Dachówki cementowe – właściwości, zalety, walory użytkowe

creaton-dachowka-cementowa-heidelberg
0

Dachówka cementowa jest trwała, ekologiczna i estetyczna. Wykonuje się j z surowców pochodzenia naturalnego w oparciu o nowoczesną technologię produkcji z zachowaniem wysokich standardów jakości. Może śmiało konkurować z popularną blachodachówką, będąc pod wieloma względami wyborem znacznie korzystniejszym.

CZYM WYRÓŻNIAJĄ SIĘ DACHÓWKI CEMENTOWE?

Pośród różnych rodzajów pokrycia dachowego dachówki cementowe są cenione za swoją trwałość i estetyczny wygląd. Mają też relatywnie wysoki ciężar. Dachówki cementowe marki CREATON są niezwykle wytrzymałe, a także odporne na działanie czynników atmosferycznych.
Dzięki opatentowanym rozwiązaniom konstrukcyjnym, opartym na doświadczeniu firmy, posiadają szereg najróżniejszych zalet. Na tle innych, alternatywnych propozycji, charakteryzuje je między innymi:

  • Szczelność – unikatowy podwójny zamek boczny oraz solidne zapory wodne zapobiegają zawilgoceniu i niszczeniu konstrukcji dachu, co bezpośrednio przekłada się na jego żywotność i zwiększa nasze poczucie bezpieczeństwa.
  • Zabezpieczenie przed wnikaniem wody pod połać dachu i wyjątkowe właściwości hydrofobowe, zapewnione specjalną powłoką wykonaną w technologii DURATOP PRO®. Sprawia ona, że woda spływa z dachówki w postaci kropel, a tym samym dach jest chroniony przed osadzaniem się zanieczyszczeń, psujących ogólnych efekt i wymagających dodatkowych prac konserwacyjnych.
  • Odporność na zabrudzenia – padający deszcz nie pozostawia smug nawet na dachówce o czarnej barwie i czyści ją w naturalny sposób, a ryzyko zarastania dachówki mchem jest niewielkie.
  • Elegancki i atrakcyjny wygląd – gładka, błyszcząca powłoka DURATOP PRO® wydobywa głębię każdego koloru, a także chroni dachówkę przed promieniowaniem UV, dzięki czemu jej barwa pozostaje żywa i intensywna przez wiele lat.
  • Bardzo wysoka wytrzymałość – do produkcji cementowych dachówek firmy CREATON wykorzystuje się surowce niepalne, co czyni je ognioodpornymi. Dodatkowo ten rodzaj pokrycia dachowego jest stosunkowo ciężki. Doskonale znosi więc silne wiatry, a nawet stabilizuje dom, zwłaszcza wykonany w konstrukcji szkieletowej. Dachówki CREATON charakteryzują się zwiększoną o 30% wytrzymałością mechaniczną w stosunku do założeń normy PN-EN 490.

Cementowe dachówki CREATON są łatwe w montażu oraz dostępne w bogatej palecie kolorów i wzorów, również jako dachówka płaska. Stanowią doskonałe rozwiązanie dla każdego rodzaju dachu, niezależnie od stopnia skomplikowania projektu, nachylenia połaci, czy stylu architektury. Decydując się na produkty CREATON, możemy być pewni, iż finalny efekt okaże się satysfakcjonujący, a pokrycie z dachówek cementowych posłuży przez długie lata – objęte są one aż 30-letnim okresem gwarancji.

 

 

NA CO ZWRACAĆ UWAGĘ PRZY WYBORZE DACHÓWKI CEMENTOWEJ?

Przede wszystkim na jakość, walory użytkowe i estetykę. Dachówki oferowane przez CREATON cieszą się coraz większą popularnością wśród inwestorów, ale też są polecane przez fachowców – dekarzy.

Produkuje się je z surowców naturalnych:

  • piasku kwarcowego,
  • cementu portlandzkiego,
  • wody oraz barwników na bazie tlenków żelaza.

Są więc materiałem w pełni ekologicznym. Ekologia idzie w parze z technologią, która współcześnie pozwala uzyskać produkt o wysokich parametrach użytkowych, wydajny i ekonomiczny, wzbogacony o szeroki wachlarz systemowych akcesoriów funkcyjnych.

Cementowe dachówki CREATON, gdy zostaną właściwie ułożone (z zachowaniem prawidłowej wentylacji połaci), nie wymagają praktycznie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Niestraszne im wichury, gradobicia, deszcze i śniegi.
W ofercie dostępne są 3 modele: GÖTEBORG, HEIDELBERG, KAPSTADT (dachówka płaska) o zróżnicowanym kroju, wymiarach, modnej kolorystyce; przeznaczone dla współczesnych dachów prostych, jak i tych o skomplikowanej geometrii płaszczyzn – wyróżniających się nowoczesnym designem i oryginalną estetyką.

 

DLACZEGO WARTO WYBRAĆ DACHÓWKĘ CEMENTOWĄ, A NIE BLACHODACHÓWKĘ?

Wybierając rozwiązania konstrukcyjne, które mają służyć nam przez wiele lat (a do takich zdecydowanie należą pokrycia dachowe), istotne jest dokładne rozważenie wszystkich dostępnych opcji pod kątem ich wad i zalet. Inwestorzy, którzy porównują materiały w podobnej kategorii cenowej, często stają więc przed dylematem – dachówka cementowa czy blachodachówka? Wiele argumentów przemawia za pierwszą z tych opcji.

Dachówka cementowa jest znacznie trwalsza oraz ze względu na swoją konstrukcję bardziej wytrzymała, co zapewni dłuższą żywotność dachu. Blachodachówki po utracie warstwy ochronnej szybko stają się wrażliwe na niszczące działanie korozji. Są także znacznie bardziej narażone na uszkodzenia spowodowane ciężarem zalegającego śniegu. Jego nadmiar musi być więc systematycznie usuwany, gdyż w przeciwnym razie może dość do wygięcia blachy.

Różnica w wytrzymałości pomiędzy obydwoma rodzajami produktów ma również odbicie w ich okresie gwarancyjnym – znów na korzyść dachówek cementowych. Dodatkowo ten rodzaj pokrycia dachowego oferuje mieszkańcom domu znacznie wyższy komfort. Po pierwsze, konkurencyjna blachodachówka posiada tendencję do znacznego nagrzewania się. Dachówki cementowe są bardziej odporne na wysokie temperatury, a tym samym skuteczniej zabezpieczą przed gorącem w pomieszczeniach na poddaszu. Okazują się też lepszym wyborem pod kątem izolacji akustycznej.

O ile dachówki cementowe doskonale wyciszają wnętrze domu, tak blachodachówki nie zapewniają tego efektu. Może być to szczególnie uciążliwe podczas intensywnych opadów deszczu lub gradu. Pokrycie dachowe z blachodachówek wymaga również większej uwagi w zakresie konserwacji. Zaleca się, aby umyć je dokładnie przynajmniej raz na kilka lat.

Trwałość oraz żywotność dachu to jedne z głównych priorytetów każdego inwestora – warto więc sięgać po rozwiązania, które spełnią te oczekiwania. Dachówki cementowe nie tylko zagwarantują większy komfort użytkowania domu, ale przede wszystkim będą decyzją korzystniejszą z perspektywy czasu.

Zobacz pozostałe wpisy
Zobacz wszystkie
Skuteczna izolacja a wybor pokrycia dachowego - 01-1795x1279

Skuteczna izolacja a wybór pokrycia dachowego

Proste układanie, trwałość na lata