Dachówka dobrze powleczona

0

Dachówka dobrze powleczona

Nowoczesne dachówki są wyjątkowo trwałe, wytrzymałe, a jednocześnie pięknie się prezentują. To zasługa nie tylko technologii produkcji, ale też innowacyjnych powłok, którymi pokrywane są dachówki na końcowym etapie ich wytwarzania. Wybór jest niemal tak wielki, jak wielu jest producentów na rynku pokryć dachowych.

Na rynku pokryć dachowych wybór mamy ogromny. Możemy przebierać nie tylko w rodzajach dachówek, ale też w ich kształtach i barwach. Dzięki temu możemy nadać naszej posesji indywidualny charakter. Kształt, rodzaj i kolor pokrycia dachowego warto wybrać już na etapie projektowania budynku. Dzięki temu będzie można dopasować stylistykę pokrycia do innych elementów budynku i całej posesji.

Dachówki coraz bardziej nowoczesne

 

Jeszcze do niedawna dostępne były dachówki w naturalnym, ceglastym kolorze. Leżały one na wszelkiego rodzaju dachach, bez względu na kształt, rozmiar czy wielkość całego budynku. Nawet wtedy, gdy kolorystycznie niekoniecznie komponowały się z całością. Dziś na osiedlach domów jednorodzinnych możemy zauważyć całą paletę dachowych barw. Oprócz dachów w różnych odcieniach czerwieni, coraz częściej pojawiają się dachy zielone, niebieskie, brązowe, czy nawet czarne. Wszystko zależy od gustu i upodobań właścicieli.

 

Wybór z roku na rok jest coraz większy

Wybór kolorów na rynku pokryć dachowych idzie w parze z coraz nowocześniejszymi metodami produkcji. Producenci stale wypuszczają na rynek nowe linie produktów, z których każdy zachwyca wyjątkowym połyskiem, niespotykaną kolorystyką czy stylistyką dopasowaną do konkretnego stylu architektonicznego. Możemy więc dobrać dachówki, które będą pasować zarówno do nowoczesnego, modernistycznego budynku, jak i do klasycznych, rustykalnych w formie dworków.

Dachówka naturalna – klasyczna i elegancka

 

Dachówki ceramiczne od stuleci powstają w ten sam sposób. Są wypalane z gliny, a ich tradycyjny ceglasty kolor jest wynikiem żelaza, które znajduje się w glinie. Takie dachówki najczęściej wybierają inwestorzy ceniący tradycję, elegancję i chcą mieć klasyczny czerwony dach. Dziś jednak dachówka naturalna, która nie jest pokryta żadną dodatkową powłoką, wcale nie musi być czerwona. Jeśli na etapie produkcji do gliny zostaną dodane specjalne związki, w efekcie powstaną dachówki w kolorze żółtym, pomarańczowym, jasno i ciemnobrązowym i wielu innych.

 

Na początku doskonała, z biegiem lat blednie

Jednakże dachówka naturalna, kiedy ją położymy na dachu, nie zawsze będzie miała pierwotny kolor. Z biegiem lat może bowiem porastać mchem, przez co na połaci dachu pojawią się różne odcienie zieleni. Jeśli dach stoi na otwartej przestrzeni, może być narażony na działanie silnego wiatru czy promieniowania słonecznego. Dachówki będą więc stopniowo zmieniać kolor albo blaknąć. Co więcej, powierzchnia gliny nie jest idealnie gładka. Nawet gołym okiem, jeśli dobrze się przyjrzymy, możemy zauważyć, że na naturalnych dachówkach występują niewielkie, trudne do dostrzeżenia pory. W to miejsce dostają się różnego rodzaju zanieczyszczenia, które nie tylko mogą mieć wpływ na kolorystykę dachówek, ale też na ich trwałość i wytrzymałość.

 

Różnice już na etapie produkcji

Warto też wziąć pod uwagę, że glina jest materiałem naturalnym, którego nie da się zamknąć w żadnych ramach kolorystycznych. Nawet partia dachówek wytworzona podczas jednego procesu produkcyjnego może mocno się różnić. Jedne dachówki będą miały intensywniejszą barwę, a drugie słabszą i bardziej wyblakłą. Glina jest więc materiałem trwałym, ale wizualnie nie do końca doskonałym. To właśnie ta niedoskonałość naturalnej gliny sprawiła, że producenci dachówek zaczęli szukać rozwiązań, które utrwalą pierwotny kolor, a jednocześnie ochronią glinianą powierzchnię przed uszkodzeniami czy czynnikami niszczącymi. Warto więc rozejrzeć się za dachówkami z dodatkowymi powłokami, które – wbrew pozorom – nie są wiele tańsze od naturalnych dachówek ceramicznych.

Dachówka angobowana – wytrzymałość i wybór kolorów

 

Bardziej trwałe niż naturalne są dachówki poddane procesowi angobowania. Na uformowaną dachówkę, ale przed jej wypaleniem, nakłada się warstwę angoby, czyli szlachetnej glinki. Jest to specjalna masa, złożona z płynnej gliny z domieszką różnego rodzaju tlenków metali czy minerałów – ich rodzaj zależy od tego, jaki efekt kolorystyczny chcemy otrzymać. Angoba nakładana jest tylko na powierzchnię dachówki, nie wnika do jej wewnętrznych warstw. Po nałożeniu angoby trzeba poczekać, aż warstwa całkowicie wyschnie i dopiero potem dachówki są wypalane.

 

Gładkie i odporne na zabrudzenia

Angobowanie to nie tylko sposób na poszerzenie gamy kolorystycznej dachówek. Proces ten ma spore znaczenie dla ich wzmocnienia, odporności i trwałości. Dachówki mniej się niszczą, a jednocześnie ich trwałość jest dużo dłuższa. O wiele później zaczynają też obrastać mchem.

Dachówki angobowane są dużo gładsze niż naturalne, a jednocześnie bardziej odporne na zabrudzenia. Warstwa angoby skutecznie chroni przed wnikaniem zanieczyszczeń do wnętrza dachówek. Angoba może też pełnić wyłącznie funkcję ochronną, a nie ozdobną. W tym przypadku masa nakładana na dachówki przed wypaleniem jest bezbarwna. Otrzymujemy więc dachówki wzmocnione, a jednocześnie w naturalnym kolorze.

 

Cieniowane dla ozdoby

 

Dzięki angobowaniu można też otrzymać ciekawie wyglądające dachówki cieniowane. W tym celu nakłada się dwie warstwy angoby w różnych odcieniach. W taki sposób możemy otrzymać dachówkę w dwóch zbliżonych odcieniach lub zupełnie ze sobą kontrastujących. Po położeniu ich na dachu uzyskamy rewelacyjny efekt dekoracyjny. Dach nie tylko wyjątkowo się prezentuje, ale też mieni się w słońcu różnymi kolorami.

Innym sposobem na uzyskanie kolorowych dachówek jest ich barwienie w masie. Proces ten, w odróżnieniu od angobowania, pozwala na zabarwienie całej dachówki, nie tylko jej powierzchni. Dzięki niemu w całym przekroju uzyskamy nowy kolor. Barwienie w masie polega na dodaniu pigmentu do gliny, jeszcze przed uformowaniem dachówek. Trzeba to robić ostrożnie i precyzyjnie, aby kolor nie został uzyskany kosztem niższej wytrzymałości czy trwałości powstałych dachówek. Dachówka barwiona w masie nigdy nie straci swojego koloru, gdyż nawet jeśli jej zewnętrzna warstwa zacznie się ścierać, pod spodem kolor dachówki będzie taki sam – na dachu nie będzie więc widać żadnej różnicy.

 

Dachówka w glazurze

 

Zarówno na nowoczesnym, jak i na klasycznym dachu doskonale sprawdzą się też dachówki glazurowane. To doskonały wybór dla osób, które lubią połysk. W procesie glazurowania dachówki są początkowo normalnie wypalane, a następnie pokrywane warstwą glazury, czyli rozdrobnionym i stopionym szkliwem. Po nałożeniu tej warstwy następuje ponowne wypalanie. Gotowe dachówki są bardzo gładkie i błyszczące. Nie tylko pięknie się prezentują, ale też są bardzo odporne. Warstwa glazury powoduje bowiem zamknięcie porów w glinie i stanowi doskonałą barierę dla zanieczyszczeń i wilgoci.

 

Zanieczyszczenia same spływają

Dachówki glazurowane, dzięki swej gładkiej powierzchni są bardzo łatwe w utrzymaniu czystości. Wszystkie zanieczyszczenia zatrzymują się na ich powierzchni, a następnie są spłukiwane przez wodę deszczową. Są, co prawda, nieco droższe od tradycyjnych dachówek, ale warto rozważyć ich zakup – jest to bowiem inwestycja naprawdę na długie lata. Płacimy nie tylko za wyjątkowy wygląd, ale też za trwałość i wytrzymałość.

 

Blachodachówka z posypką

 

Szeroki wybór kształtów i kolorów dają też blachodachówki z posypką. To lżejsza i tańsza alternatywa dla dachówek ceramicznych czy cementowych. Również w przypadku blachodachówek istotne jest nie tylko ich wnętrze, ale też rodzaj powłoki, jaką są pokryte. Rdzeń blachodachówki, czyli stalowa blacha jest z obu stron pokryta dwiema wzmacniającymi warstwami: epoksydową i akrylową. Ale to nie wszystko – znajdujący się na wierzchu akryl jest dodatkowo zabezpieczany specjalnie dobranym granulatem kamiennym oraz lakierem akrylowym. Dzięki temu są wyjątkowo wytrzymałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych. Nie tracą swojego kształtu i wyglądu nawet przy długotrwałym narażeniu na wodę deszczową, silny wiatr, mróz czy promieniowanie słoneczne. Co więcej, dzięki posypce tłumione są też odgłosy padającego deszczu – nawet jeśli mamy sypialnię na poddaszu, możemy spać spokojnie nawet podczas bardzo silnej ulewy.

 

Szeroki wybór kolorów

W zależności od rodzaju posypki blachodachówka może mieć różne kolory. Wybór jest tak duży, jak w przypadku dachówek ceramicznych. Bez problemu można dopasować blachodachówkę, która dopasuje się do naszych potrzeb, a jednocześnie będzie prawdziwą ozdobą dachu. Dostępne są tradycyjne odcienie czerwieni, a także brązy, szarości i wiele innych nut kolorystycznych. Nowoczesna blachodachówka z posypką prezentuje się doskonale, a kosztuje mniej niż tradycyjne dachówki. Warto więc wziąć pod uwagę takie pokrycie dachu, szczególnie gdy większe obciążenia są w jego przypadku niewskazane.

Zobacz pozostałe wpisy
Zobacz wszystkie

Wentylacja pod blachodachówką

aktualnosc-budmat-samersor

Polska firma Budmat Bogdan Więcek przejęła Samesor Oy