich posesji. W tym przypadku o dach na garażu praktycznie nie musimy się martwić – pokrycie dachowe jest wtedy jedno, obejmujące cały budynek. Co więcej, nad garażem najczęściej znajduje się spora przestrzeń, którą można wykorzystać jako pomieszczenia mieszkalne lub użytkowe. Decydując się na takie rozwiązanie inwestorzy muszą pamiętać o właściwym dopasowaniu bramy garażowej do stylistyki budynku. Najlepiej, aby stanowiła ona kompozycyjną całość z drzwiami wejściowymi. Brama, która nie będzie pasować do architektury domu, może w efekcie zepsuć wygląd całego budynku.

 

Garaż jako dobudówka

Drugim rozwiązaniem jest dobudowanie powierzchni garażowej do już istniejącego budynku. W tym przypadku koszty budowy będą nieco większe, trzeba też zadbać o właściwe pokrycie dachowe. Pomieszczenie na samochód musi być przecież suche i w miarę ciepłe. Dobudówkę z przeznaczeniem na garaż najczęściej wybierają osoby, które mieszkają w nieco starszych budynkach. Ich projektanci najczęściej nie uwzględniali tego rodzaju potrzeb mieszkańców.

 

Bez projektu ani rusz

Aby dobudować garaż, będziemy potrzebowali projektu, niezbędnego do uzyskania pozwolenia na budowę, a także później – będzie wskazówką dla wykonawców. Idealnie byłoby, gdyby projekt dobudówki wykonała ta sama firma, u której zamówiliśmy projekt domu. Niestety, w przypadku starszych budynków może być z tym problem. Wtedy po prostu warto postawić na dobrego i sprawdzonego architekta. Im lepszy i pełniejszy będzie projekt, tym mniejsze problemy będą z jego późniejszą realizacją.

 

Samowolka do rozebrania

Projekt architektoniczny i wszelkie formalności są niezbędne i trzeba się do nich stosować. Wbrew pozorom, nawet na własnej posesji nie możemy stawiać budynków bez wiedzy urzędu wydającego pozwolenie na budowę. Jeśli postawimy dobudówkę z przeznaczeniem na garaż bez otrzymania pozwolenia na budowę, nasza inwestycja zostanie potraktowana jako samowola budowlana i dostaniemy nakaz jej rozbiórki. A to podwójne koszty bez jakiegokolwiek zysku.

 

Dopasowany do dachu budynku mieszkalnego

Dach na garażu dobudowanym do domu mieszkalnego musi pasować do głównego dachu – powinien mieć taki sam kształt i kąt nachylenia. Co więcej – powinno znaleźć się na nim takie samo pokrycie dachowe. Bez względu na to, czy mamy na dachu dachówki ceramiczne, gonty czy blachodachówkę, to samo musi znaleźć się na garażu. Jeśli dopasujemy tylko kolor, ale zamiast dachówek położymy blachę, całość będzie prezentować się naprawdę kiepsko. Jeśli z pewnych względów wykonanie identycznego dachu na garażu jest niemożliwe, optymalnym rozwiązaniem będzie stropodach z płyt żelbetowych lub drewna.

 

Zieleń na garażu

Na wielu posesjach, w których znajdują się dobudówki do budynku głównego, służące jako garaże, możemy zauważyć, że zamiast dachu znajduje się na nich taras. Jest to rozwiązanie, które coraz chętniej wykorzystują inwestorzy szczególnie na tych posesjach, gdzie tarasu lub dużego balkonu do tej pory nie było. Taka inwestycja z pewnością podniesie estetykę budynku, a mieszkańcom da przestrzeń do relaksu i wypoczynku na świeżym powietrzu.

 

Potrzebny wytrzymały strop

Aby nad garażem zakwitnął nam domowy ogród, trzeba sporo uwagi poświęcić stropowi. Musi być on specjalnie wzmocniony, żeby utrzymać ciężar roślinności, podłoża czy ciężkich ogrodowych zestawów mebli. W tym przypadku stosuje się, oczywiście dachy płaskie, wykonywane w sposób nieco inny niż klasyczne dachy o kącie nachylenia zero stopni. Są to tak zwane dachy odwrócone, w których warstwa termoizolacyjna umieszczana jest nad warstwą uszczelniającą. Tak skonstruowany dach jest nie tylko szczelny, ale też wyjątkowo wytrzymały – można na nim urządzić klasyczny teren zielony, z trawnikiem i bujnymi roślinami. Jedyny minus takiego dachu to fakt, że można go użytkować bez problemu jedynie w sezonie wiosenno-letnim. Na zimę trzeba wszystkie rośliny zabezpieczyć podobnie, jak to robimy z ogrodową roślinnością.

 

Zalety garaży wolno stojących

 

Inwestorzy, którzy mają do dyspozycji sporo przestrzeni na działce, mogą również wybrać garaż wolno stojący. Jest to opcja najdroższa, gdyż żaden fragment garażu nie znajduje się ani w obrębie budynku, ani nie jest do niego budowany. Trzeba garaż postawić od podstaw, zaczynając, co oczywiste, od dobrego projektu.

Także w przypadku garaży wolno stojących dach powinien kompozycyjnie i konstrukcyjnie wpisywać się w wystrój posesji i być jak najbardziej zbliżony do dachu nad budynkiem mieszkalnym. Nie znaczy to jednak, że garaż i dach muszą być wykonane z tych samych materiałów. Choć powinna być to solidna konstrukcja, można w niej stosować nieco tańsze zamienniki materiałów budowlanych i elementów pokrycia dachowego.

 

Solidne pokrycia bitumiczne

Garaż wolno stojący może być budynkiem parterowym, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by go nieco powiększyć o użytkowe poddasze – trzeba to tylko zaplanować na etapie projektu architektonicznego. Aby pokrycie nad garażem wolno stojącym nie uszczupliło znacznie naszego budżetu, możemy zdecydować się na pokrycia bitumiczne – te nowoczesne są naprawdę lekkie, solidne i wytrzymałe. Jeśli zostaną dobrze położone, gwarantują szczelność i trwałość takiego dachu na wiele lat. Nowoczesne dachówki bitumiczne są dostępne w wielu wzorach i wersjach kolorystycznych, można więc dopasować je tak, by były jak najbardziej zbliżone do charakteru dachu na budynku mieszkalnym.

 

Zadbaj o elementy dachowe

Oczywiście, także na garażowym dachu istotne jest nie tylko pokrycie, ale wszelkie elementy dachowe, które zapewnią prawidłową wentylację, wymianę powietrza i ochronę przed wilgocią. Musimy pamiętać o gąsiorach, wywietrznikach, przydatne będą też specjalne uszczelki wykorzystywane do montażu pokryć dachowych.

 

Czy potrzebna jest izolacja?

 

Czy dach nad garażem wolno stojącym powinien być zaizolowany? To zależy od tego, czy zamierzamy te pomieszczenia w zimie ogrzewać. Niektórzy inwestorzy kierują się względami ekonomicznymi i decydują się na brak ogrzewania. Nie ma to żadnego znaczenia dla samochodu, a jedynie zmniejsza komfort użytkowania pomieszczeń w garażu wolno stojącym.

 

Dach ogrzewany potrzebuje ocieplenia

Jednak coraz więcej osób inwestuje przede wszystkim w swoją wygodę i chce, aby wszystkie pomieszczenia na posesji były komfortowe w użytkowaniu. Ogrzewany garaż jest jednym z nich. W tym przypadku konieczne jest wykonanie izolacji, nie tylko dachu, ale też ścian zewnętrznych. Prace na dachu będą wtedy wyglądać taks samo, jak na dachu domu mieszkalnego – trzeba wybrać materiał ociepleniowy i prawidłowo go zamontować tak, by nie powstawały mostki termiczne. Im lepiej zaizolowany będzie dach nad garażem, tym mniejsze koszty będziemy ponosić na jego ogrzewanie.

 

Ochrona przed nagrzewaniem

Jeśli nie planujemy ogrzewania garażu, nie oznacza to, że dach nie potrzebuje izolacji. W tym przypadku chodzi jednak nie tyle o wypuszczanie ciepła, co o jego wpuszczanie. Dach warto pokryć warstwą materiału izolacyjnego, który zapewni komfort użytkowania podczas letnich upałów. Dzięki szczelnej warstwie izolacji, nawet podczas silnego słońca wnętrze nie będzie się nagrzewało.

Zobacz pozostałe wpisy
Zobacz wszystkie
dachowki-ceramiczne-braas

Bezpieczeństwo na i pod dachem

Jak wymienić okno dachowe?