Instalacja odgromowa

0

Instalacja odgromowa

Gdy budujemy własny dom, chcemy czuć się w nim komfortowo i bezpiecznie, nawet podczas nieciekawych warunków atmosferycznych. Aby dach nie przeciekał podczas deszczu czy zima gdy zalega na nim śnieg, warto zainwestować w dobrej jakości pokrycie dachowe. A dla bezpieczeństwa podczas wyładowań atmosferycznych przyda się zainstalowanie piorunochronu.

Instalacja piorunochronu nie zawsze jest konieczna, co nie oznacza, że przydałoby się ją mieć. Prawo budowlane jasno precyzuje, że piorunochrony należy mocować na wszystkich budynkach, których wysokość przekracza 15 metrów, a powierzchnia jest większa niż 500 metrów kwadratowych, jeśli budynek stoi w zabudowie rozproszonej. Piorunochron jest też konieczny, jeśli budynek wykonany jest z materiałów łatwopalnych. Warto w tym przypadku zwrócić szczególną uwagę na pokrycie dachowe zrobione z gontów lub trzciny.

 

Kiedy warto zainstalować?

Kolejnym wskazaniem do obowiązkowego montażu piorunochronu jest umiejscowienie budynku w miejscu, które jest bardziej niż inne narażone na wyładowania atmosferyczne (np. wysokie wzgórze). W innych przypadkach montaż piorunochronu nie jest konieczny, jednak w myśl zasady, że warto dmuchać na zimne – piorunochron przyda się na każdym budynku. Dzięki temu dom będzie zabezpieczony, a jego mieszkańcy będą mogli spać spokojnie nawet w sezonie największych burz.

 

Na budynkach na odludziu

Jeśli nasz budynek jest niewielki, ale stoi na odludziu, z dala od innych zabudowań, zamontowanie piorunochronu z pewnością się przyda. Choć prawo od nas tego nie wymaga, warto w tym przypadku kierować się nie tyle przepisami, co zdrowym rozsądkiem. Szczególnie wtedy, jeśli dom jest świeżo zbudowany, a na działce nie zdążyły jeszcze wyrosnąć wysokie drzewa.

 

Budowa i funkcjonowanie piorunochronu

Po co jest piorunochron? W najprostszym tłumaczeniu jego zadaniem jest odprowadzenie do ziemi ogromnego ładunku energii, jaki pojawia się po uderzeniu pioruna. Piorun niszczy bowiem wszystko, co stanie mu na drodze. Po uderzeniu w dach może go nie tylko uszkodzić, ale też podpalić. Popularna nazwa piorunochron odnosi się do specjalnej instalacji odgromowej, która jest w stanie niejako rozbroić nawet największy ładunek. Instalacja jest niezwykle: składa się z sztucznych lub prawdziwych zwodów, przewodów odprowadzających oraz specjalnego uziomu.

 

Najlepsze zwody naturalne

Zwody naturalne to wszystkie metalowe elementy budynku, które mogą zebrać ładunek elektryczny. Są to np. metalowe balustrady na balkonach i tarasach, rynny, a nawet metalowe pokrycie dachu, pod warunkiem, że jest tak ułożone, że pozwoli na przepływ ładunku elektrycznego do przewodów odprowadzających. Jednym słowem – właściciele dachów pokrytych blachą lub blachodachówką nie muszą martwić się o instalowanie zwodów sztucznych. Jedynym warunkiem jest, by pokrycie blaszane nie było cieńsze niż pół milimetra oraz by pod nim nie znajdowały się materiały łatwopalne. Tu tez nie ma powodów do obaw, nowoczesne materiały do wykończenia dachów cechują się wysoką ognioodpornością.

 

Instalacja zwodów sztucznych

Jeśli w naszym domu mamy tradycyjne dachówki, a w bryle budynku nie ma elementów metalowych, konieczne jest zastosowanie zwodów sztucznych. Ich rozmieszczenie jest uzależnione od kształtu i rodzaju dachu. Na dachu płaskim sztuczne zwody trzeba położyć wzdłuż wszystkich krawędzi, natomiast na dachu spadzistym wystarczy, że położymy je wzdłuż kalenicy oraz równoległych do niej krawędzi. Zwody sztuczne wykonane są z materiału niepalnego, najczęściej jest to metal: miedź, stal nierdzewna lub stal ocynkowana. Zwody można montować na specjalnych wspornikach lub kłaść je bezpośrednio na dachu. Oczywiście, montaż odbywa się po wykonaniu pełnego pokrycia dachowego. Wsporniki trzeba koniecznie zastosować, jeśli materiał na pokrycie dachowe jest łatwopalny.

 

Pamiętaj o elementach dodatkowych na dachu

Trzeba pamiętać, że rzadko zdarzają się dachy płaskie czy spadziste, na których nie ma żadnych dodatkowych elementów. Zwykle na dachu są anteny telewizyjne, kominy, wyloty przewodów wentylacyjnych. Zwody sztuczne musza być w tym przypadku połączone z anteną oraz przebiegać wzdłuż krawędzi wszystkich elementów dodatkowych. Jeśli o to nie zadbamy, montaż instalacji odgromowej może okazać się nieskuteczny i mało przydatny.

 

Konieczne uziemienie

Oprócz zwodów w instalacji odgromowej niezwykle istotne są przewody odprowadzające, które transportują ładunek z dachu wzdłuż ścian budynku do ziemi. Montowane są one na zewnętrznej elewacji budynku – trzeba je umiejscowić co najmniej 2 cm od ściany (na specjalnych wspornikach) i przytwierdzić co półtora metra. Ostatnim elementem instalacji odgromowej są uziomy, czyli specjalne elementy metalowe, znajdujące się w ziemi. Ich zadaniem jest rozproszenie ładunku i jego deaktywacja. Uziomem mogą być np. żelbetowe elementy fundamentów budynku, które muszą być połączone z przewodami odprowadzającymi.

Zobacz pozostałe wpisy
Zobacz wszystkie

Dobra jakość powietrza – od czego zależy i jak ją uzyskać?

Nowe blachodachówki płaskie!