Ekologiczne pokrycia dachowe
Moda na ekologię w różnych dziedzinach życia z roku na rok staje się coraz bardziej popularna. Nie ominęła tez branży budowlanej, w której styl eko przejawia się głównie w materiałach bezpiecznych dla użytkowników, naturalnych, a także w odnawialnych źródłach energii. Nie trzeba było długo czekać, by eko-moda zawędrowała na dachy. W tej dziedzinie sporo czerpiemy z historii i tradycji.
W dawnych czasach większość pokryć dachowych, szczególnie na terenach wiejskich była na porządku dziennym. Dachy kryto strzechą lub słomą, co oczywiście pozostawiało sporo do życzenia, jeśli chodzi o termoizolacyjność czy szczelność tego rodzaju pokryć dachowych. W dzisiejszych czasach styl eko musi być jednak połączony z komfortem i wygodą użytkowników, dlatego ekologiczne pokrycia dachowe łącza w sobie tradycję z nowoczesnością i wiedzą na temat termoizolacyjności. Jeśli dachówki czy blachodachówka nie komponują się z wizją domu, jaka jest w marzeniach inwestorów, nie warto stosować półśrodki. Równie dobrze, jak dachówki, sprawdzą się materiały naturalne.
Oczywiście, pod warunkiem, że odpowiednio dobrane i położone na dachu. Styl eko nie oznacza bowiem, że możemy pozwolić sobie na samowolkę w kryciu dachu. Trzeba też pamiętać, ze specjalistów, którzy znają się na ekologicznym kryciu dachu, jest na pewno sporo mniej niż dekarzy, którzy profesjonalnie kładą dachówki. A to oznacza, że naturalne, nawet swojskie pokrycie dachowe wcale nie będzie nas kosztować mniej niż tradycyjne dachówki czy prosta w montażu blachodachówka.
Dach kryty strzechą
Ekologia zawędrowała pod strzechy? Czemu nie? Wbrew pozorom dach kryty strzechą, doskonale sprawdzi się nie tylko w gospodarstwach agroturystycznych czy skansenach, ale też w każdym innym domku jednorodzinnym. Po pierwsze – doskonale się prezentuje i wyróżnia spośród kilkudziesięciu zwykłych dachów krytych dachówką, jakie spotkamy na każdym osiedlu. Dach kryty strzechą doskonale komponuje się z tradycyjną zabudową. Jeśli więc chcemy, by nasz dom był swojski, naturalny i nawiązywał do dobrych tradycji, strzecha będzie jak znalazł. Na pewno przyciągnie spojrzenia i wyróżni się z tłumu takich samych domków z podobnymi dachami.
Właściwości jak przy dachówce
Warto wiedzieć, że ponad 30-centymetrowa warstwa zbitej trzciny, położona na dachu będzie miała takie same właściwości termoizolacyjne, jak dach pokryty dachówką i ocieplony od wewnątrz warstwą waty szklanej. Inwestując w pokrycie strzechy za jednym zamachem zadbamy więc zarówno o estetyczne pokrycie dachu, jak i jego termoizolację. Ciekawym rozwiązaniem jest pokrycie wykonane z wodnej trzciny. Jej trwałość jest szacowana na kilkadziesiąt lat, a jeśli warunki atmosferyczne będą sprzyjające, a dach fachowo wykonany i pokryty, może przetrwać w idealnym stanie nawet sto lat. Trzcina na dachu jest dźwiękoszczelna i zatrzymuje ciepło w pomieszczeniu. Jeśli więc planujemy pomieszczenia mieszkalne na poddaszu, warto rozważyć trzcinowe pokrycie. Poddasze będzie ciepłe, ciche, przytulne, a jednocześnie nie trzeba będzie go dodatkowo ocieplać.
Co więcej, dzięki niej latem na poddaszu jest przyjemnie chłodno, gdyż odbija promienie słoneczne i nie dopuszcza do nadmiernego przegrzewania się poddasza. Choć strzecha wydaje się pokryciem dość nasiąkliwym, w rzeczywistości nie zaszkodzi jej ani duża pokrywa śniegowa, ani ulewne deszcze. Woda będzie spływać po pokryciu dachowym, a wnętrze domu nie będzie narażone na działanie wilgoci. Jedynym minusem może być mech, dla którego dachowa trzcina jest doskonała pożywką. Wystarczy jednak regularnie zamiatać pokrycie drobną miotełką, by problem przestał istnieć.
Specjalna, wytrzymała trzcina
Oczywiście, strzecha wykonana z trzciny nie oznacza, ze wystarczy przejść się nad pierwszy lepszy staw, wyciąć trzcinę, a następnie zrobić z niej pokrycie dachowe. Tak zrobiliby być może ekolodzy – desperaci, ale osoby, które chcą żyć w zgodzie z naturą, ale też w komfortowych warunkach, powinny zachować zdrowy rozsądek. Do wykonywania pokrycia dachowego używa się specjalnych gatunków trzciny o określonych parametrach. Powinna być ona przede wszystkim jednoroczna, długa, cienka oraz ze sporą zawartością krzemionki, która nadaje jej twardość i sztywność. Taka doskonałej jakości trzcina gwarantuje rewelacyjny wygląd i doskonałe parametry techniczne zarówno od razu po położeniu jej na dachu, jak i po kilku czy kilkunastu latach.
Potrzebuje mocnej konstrukcji i impregnatu ognioodpornego
Choć strzecha wydaje się materiałem lekkim, w rzeczywistości pokrycie waży tyle samo, ile dachówka ceramiczna. Co oznacza, że konstrukcja dachu musi być równie wytrzymała i odporna na obciążenia. Jeśli o to nie zadbamy na etapie projektu i wykonawstwa, z biegiem lat dach zacznie coraz bardziej siadać o obniżać się. Trzeba też, że strzecha wykonana z suchej słomy to wręcz idealny materiał łatwopalny. Dlatego konieczne jest pokrycie słomy specjalnymi impregnatami ognioodpornymi. Oprócz impregnatu, dobrym rozwiązaniem jest wiązanie trzciny przy wykorzystaniu specjalnego drutu chromoniklowego. Nie ulega on działaniu wysokich temperatur i nawet, gdy wybuchnie pożar, nie pozwoli na rozprzestrzenianie się ognia na połaciach dachu.
Na dom jednorodzinny jak znalazł
Dachy pokryte trzciną są w naszym kraju coraz bardziej popularne. Możemy je podziwiać nie tylko na swojskich karczmach, lokalnych pensjonatach czy restauracjach, ale też w budownictwie jednorodzinnym. Ich koszty są porównywalne do cen dobrej jakości dachówek, nie są więc to rozwiązania dla osób, które poszukują oszczędności na budowie i pokryciu dachu. Doskonale sprawdzą się natomiast w przypadku inwestorów, którym zależy na życiu w zgodzie z naturą i wszędzie, gdzie tylko można, wybierają najbardziej ekologiczne rozwiązania, zamiast najbardziej popularnych czy polecanych przez producentów.
Gonty drewniane
Ciekawym ekologicznym rozwiązaniem na dachu są też gonty drewniane, które dziś możemy spotkać nie tylko na dachach góralskich char czy schronisk w wysokich górach. Są materiałem w pełni naturalnym, który nadaje budynkowi uroku i sprawia, ze wygląda niepowtarzalnie i przyciąga spojrzenia sąsiadów czy przechodniów. Drewniane gonty można bez problemu układać nie tylko na dachach prostych, ale też na tych, których konstrukcja jest mocno skomplikowana. Warto pamiętać, że drewniane pokrycie będzie z biegiem czasu zmieniać swój kolor. Na początku wygląda jak świeże drewno, ale pod wpływem wiatru, deszczu czy słońca zmienia kolor, ciemnieje, czasem szarzeje. Co, oczywiście, wcale nie umniejsza jego uroku. Jeśli chcemy, aby drewniane pokrycie przez lata wyglądało jak świeżo położone, warto od razu po ułożeniu na dachu pokryć je specjalnym materiałem impregnującym, który uodporni drewno na działanie czynników atmosferycznych.
Twarde, mocne, odporne drewno
Gonty powinny być wykonane z drewna wysokiej jakości, twardego i trwałego. Najlepiej sprawdzi się świerk, modrzew, dąb lub jodła. Do wyboru mamy gonty cięte, które mają w miarę jednolitą powierzchnię oraz gonty łupane, które są chropowate, nieregularne, co dodaje im uroku i sprawia, że pokrycie prezentuje się niezwykle. Gonty nie są na dachu układane, a przybijane gwoździami do pokrycia. Aby spełniły wymagania szczelności, muszą w każdym miejscu mieć dwie, trzy warstwy. Dzięki temu pokrycie będzie wytrzymałe i nie będzie narażone na działanie wilgotnego powietrza i innych czynników atmosferycznych.
Kamień naturalny
Kolejnym naturalnym materiałem, który świetnie sprawdzi się na poddaszu, jest kamień naturalny. Nie chodzi oczywiście o pokrycie połaci kostką brukową, a specjalnymi łupkami. Gwarantują one nie tylko trwałość i długowieczność dachu, ale tez jego niesamowity wygląd, dzięki któremu będzie wyróżniał się z otoczenia i wzbudzał prawdziwy zachwyt. Łupek jest naturalny, bezpieczny dla mieszkańców, a przy tym wyjątkowo długowieczny – dobrze położony może przetrwać nawet 300 lat. Z pewnością przeżyje nawet najwyższej jakości materiały budowlane, produkowane według najnowszych, innowacyjnych technologii. Kamień jest przecież praktycznie niezniszczalny. Pokrycie wykonane z łupków jest odporne na działanie wszelkich czynników atmosferycznych – niestraszne mu silne wiatry, ostre mrozy, deszcze, słońce czy śnieg. Raz położony, przez długie lata będzie wyglądał zawsze tak samo dobrze.
Trwałość kamienia
Choć niektórzy mogliby uznać łupki za pokrycie prymitywne, rodem z epoki kamienia łupanego, w rzeczywistości jest to materiał ekskluzywny. Bo za jego niezwykła trwałością idzie w parze oczywiście cena (spowodowana faktem, że łupki produkowane są głównie ręcznie, a nie na taśmie zakładu produkcyjnego), zarówno materiału, jak i jego położenia.
Specjalistów, którzy fachowo położą pokrycie łupkowe, nadal jest bardzo niewiele. Dach pokryty łupkami kamiennymi prezentuje się wyjątkowo zwłaszcza w przypadku rozbudowanych, okazałych posesji. Uroku dodać mu mogą ornamentacje, umieszczane w płaszczyźnie dachu, dzięki czemu pokrycie stwarza wrażenie trójwymiarowego.