Dach namiotowy i kopertowy
Podczas, gdy jedni inwestorzy preferują proste dachy dwuspadowe, innym marzą się rozłożyste, czteropołaciowe powierzchnie. Najpopularniejsze wśród dachów o czterech spadach są dachy kopertowe i namiotowe – choć wyglądają podobnie, różnice między nimi są spore. Zanim zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie, poznaj wady i zalety każdego z dachów.
Dachy namiotowy i kopertowy doskonale nadają się przede wszystkim na domy parterowe oraz z poddaszem użytkowym. W przypadku budynków z większą liczbą kondygnacji to rozwiązanie może zaburzać proporcje obiektu. Zdarzają się jednak inwestorzy, którzy na wyższych budynkach decydują się na efektowne czterospadowe dachy. Dachy namiotowe i kopertowe są bardzo eleganckie i dają świetny efekt wizualny. Doskonale sprawdzają się zarówno w budownictwie klasycznym czy w domach stylizowanych na tradycyjne dworki, jak i w budynkach o nowoczesnej stylistyce, które mają prostą, minimalistyczną architekturę.
Klasyczny dach kopertowy
Dach kopertowy zawdzięcza swoją nazwę wyglądowi – szczególnie w rzucie z góry przypomina kopertę. Ma cztery połacie nachylone najczęściej pod takim samym kątem – dwie z nich (zazwyczaj na ścianach szczytowych budynku) są trójkątne, a dwie mają kształt trapezu. Połacie dachu w miejscach styku tworzą wypukłe kąty, dzięki czemu po takim dachu woda deszczowa i roztopiony śnieg spływają dość szybko, bez zalegania na pokryciu. Dach kopertowy jest więc w mniejszym stopniu narażony na niszczące działanie wody i wilgoci niż dachy o bardziej skomplikowanych kształtach z wieloma płaszczyznami połączonymi koszami rynnowymi.
Więcej pracy, wyższe koszty
Dachy kopertowe najczęściej pokryte są tradycyjnymi pokryciami dachowymi, wśród których prym wiedzie dachówka ceramiczna. Świetnie też sprawdzają się tradycyjne gonty czy ekologiczne wióry. Blachodachówka na takich dachach również jest możliwa do zamocowania, ale klienci decydują się na nią rzadziej. Ze względu na ilość i kształt spadów trzeba się bowiem liczyć z dużymi stratami materiału podczas prac dekarskich. Oznacza to, że inwestorzy muszą kupić dużo więcej blachodachówki na pokrycie, niż w rzeczywistości wskazują na to wymiary dachu. A to nie jedyny wydatek – dach czterospadowy to aż cztery naroża, które trzeba pokrywać dachówkami o specjalnym kształcie. Są one droższe od standardowych dachówek, a przy czterech narożach potrzeba ich naprawdę sporo. Jednym słowem – dach kopertowy to spora inwestycja i na pewno nie powinni decydować się na nią ci inwestorzy, którym zależy na minimalizacji kosztów przy jednoczesnej dbałości o jakość wykonania i dobre materiały.
Lukarna? Niekoniecznie
Wielu inwestorów decyduje się na dodatkowe urozmaicenie linii dachu czterospadowego poprzez montaż lukarn. Nie jest to najlepszy pomysł przede wszystkim dlatego, że lukarna nie do końca sprawdzi się jako doświetlenie skomplikowanego poddasza. Po drugie, może zaburzyć efekt wizualny i prostotę dachu, a po trzecie – takie rozwiązanie dodatkowo znacznie podnosi koszty wykonania dachu. Jeśli już na poddaszu ma być lukarna, niech będzie ona na jednej z połaci, a pozostałe najlepiej, aby pozostały jednolite.
Aranżacja pod czterema skosami
Dach kopertowy może sprawiać problemy nie tylko architektom czy wykonawcom, ale też osobom, które zajmowały się będą aranżacją poddasza. Cztery spady oznaczają, że skosy na poddaszu będą praktycznie wszędzie. To trudna powierzchnia do prac aranżacyjnych, a miejsca na ustawianie mebli czy innych elementów wnętrza jest zdecydowanie mniej, niż wskazywałby na to metraż. Skosy nie dają się bowiem zabudować i zaaranżować w stu procentach.
Dobrze zaplanuj rozmieszczenie okien
W przypadku dachu kopertowego należy też pamiętać o właściwym rozplanowaniu okien połaciowych. Musi być ich na tyle dużo, by dobrze oświetlały wszelkie powierzchnie na poddaszu. Trzeba je odpowiednio rozplanować, biorąc pod uwagę późniejszą aranżację wnętrza pod skosami. Z tego też powodu dachy czterospadowe bardzo często są wybierane przez inwestorów, którzy nie planują zabudowy pod skosami i chcą pozostawić ostatnią kondygnację jako klasyczny strych.
Ściana kolankowa podniesie nieco skosy
Aby dach na czterospadowym poddaszu był bardziej funkcjonalny i miał więcej przestrzeni użytkowej, dobrym i często stosowanym rozwiązaniem jest oparcie go na ścianie kolankowej. Dzięki temu zyskuje się wyższy skos i łatwiej zaaranżować poddasze na pokój dziecięcy czy sypialnię. Trzeba jednak pamiętać, że ściana kolankowa, choć funkcjonalna, może zaburzać proporcje budynku. Z perspektywy aranżacji poddasza powinna być bowiem jak najwyższa, jednak dla efektu wizualnego obiektu nie można wykonywać jej zbyt wysokiej, kosztem pewnych uciążliwości podczas przebywania na poddaszu. W tej sytuacji konieczne jest zachowanie zasady złotego środka.
Namiotowy jak piramida
Dach namiotowy jest specyficzną odmianą dachu kopertowego, która znajduje zastosowanie na budynkach, które w rzucie są kwadratowe, czyli mają wszystkie ściany równe. Dachy namiotowe nie mają kalenicy, ich połacie mają kształt prostokątów, które stykają się na szczycie. Dach namiotowy na pierwszy rzut oka bardzo przypomina piramidę. Świetnie wygląda jako pokrycie budynku parterowego wybudowanego w klasycznym stylu. Najlepiej, jeśli przy takim dachu poddasze pozostaje niezagospodarowane. Jeśli natomiast inwestor chce mieć tam dodatkowe pomieszczenia mieszkalne, musi liczyć się z tym, że nie uda się w całości zaaranżować poddasza. Dachy namiotowe zwykle są dość płaskie, większość poddasza znajduje się więc pod takim skosem, że ciężko się w takim pomieszczeniu swobodnie poruszać.
Nie tylko na domy mieszkalne
Dachy namiotowe bardzo często wykorzystywane są jako pokrycia dla wolno stojących garaży, budynków gospodarskich, a także jako pokrycie wieżyczek i innych elementów w bardziej zaawansowanych architektonicznie budynkach. Trzeba jednak pamiętać, że choć są efektowne wizualnie, koszt ich wykonania zawsze jest większy niż w przypadku zwykłych dachów dwuspadowych.