Dachówki świetlikowe

0

Dachówki świetlikowe

Poddasze, nawet jeśli nie jest użytkowane przez mieszkańców, powinno mieć stały dopływ światła słonecznego. Jednak montowanie na strychu dużych okien połaciowych czy lukarn wydaje się być nieopłacalne. Warto wtedy poszukać innych rozwiązań, które doświetlą poddasze. Na zamontowanie sztucznego oświetlenia zawsze przyjdzie czas później.

Doskonałym rozwiązaniem, które doświetli poddasze, są dachówki świetlikowe. Znajdziemy je w ofercie większości producentów pokryć dachowych. Mają one sporo zalet, jednak nie na wszystkich dachach możliwe jest ich zamontowanie.

Dachówki świetlikowe są przezroczyste i z wyglądu przypominają szklaną szybę. Jeśli położymy je w kilku miejscach na dachu, zwiększą dopływ światła słonecznego do wnętrza pomieszczenia. Rozwiązanie, choć ciekawe, nie sprawdzi się niestety na poddaszach, które służą do celów mieszkalnych, a co za tym idzie – są ocieplone. Położenie przezroczystych dachówek na takim dachu mija się z celem, bo warstwa paro przepuszczalna i ociepleniowa i tak zablokuje dopływ światła do wnętrza poddasza. Jednakże ocieplony dach jest jedynym ograniczeniem do zastosowania tego rodzaju dachówek – we wszystkich innych przypadkach będą doskonałym i stosunkowym takim sposobem naturalnego doświetlenia wnętrza.

 

Na poddasza nieocieplone

Pamiętajmy jednak, że w wielu domach nadal poddasza są nieocieplone i nieużytkowe. Zwykle traktujemy je jako składziki czy spiżarnie, w których niska temperatura nie stanowi żadnego problemu. Natomiast problemem jest brak światła, który powoduje, że nawet w środku słonecznego dnia, by coś na taki strychu znaleźć, trzeba zapalać sztuczne światło. Jeśli zamiast niego zadbamy o dopływ naturalnego, słonecznego światła, na pewno odczujemy to w rachunkach za energię elektryczną, a przebywanie na takim poddaszu będzie bardziej komfortowe. Pamiętajmy bowiem, że sztuczne światło rzadko oświetla całe poddasze – zwykle tylko jego część. To dlatego poszukiwanie czegokolwiek w takich warunkach może być sporym wyzwaniem dla naszych nerwów. Dachówki świetlikowe rozwiążą ten problem – możemy je zamontować w dowolnej ilości i w dowolnych miejscach tak, by każda część poddasza miała własny dopływ światła.

 

Tani sposób doświetlenia przestrzeni

Dachówki świetlikowe, choć są sporo droższe niż tradycyjne materiały na pokrycia dachowe, i tak są opłacalne z punktu widzenia mieszkańców. Dzięki nim nie jest konieczny montaż okien połaciowych, które są nieporównywalnie droższe, a jednocześnie wymagają ingerencji w już istniejącą konstrukcję dachu. Okna połaciowe świetnie sprawdzają się na poddaszach mieszkalnych, ale na zwykłych strychach czy schowkach znajdujących się na ostatniej kondygnacji są niepotrzebnym wydatkiem. Jeśli na razie nie planujemy adaptacji poddasza do celów użytkowych, dachówka świetlikowa będzie funkcjonalnym i ekonomicznym rozwiązaniem. Jeśli odpowiednio zaplanujemy jej ułożenie, zapewni tyle samo światłą, co okno połaciowe.

 

Odporność na najwyższym poziomie

Dachówki świetlikowe wykonane są ze specjalnych materiałów, najczęściej są to różne odmiany poliestru o doskonałych właściwościach technicznych. Dachówki są całkowicie przezroczyste, ładnie przepuszczają światło, a jednocześnie są równie wytrzymałe i trwałe, jak pozostałe elementy pokrycia dachowego. Są odporne na działanie zarówno czynników mechanicznych, jak i atmosferycznych: silnego deszczu, wiatru, opadów śniegu, mrozu czy promieniowania słonecznego. Ich gładka powierzchnia sprawia, że na dachówkach nie osadzają się zabrudzenia, a woda deszczowa łatwo je zmywa. Montaż dachówek jest równie prosty, jak tradycyjnych pokryć dachowych. Nie wymagają zbyt wielu prac konserwacyjnych i przez długie lata prezentują się jak nowe.

Co więcej – można je bez problemu zdjąć i wyczyścić, bez konieczności wchodzenia na dach.

 

Nie tracą przejrzystości

 

Oczywiście, dachówki świetlikowe nie są wymysłem dzisiejszych producentów pokryć. Od dawna były wykorzystywane do doświetlania pomieszczeń nieużytkowanych czy np. w rolnictwie do dużych pomieszczeń gospodarczych – stodół, szop czy obór. Jednak te stare dachówki najczęściej były wykonane z kiepskich materiałów, który wraz z upływem czasu matowiał, żółkł i przepuszczał coraz mniej światła słonecznego. Takie dachówki z czasem stawały się niefunkcjonalne, porastały mchem i nie spełniały swojego zadania. Nowoczesne dachówki świetlikowe takich problemów nie sprawiają – technologia ich wykonania gwarantuje, że nawet po wielu latach będą tak samo przezroczyste i odporne, jak tuż po ich zamontowaniu.

 

Bezproblemowy montaż przezroczystych dachówek

Jeśli planujemy uzupełnić pokrycie dachówkami świetlikowymi, warto bardzo dokładnie rozplanować ich położenie oraz konieczną ilość. Jest oczywiste, że im większe poddasze, tym więcej dachówek będziemy potrzebować. Możemy pojedyncze dachówki zamontować w poszczególnych miejscach dachu, dzięki czemu dopływ światła do wnętrza będzie równomierny. Innym, równie ciekawym rozwiązaniem, jest zamontowanie dachówek w kilku rzędach – dzięki czemu uzyskamy efekt zbliżony do tego, jaki daje okno połaciowe. Co więcej, taki montaż sprawi, że dach od strony zewnętrznej będzie prezentował się estetycznie i stylowo, tak jak ze zwykłymi oknami. Dachówki świetlikowe to szereg możliwości aranżacyjnych, dzięki czemu nasz dach może wyglądać unikalnie i niepowtarzalnie.

 

Dowolne kształty i rozmiary

Dachówki świetlikowe produkowane są w wielu rozmiarach i kształtach, dlatego bez problemu można je dopasować do różnego rodzaju dachówek. Jeśli się uprzemy, możemy też je też zamontować na dachu pokrytym blachodachówką, jednak wtedy konieczne będą dodatkowe obróbki blacharskie, co sprawi, że najprostsze i najtańsze rozwiązanie będzie droższe i wcale nie tak łatwe do wykonania. Większość producentów pokryć dachowych oferuje dachówki świetlikowe dopasowane do różnych rodzajów wykonywanych przez siebie dachówek. Dzięki temu dachówka świetlikowa będzie idealnym dopełnieniem całości pokrycia dachowego, montowanym w taki sam sposób, jak pozostałe dachówki. Oczywiście, podobnie jak pozostałe elementy pokrycia, także dachówki świetlikowe powinien montować fachowiec.

 

Szerokie możliwości zastosowania

Naturalne doświetlenie za pomocą dachówek świetlikowych sprawdzi się nie tylko na pokryciach dachowych domów mieszkalnych. Ich zastosowanie jest dużo szersze. Można je zamontować np. w altankach, jakie stawiamy na działkach. Niektórzy działkowcy zamiast starych szop, stawiają całkiem pokaźne budynki, pokryte dachówkami. Dzięki temu mają miejsce, w którym bez problemu można spędzić weekend czy kilka dni podczas letniego urlopu. Domki na działkach rzadko kiedy są ogrzewane – użytkujemy je przecież głównie w sezonie letnim. Pokrycie dachowe jest więc proste i najczęściej złożone z jednej warstwy dachówek. Wewnątrz takiej altanki jest więc stosunkowo ciemno. Jeśli kilka zwykłych dachówek zamienimy na dachówki świetlikowe, uzyskamy dobrze oświetloną przestrzeń, która ułatwi użytkowanie wnętrza.

 

Więcej światła na tarasie

Dachówki świetlikowe są też idealnym rozwiązaniem, które możemy wykorzystać w przypadku zadaszonych tarasów. Są one zwykle dodatkową przestrzenią użytkową w domu, którą wykorzystujemy do spędzania wolnego czasu. Jeśli na zadaszonym tarasie lub werandzie położymy dachówki świetlikowe, uzyskamy ciekawy efekt wizualny, a jednocześnie dobrze oświetloną przestrzeń. Oczywiście, nie jest wskazane położenie przezroczystych dachówek na całej powierzchni takiego daszku. Latem, podczas dużych upałów i silnego nasłonecznienia mogą bowiem spowodować, że komfort przebywania na tarasie znacząco spadnie. Jeśli jednak położymy kilka dachówek w różnych miejscach, efekt będzie dużo lepszy. Najlepiej, jeśli zaplanujemy je dość symetrycznie, by nie sprawiały wrażenia chaosu.

 

Niepotrzebne sztuczne oświetlenie

Poszukując zastosowań dla dachówek świetlikowych, warto też przyjrzeć się wszelkim pomieszczeniom gospodarczym, garażom czy wiatom. To także przestrzenie, które nie wymagają prac ociepleniowych, można więc na ich dachach zastosować przezroczyste dachówki. Dzięki temu znacząco wzrośnie komfort użytkowania pomieszczenia. Garaż, składzik czy spiżarnia nie będą wymagały sztucznego oświetlenia, można więc odpuścić sobie instalowanie lamp i innych źródeł sztucznego światła. Przezroczyste dachówki świetnie sprawdzą się też w przypadku małej architektury ogrodowej. Zadaszone altanki, szopy będą lepiej prezentować się, jeśli do ich wnętrza wpadnie więcej światła niż zazwyczaj.

 

Rozświetlone drzwi zewnętrzne

Dachówki świetlikowe możemy też zamontować na małych daszkach, jakie znajdują się przed zewnętrznymi drzwiami w domu. Tradycyjne dachówki, jakie kładziemy w tym miejscu owszem, są odporne i wytrzymałe, jednak mogą dość mocno zaciemniać wejście. Dachówki świetlikowe sprawią, że aranżacja przestrzenie będzie bardziej nowoczesna, a drzwi wejściowe będą ładnie oświetlone. Dzięki temu cały budynek od frontu będzie prezentował się dużo ciekawiej.

Zobacz pozostałe wpisy
Zobacz wszystkie
dachówka płaska

Ponadczasowa forma dachówki – BMI Polska

Jak wybrać taśmę dekarską?