Gotowy projekt czy na zamówienie?

0

Gotowy projekt czy na zamówienie?

Najważniejszy jest dobry projekt — warto o tym pamiętać podczas budowy dachu, która musi być zaplanowana z dbałością o najdrobniejsze detale. Projekt dachu powinien uwzględniać indywidualne potrzeby użytkowników, a jednocześnie wymogi bezpieczeństwa, trwałości i wytrzymałości każdego z elementów.

Rodzaj dachu, jego kształt, kąt nachylenia czy materiał na pokrycie – te wszystkie elementy powinny być uwzględnione i zaplanowane już na etapie projektowania całego budynku. Niewskazane jest podejmowanie nowych decyzji wtedy, gdy wpuszczamy na dach ekipę cieśli czy dekarzy. Dobry projekt dachu jest niezbędny, aby cieśla mógł fachowo i profesjonalnie wykonać więźbę dachową.

Często zdarzają się marudni inwestorzy, szczególnie w przypadku domów jednorodzinnych, którzy zaczynają szukać lepszych rozwiązań w momencie, gdy dach już jest prawie gotowy. Jeśli jednak na etapie montowania dachówek wymarzy nam się lukarna zamiast okna połaciowego, nie tylko zdenerwujemy ekipę pracującą na dachu, ale też wpędzimy się w dodatkowe koszty. Bo jeśli czegoś nie było w projekcie, nie można tego tak po prostu wykonać. Zmiana bryły wiąże się bowiem ze sporymi przeobrażeniami konstrukcyjnymi.

 

Projekt gotowy czy zamówiony?

Projekt dachu, podobnie jak całego budynku, możemy zamówić u architekta lub kupić gotowy projekt. Opcja druga jest o wiele tańsza, jednak tutaj wybiera się spośród już gotowych projektów. Trzeba więc godzić się na pewnego rodzaju kompromis między naszymi oczekiwaniami a tym, co znajdziemy wśród gotowych projektów. Jednak z drugiej strony – gotowe projekty są sprawdzone przez wielu inwestorów, dzięki czemu raczej nie ma miejsca na błędy czy niedoróbki. Niestety, kupując gotowy projekt musimy liczyć się z tym, że podobny dom może mieć wiele osób.

 

Architekt dopasuje indywidualnie

Droższym rozwiązaniem jest zamówienie projektu u architekta. Choć zapłacimy więcej, możemy być pewni, że fachowiec uwzględni wszystkie nasze sugestie i zaprojektuje dom na miarę potrzeb użytkowników, a także możliwości finansowych inwestorów. Architekt zaprojektuje dach o dowolnej liczbie spadów, a także zadba o wszystkie niezbędne elementy dodatkowe.

 

Ważny rzut więźby

 

W dokumentacji projektowej dotyczącej dachu powinien znaleźć się rzut więźby dachowej, zawierający szczegółowy układ elementów konstrukcyjnych dachu wraz z ich przekrojami. Oprócz tego musi być podany dokładny wykaz elementów więźby, wraz z podaniem ich ilości, długości i przekrojów. Pomocne w pracach budowlanych będą też widoki 3D zarówno więźby, jak i stropów. Im lepiej zrobiony jest projekt, tym łatwiej będzie cieśli go odczytać i wykonać prace dokładnie z tym, co zostało zapisane w dokumentacji technicznej.

 

Cieśla musi umieć czytać projekty

W tym miejscu warto wspomnieć o tym, jak ważny jest profesjonalny i doświadczony cieśla. Powinien on umieć nie tylko tworzyć skomplikowane drewniane konstrukcje, ale też czytać gotowe projekty. Wbrew pozorom, w tym przypadku każda, nawet najdrobniejsza śrubka ma znaczenie. Nie można nic pominąć ani nic przerobić, bo jest łatwiejsze do wykonania. Dach jest konstrukcją tak precyzyjną i skomplikowaną, że nie można sobie pozwolić na jakąkolwiek samowolkę. Każde, nawet najdrobniejsze uchybienie może w przyszłości skutkować zmniejszona szczelnością i uszkodzeniami, które z pozoru będą niewielkie, ale z biegiem lat zaczną poważnie zagrażać stabilności i bezpieczeństwu całego budynku.

 

Co musi znaleźć się w projekcie?

W projekcie dachu powinien się też znaleźć jego kształt – zależy on od upodobań i możliwości finansowych inwestorów. Najprostszy w zaprojektowaniu i wykonaniu jest dach dwuspadowy lub jednospadowy. Im więcej płaszczyzn i załamań, tym trudniej jest wykonać dobry projekt, a i potem podczas prac wykonawczych cieśle i dekarze mają sporo problemów z odpowiednim montażem. Jednakże dach wielopłaszczyznowy prezentuje się tak elegancko, że wielu inwestorów nie patrzy na koszty i trudności, licząc na niepowtarzalny efekt końcowy. Nie zawsze jednak wiele płaszczyzn będzie rozwiązaniem idealnym.

 

Wybierz sposób oświetlenia

 

Na etapie projektowania dachu musimy też wiedzieć, w jaki sposób chcemy oświetlić poddasze. Jeśli decydujemy się na okna połaciowe, będą one montowane w płaszczyźnie dachu i nie wymagają żadnych dodatkowych wzmocnień czy ingerencji w konstrukcję. Jednakże, jeśli wybór padnie na okna w lukarnach, bryła dachu nieco skomplikuje się — trzeba będzie pamiętać o dopasowaniu lukarny do konstrukcji dachowej, a później także o odpowiednim uszczelnieniu w miejscach styku dwóch płaszczyzn.

 

Okno połaciowe czy lukarna?

Liczba zarówno okien połaciowych, jak i lukarn powinna być zaplanowana już na etapie projektowania. Dlatego warto, aby całym projektem zajął się fachowiec. Inwestorzy nie zawsze zdają sobie sprawę, ile światła potrzeba do doświetlenia konkretnego pomieszczenia. Dlatego w tym względzie lepiej zdać się na specjalistę. Trzeba oczywiście pamiętać, że realizacja projektu zawierającego lukarny będzie droższa niż budowa prostego dachu, w którym znajdą się okna połaciowe.

 

Ciekawe rozwiązanie – oprogramowania

Prace projektowe w dzisiejszych czasach mogą przebiegać dużo szybciej i sprawniej. A wszystko dzięki profesjonalnemu oprogramowaniu, które umożliwia zaprojektowanie całego budynku od podstaw. Także w przypadku dachu programy projektowe są nieocenione. Architektom ułatwiają pracę, a inwestorom – podjęcie decyzji.

 

Porównaj różne kształty dachu

Komputerowa wizualizacja umożliwia już na etapie projektowania ocenić, jak będzie wyglądał budynek. Dzięki temu możemy sprawdzić, jak w przypadku wymaganego metrażu sprawdzi się dach. Możemy też porównać, czy kształt i forma dachu, która nam się marzy, będą praktyczne i funkcjonalne. Na wizualizacji już na pierwszy rzut oka widać, czy liczba lukarn czy kolor dachu będą dopasowane do bryły budynku.

 

Wszystkie parametry ujęte

Dobry program projektowy potrafi już na podstawie rzutu ścian wyrysować dach. Co więcej, jeśli podamy dodatkowe parametry, dowiemy się, jakie będzie maksymalne obciążenie więźby dachowej. A na tej podstawie można ocenić, jakie pokrycie dachowe będzie możliwe do położenia, a o którym trzeba będzie zapomnieć. Chyba, że zmienimy konstrukcję więźby tak, by wytrzymywała dodatkowe obciążenia. Na etapie komputerowej wizualizacji można bez obaw zmieniać parametry i dobrać taki dach i pokrycie, które spełni oczekiwania. Taka metoda prób i błędów nie będzie, niestety, możliwa podczas realnych prac na dachu. Wtedy zmienić można niewiele, a czasem nawet kompletnie nic.

 

Wizualizacja po prostu się opłaca

 

Choć wizualizacja kosztuje, jest to rozwiązanie dużo tańsze niż późniejsze zmiany w już postawionym budynku. Wystarczy sobie wyobrazić, że pokrycie dachowe, które nam się wyjątkowo podoba, kolorystycznie kompletnie nie współgra z resztą budynku. Wtedy trzeba albo pogodzić się z tym, że kolorystyka się gryzie i nasz dom będzie budził powszechne zainteresowanie, ale nie z powodu barw dachówek, albo zmieniać pokrycie na inne. A to wiąże się ze sporymi kosztami. Tymczasem na wizualizacji możemy od razu porównać różne kształty i kolory dachu, dzięki czemu szybko i bezproblemowo dobierzemy takie pokrycie, które będzie pokryciem pomiędzy estetyką, funkcjonalnością i indywidualnymi potrzebami.

 

Dobrze dobrane rynny

Dzięki wizualizacji 3D można też dopasować rodzaj orynnowania i dobrać odpowiedni odcień. Po sprawdzeniu kilku konfiguracji kolorystycznych bez problemu odnajdziemy barwę rynien, która będzie idealnie współgrała z naszym dachem. Podobnie jest w przypadku wszystkich innych elementów dodatkowych.

 

Projekt stworzony przez fachowca

Projekt dachu i całego budynku warto powierzyć specjaliście. To gwarancja, że wszystko będzie idealnie obliczone, przemyślane i dopasowane. Kupując gotowy projekt, nie zawsze będziemy mogli dopasować go do własnych potrzeb.

 

Postaw na specjalistę

Projekt tworzony indywidualnie daje większe możliwości. Oczywiście, pod warunkiem, że tworzony jest przez profesjonalistę. A ceny projektów tworzonych na zamówienie mogą się sporo różnić. Młodzi, początkujący architekci liczą sobie mniej, a doświadczeni fachowcy czasem żądają takich kwot, które mogą przyprawić o zawrót głowy. Oszczędzanie w tym przypadku nie jest jednak wskazane. Profesjonalny i fachowo przygotowany projekt w połączeniu z ekipą budowlaną, która zbuduje wszystko zgodnie z dokumentacją to gwarancja, że nasz dom będzie nie tylko estetyczny, ale też trwały i pozbawiony usterek.

 

Każdy szczegół można zaplanować

Profesjonalnie przygotowany projekt dachu to spore ułatwienie dla inwestora, który może zawczasu przygotować sobie wstępny kosztorys i ocenić, jakich nakładów finansowych będzie wymagało wykonanie więźby dachowej, pokrycia, orynnowania itp. W projekcie ujęta jest bowiem każda, nawet najdrobniejsza śrubka. Dzięki temu w momencie, gdy na dach wejdzie cieśla wykonujący więźbę dachową, będziemy mogli kupić wszystkie niezbędne elementy do wykonania nie tylko więźby, ale też pokrycia, rynien, komina, zabezpieczeń antyśniegowych czy elementów komunikacji dachowej.

Zobacz pozostałe wpisy
Zobacz wszystkie

Więźba dachowa jako trwały szkielet dachu

Docieplenie poddasza – instrukcja montażu wełny mineralnej