Funkcjonalna wentylacja hybrydowa

0

Funkcjonalna wentylacja hybrydowa

Budując lub remontując dach dużą uwagę zwracamy na kwestię wentylacji. To od niej zależy, jak skuteczne będzie ogrzewanie wewnątrz budynku, ona też chroni poddasze i więźbę dachową przed niszczącym działaniem wilgoci. Rodzaj wentylacji zwykle jest dobierany indywidualnie dla każdego budynku. Czasem, gdy dach i poddasze mają szczególne potrzeby, wskazane jest wykorzystanie wentylacji hybrydowej.

Wymiana powietrza wewnątrz budynków jest niezbędna do ich optymalnego użytkowania. Uznaje się, że sprawna wentylacja zapewnia wymianę powietrza w ilości co najmniej równej kubaturze pomieszczenia. Jest więc oczywiste, że system wentylacyjny musi pracować sprawniej w wielkim salonie niż w niewielkiej kuchni. To jednak tylko teoria. W praktyce pomieszczenia użytkowe, takie jak kuchnia lub łazienka, potrzebują wysokosprawnej wentylacji. Trzeba bowiem pamiętać, że są to pomieszczenia narażone na działanie pary wodnej i wilgoci. Bez sprawnej wentylacji szybko staną się niebezpieczne dla zdrowia mieszkańców.

 

Wentylacja jest niezbędna

Równie sprawna wentylacja powinna funkcjonować w przypadku pomieszczeń na poddaszu. Pokrycie dachowe to przecież element, w którym niesprawna wentylacja może wyrządzić sporo szkód – od rozwijających się na stropie pleśni i grzybów, aż po poważne uszkodzenia drewnianej konstrukcji więźby dachowej.

 

Zaplanuj w projekcie

 

Sposób wentylacji dachu warto zaplanować już na etapie projektowania budynku – dzięki temu będzie można dostosować liczbę kanałów wentylacyjnych do rzeczywistych potrzeb konkretnego dachu. W przypadku niewielkich dachów liczba kanałów wentylacyjnych nie musi być duża. Natomiast jeśli nasz dach jest rozłożysty, wielospadowy, równie rozbudowana powinna być jego wentylacja. Po to, by każdy fragment dachu był tak samo chroniony przed wilgocią i parą wodną.

W większości budynków z powodzeniem sprawdza się wentylacja grawitacyjna, jednak jej sprawność jest w dużej mierze uzależniona od warunków atmosferycznych. Wymiana powietrza odbywa się na zasadzie wyrównywania różnicy ciśnień na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia. Różnica ciśnień jest oczywistym następstwem różnic temperatury. Niestety, nie zawsze różnica temperatur jest na tyle wysoka, by kanały wentylacyjne sprawnie działały. Trzeba wtedy poszukać dodatkowego wsparcia dla wentylacji grawitacyjnej.

 

Wentylatory pobierają sporo energii

Jednym z rozwiązań jest użycie wentylatorów – są one skuteczne, jednak zasilane są energią elektryczną. Jeśli będą one stale działały, będą pobierały sporo prądu. Wykorzystując taki rodzaj wentylacji musimy więc liczyć się z dodatkowymi kosztami za energię elektryczną. Wentylatory pracują przez cały czas, bez względu na to, czy zachodzi taka potrzeba, czy też wentylacja grawitacyjna poradziłaby sobie sama.

 

Hybryda bardziej ekonomiczna

Dużo bardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest wentylacja hybrydowa, którą coraz chętniej wykorzystują zarówno inwestorzy budujący domy jednorodzinne, jak firmy budowlane, które budują obiekty wielkopowierzchniowe – obiekty użyteczności publicznej, centra handlowe czy wielkie hale magazynowe. Wbrew pozorom, to nowoczesne rozwiązanie nie jest dużo droższe zarówno na etapie prac montażowych, jak i później, w trakcie wieloletniego użytkowania.

 

Wentylacja hybrydowa – działanie

System wentylacji hybrydowej łączy w sobie wentylację grawitacyjną i mechaniczną, wykorzystującą elektryczne wentylatory. Wykonuje się tradycyjne kanały wentylacyjne, a u ich ujścia montuje się wentylatory. Nie pracują one przez cały czas, a jedynie włączają się w momencie, gdy różnica temperatur staje się zbyt mała i naturalna wentylacja potrzebuje dodatkowego wsparcia.

 

Automatyczne włączanie

 

Włączanie i wyłączanie wentylatora odbywa się w sposób automatyczny przy wykorzystaniu specjalnego modułu sterującego. Jest on wyposażony w czujnik ruchu powietrza, dzięki czemu włączy się natychmiast po osiągnięciu pewnego poziomu minimalnego ruchu. Oczywiście, wentylacje hybrydową można też włączać ręcznie, nie jest to jednak wygodne rozwiązanie, zwłaszcza dla osób, których całymi dniami nie ma w domu.

Producenci wentylatorów hybrydowych dbają nie tylko o najwyższą jakość i niezawodność swoich produktów, ale też o to, by były one jak najbardziej wydajne i energooszczędne. Większość firm oferuje wentylatory, które do minimum ograniczają zużycie energii elektrycznej. Niemal każdy model wyposażony jest w sprawny silnik, który włącza się tylko wtedy, gdy to konieczne. W efekcie koszt jego pracy w skali roku to maksymalnie kilkanaście złotych. Biorąc pod uwagę wysokie koszty energii elektrycznej, jakie ponosimy co miesiąc, ceny pracy wentylatorów hybrydowych są wręcz znikome.

 

Plusy wentylacji hybrydowej

Największą zaletą wentylatorów hybrydowych jest uniezależnienie od warunków atmosferycznych. Wymiana powietrza zawsze jest tak samo sprawna, bez względu na porę roku i temperaturę panującą na zewnątrz budynku. Dzięki niej nawet latem, gdy za oknem jest upał, można bez problemu mieć wywietrzony dom bez konieczności otwierania na oścież wszystkich drzwi i okien.

 

Idealna w sezonie letnim

Sprawna wentylacja przydaje się także w sezonie wakacyjno-urlopowym, gdy domownicy wyjeżdżają na kilka tygodni. Pozostawienie otwartych okien nie jest najlepszym pomysłem ze względu na możliwość kradzieży. Dzięki wentylacji hybrydowej można powrócić do domu pachnącego świeżością i czystym powietrzem, a nie zaduchem niewietrzonego pomieszczenia. Nawet na egzotycznych wakacjach możemy być pewni, że wentylacja w naszym domu włączy się za każdym razem, gdy zajdzie taka potrzeba.

 

Niskie koszty eksploatacji

Dużą zaletą wentylacji jest również dużo niższy koszt eksploatacji niż w przypadku wykorzystywania wentylacji mechanicznej. Wentylatory włączają się bowiem w ściśle określonych warunkach, gdy różnica temperatur pomiędzy pomieszczeniem a atmosferą na zewnątrz budynku jest niewielka. Biorąc pod uwagę nasze warunki atmosferyczne, na dworze zawsze jest sporo zimniej lub dużo cieplej niż wewnątrz domu. A to oznacza, że wentylatory hybrydowe włączają się dość rzadko, co przekłada się na dużo niższe rachunki za energię elektryczną.

 

Prosty montaż

Wentylacja hybrydowa jest nie tylko bezproblemowa w użytkowaniu, ale też wyjątkowo łatwa w montażu. Można ją sprawnie zamontować nie tylko w nowo powstającym budynku, ale też w budynku już stojącym. Jeśli przerabiamy poddasze nieużytkowe na pomieszczenia mieszkalne, bez problemu możemy zamontować wentylatory hybrydowe u wylotów kanałów wentylacyjnych w dachu. Nie ma potrzeby rozbierania części konstrukcji czy rozkuwania ścian, aby przebić się do kanałów wentylacyjnych. A to znacznie skraca czas prac prowadzonych na poddaszu oraz koszt przerobienia pomieszczeń tuż pod dachem na wnętrza mieszkalne.

 

Bezgłośna praca

Kolejną zaletą wentylatorów hybrydowych jest ich cicha, wbrew niezauważalna praca. Mając zamontowane wentylatory hybrydowe nie jesteśmy narażeni na hałas i żadne niedogodności dźwiękowe. Wentylatory pracują bezgłośnie nawet wtedy, gdy ich moc jest nastawiona na najsilniejszy tryb pracy. Co więcej, wentylatory są bezproblemowe w użytkowaniu – same włączają się w miarę potrzeb. Nie trzeba włączać ich samodzielnie, dzięki temu nawet wtedy, gdy domowników nie ma w domu, wentylowanie pomieszczeń mieszkalnych odbywa się sprawnie.

 

Minusy wentylacji hybrydowej

Wentylacja hybrydowa jest ekonomicznym i funkcjonalnym rozwiązaniem, które sprawdzi się niemal w każdych warunkach. Jednak, podobnie jak inne rozwiązania technologiczne, także ten system nie jest bez wad. Warto pamiętać, że wentylacja hybrydowa działa na prąd – jeśli pojawią się zakłócenia w przesyle energii elektrycznej, w naszym domu staną wszystkie urządzenia zasilane prądem, także wentylatory hybrydowe. Choć trzeba liczyć się z taką ewentualnością, w rzeczywistości jednak prawdopodobieństwo pojawienia się przerw w dostawie prądu w momencie, gdy konieczne jest użycie wentylacji hybrydowej jest niewielkie. Wentylacja hybrydowa działa przecież tylko wtedy, gdy zajdzie potrzeba.

 

Zimą rosną koszty ogrzewania

Nieco większą wadą wentylacji hybrydowej jest wprowadzanie do wnętrza budynku dużych ilości zimnego powietrza w zimie oraz ciepłego powietrza w lecie. Zimą dodatkowo wychładza to pomieszczenia, a latem nadmiernie je nagrzewa. Latem jest to wyłącznie niedogodność dla mieszkańców. Jednak zimą, gdy do wnętrza wpada chłód, automatycznie mocniej muszą działać urządzenia grzewcze. A to może powodować dodatkowe koszty na rachunkach za ogrzewanie budynku.

 

Świeże powietrze napływa bez oczyszczenia

Sporą wada wentylacji hybrydowej jest wprowadzanie do wnętrza budynków pyłków roślin, kurzu, a czasem też nieprzyjemnych zapachów. Niestety, nie da się ich wyeliminować. W tym przypadku więcej zalet ma wentylacja mechaniczna, wyposażona w specjalne filtry, które oczyszczają wpadające do wnętrza powietrze.

Znając plusy i minusy wentylacji hybrydowej każdy inwestor powinien dokładnie rozważyć możliwość, koszty i efekty zainstalowania jednego z tych dwóch rozwiązań. Biorąc pod uwagę spore zalety wentylacji hybrydowej, z pewnością więcej osób zdecyduje się właśnie na takie rozwiązanie. Bo jest ekonomiczne, bezgłośne i bezproblemowe w użytkowaniu.

Zobacz pozostałe wpisy
Zobacz wszystkie

Precyzyjny montaż konstrukcji drewnianych z wkrętami PROCUT

realizacja-dachowka-ceramiczna-titania-finesse-czarna-glazurowana-

Ekspert radzi: na co należy zwrócić uwagę podczas montażu dachówki o dużym formacie?