Dobra taśma podgąsiorowa – trwała ochrona kalenicy i naroży dachu

CREATON_Crearoll_dobra_tasma_podgsiorowa_02
0

Kiedy warto kupić na swój dach dachówkę barwioną w masie?

Do miejsc najbardziej narażonych na negatywny wpływ warunków atmosferycznych należą kalenica oraz naroża dachu. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniej taśmy podgąsiorowej oraz poprawne zamontowanie jej na połaci przez dekarza. Na co należy zwrócić uwagę wybierając taśmę podgąsiorową, aby mieć pewność, że zyskamy dobry dach na lata?

 

Jaką funkcję pełni taśma podgąsiorowa?

Kalenica to krawędź dachu, powstała na miejscu styku dwóch połaci. Pokrywa się ją specjalnym rodzajem dachówek zwanych gąsiorem. Odgrywa ona także kluczową rolę przy wentylacji całego dachu. To przez nią wywiewane jest wilgotne powietrze spod pokrycia. Aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie kalenicy pod tym kątem, zabezpiecza się ją specjalnymi taśmami.

Pełnią one dwojaką funkcję. Po pierwsze – chronią dach przed szkodliwymi czynnikami z zewnątrz. Zabezpieczają na przykład przed przedostawaniem się wody opadowej, śniegu lub kurzu pod połać. Po drugie – umożliwiają jego prawidłową wentylację.

 

Dlaczego warto zainwestować w jakość? 

Choć w kontekście remontu lub budowy domu taśma podgąsiorowa wydawać się może detalem, to jednak nie powinniśmy bagatelizować jej znaczenia. Jak już bowiem zaznaczyliśmy, jest ona elementem, od którego bezpośrednio zależy wentylacja dachu. Ważne, aby proces ten przebiegał prawidłowo, dzięki czemu cała konstrukcja nie będzie narażona na niszczące działanie wilgoci. 
Brak odpowiedniej wentylacji nie tylko zmniejszy komfort mieszkańców domu, ale finalnie może zagrozić nawet ich bezpieczeństwu. Wybierając taśmę podgąsiorową dobrej jakości unikniemy tych problemów, zapewniając właściwy obieg powietrza oraz pełną szczelność dachu. Dodatkowo ochronimy go przed niekorzystnymi zjawiskami pogodowymi, znacząco wydłużając jego żywotność. Potencjalne oszczędności przy zakupie taśmy podgąsiorowej są bardzo krótkoterminowe, a tym samym nieopłacalne. 

Tylko zakup rozwiązań od renomowanych, doświadczonych producentów pozwoli uniknąć kosztownych napraw w przyszłości – co jest kluczowe przy inwestycjach mających służyć nam przez wiele lat, takich jak dach.

 

Czym cechuje się dobra taśma podgąsiorowa?

Oferowane na polskim rynku taśmy podgąsiorowe znacznie różnią się pod względem jakości oraz parametrów technicznych. Wynika to głównie z tego, że nie istnieje tzw. norma zharmonizowana, określająca dokładnie wymagania, które muszą spełnić produkty oferowane w ramach tej kategorii. Najbardziej restrykcyjna jest norma brytyjska BS 8612.

To sprawia, że jej wymagania spełniają wyłącznie najlepsze na rynku produkty. Warto więc sprawdzić zgodność wybranej taśmy z tą normą. Dokonując zakupu, powinniśmy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności na kilka cech produktu. Dobra taśma podgąsiorowa powinna być:

  • Estetyczna

Sprawdźmy z jakiego materiału została wykonana taśma. Dobry materiał to gwarancja trwałości i estetycznego wyglądu. Nawet po upływie dłuższego czasu warunki atmosferyczne nie wpłyną negatywnie na jej wygląd. 

Zwykle taśmy wykonane są z odpowiedniej włókniny w po-łączeniu z jednostronnie lub dwustronnie malowanym aluminium.

Ważny jest sposób łączenia tych elementów. Najczęściej jest to szycie i pasek kleju (2-3 mm) lub estetyczne połączenie szerokim na 8 mm paskiem trwałego kleju. Drugie rozwiązanie jest zdecydowanie bardziej odporne na rozciąganie. Nie ogranicza elastyczności produktu.

Taśmy dostępne są na rynku w rolkach o długości nawet 5 m. Ważna jest również ich szerokość. Ta w większości dostępnych rozwiązań mieści się w przedziale 280-310 mm. Szeroka taśma jest szczególnie pożądana w przypadku dachówek wielkoformatowych o rozbudowanych, szczelnych zamkach. 

Wariant szeroki daje możliwość najlepszego (estetycznego i szczelnego) dopasowania do formatu dużej dachówki. Przykładem może być taśma CREAROLL z oferty marki CREATON o szerokości 390 mm, która idealnie sprawdzi się dachówka ceramiczna w formacie XXL, np. SIMPLA lub TITANIA. Warto zwrócić uwagę na ofertę kolorystyczną. Dostępność różnych wariantów zgodnych z paletą RAL umożliwia zachowanie spójności kolorystycznej całego dachu. Zastosowana farba powinna być odporna na działanie czynników atmosferycznych (lakier utwardzany UV).

 

  • Funkcjonalna

Funkcjonalność taśmy podgąsiorowej polega, jak zostało to już omówione, na umożliwieniu skutecznej wentylacji wlotowej i wylotowej w obrębie części dachu skośnego. Średni wynik przekroju wentylacyjnego oferowanych na rynku taśm wynosi 150cm2/mb. Najlepsze, dostępne produkty oferują aż o 10% większą zdolność wentylacji w porównaniu do konkurencyjnych rozwiązań. W przypadku oferowanej przez CREATON taśmy CREAROLL wentylacja wynosi 165 cm2/mb.

Dobra taśma podgąsiorowa powinna również całkowicie chronić konstrukcję dachową przed wnikaniem wody i zanieczyszczeń pod połać. Jest odporna na starzenie, promieniowanie UV oraz na wysokie i niskie temperatury – również jej część środkowa i klej butylowy. 

 

  • Łatwa w montażu

Na łatwość montażu wpływa przede wszystkim elastyczność produktu. Dzięki tej właściwości pracujący na połaci dekarz ma możliwość idealnego dopasowania taśmy do kształtu dachówki i jej zamków. Liczy się tutaj również jej rozciągliwość oraz odporność materiału, z którego została wykonana na pękanie i łamanie.

Najlepsze taśmy zapewniają aż 25-50% rozciągliwości podczas prac dekarskich. Równie ważny jest przewidziany przez producenta sposób przyklejenia taśmy do połaci. Doskonale sprawdza się tu klej butylowy, który na połaci wykonanej z dachówek ceramicznych i cementowych tworzy z nimi trwałe połączenie.

Im szersze paski klejące, tym większa pewność, że uzyskamy szczelne połączenie, w najlepszym przypadku mogą one wynosić nawet 30 mm szerokości, a w najgorszym 10 mm. 
To jest szczególnie ważne dla zapewnienia optymalnej przyczepności na różnych powierzchniach dachówek.

Zobacz pozostałe wpisy
Zobacz wszystkie
MIESIĄC PRODUCENTA - VELUX - KWIECIEŃ 2021

MIESIĄC PRODUCENTA – VELUX – KWIECIEŃ 2021

Rolety VELUX – rozwiązanie na zimę oraz lato