Jak dobrać parametry dachówki?
Bez względu na to, jaki rodzaj dachówek wybieramy, musimy pamiętać, że ważny jest nie tylko materiał, z jakiego zostały wykonane oraz odpowiednio dobrany kolor. Równie ważny jest kształt dachówek i ich rozmiar – jeśli nie dopasujemy ich do potrzeb naszego dachu, może się okazać, że pokrycie dachowe nie spełni naszych potrzeb estetycznych.
Wybór na rynku dachówek jest ogromny. Inwestorzy mają do wyboru szereg kształtów klasycznych, nowoczesnych lub zupełnie nietypowych. Podobnie jest z rozmiarami – niektóre dachówki są niewielkie i wymagają sporej precyzji układania, inne mają spore rozmiary i już niewielka ich ilość wystarczy, by przykryć cały dach. Wybór dachówek nie powinien być jednak przypadkowy.
Efekt wizualny zależy od rozmiaru
Ten sam dach pokryty różnymi dachówkami może dawać bowiem zupełnie inny efekt wizualny – czasem pokrycie jest idealnym dopełnieniem całej architektury budynku, a czasem może zaburzać proporcje i sprawiać, że dach staje się przytłaczający lub kompletnie niepasujący do pozostałych elementów domu i posesji. Na co zwrócić szczególną uwagę, aby po położeniu pokrycia nie pluć sobie w brodę z powodu złego wyboru?
Prosty dach, większe dachówki
Jeżeli mamy prosty dach jednospadowy lub dwuspadowy, najprostszym i najbardziej estetycznym rozwiązaniem będzie pokrycie go dachówkami wielkoformatowymi. Pokrycie będzie wyjątkowo eleganckie, ale estetyka to niejedyna zaleta dużych dachówek. Po pierwsze – dzięki nim unikniemy dużych strat materiału. Można bowiem bardzo dokładnie obliczyć, jak dużo dachówek potrzeba na pokrycie całego dachu. Po drugie – duże dachówki to szybszy i łatwiejszy montaż. Prace na dachu potrwają zdecydowanie krócej, dzięki czemu krócej trzeba czekać na kompletny dach. Duże dachówki to też łatwiejsze zadanie dla dekarza, można więc liczyć na niewysoki koszt położenia pokrycia.
dachówki BRAAS
Wielki format, mniejsze pokrycie
Zupełnie inaczej sytuacja wygląda, gdy mamy do czynienia z dachem wielkoformatowym, który dodatkowo jest dość skomplikowany – ma sporo załamań powierzchni, lukarn, kominów i innych elementów dodatkowych, które utrudniają montaż pokrycia dachowego. Wtedy dużo lepszym i optymalnym rozwiązaniem będą niewielkie dachówki. Dzięki temu będzie można wykonać pokrycie wokół elementów trudnych bez obaw, że straty materiału będą duże.
Blacha imituje tradycyjne pokrycia
Niewielkie dachówki na dużym i rozłożystym dachu wyglądają dużo lepiej niż wielkoformatowe. Oczywiście, zamiast dachówek tradycyjnych, czyli cementowych lub ceramicznych, możemy wybrać też drobno tłoczoną blachodachówkę. Efekt wizualny będzie taki sam, jak przy tradycyjnym pokryciu, a prace dachowe potrwają nieco krócej niż w przypadku tradycyjnego pokrycia. Oczywiście, także w przypadku blachodachówki warto dokładnie obliczyć ilość potrzebnego materiału. Im lepiej policzona powierzchnia potrzebna do pokrycia, tym mniejsze będą straty wynikające z konieczności przycinania blachy.
By nie było strat materiału
O wiele łatwiej wykonać pełne pokrycie przy niewielkich dachówkach, które można lepiej dopasować do potrzeb danej powierzchni. Nie ma strat materiału, więc jest taniej. Dekarz również ma łatwiejsze zadanie, gdyż nie musi nieustannie przycinać dachówek podczas obróbek wokół komina czy lukarny. A to ma proste przełożenie na koszt wykonania pokrycia dachowego. Choć na pierwszy rzut oka dekarz ma więcej pracy, bo musi położyć więcej małych dachówek, w rzeczywistości prace przebiegają szybko i są mało skomplikowane.
Obliczając powierzchnię, pamiętaj o zakładkach
Wybierając rozmiar dachówek musimy pamiętać o tym, że są one układane na zakładki. Bez względu na to, czy wybieramy dachówki wielkoformatowe, czy drobne, nie możemy ich powierzchni obliczyć dokładnie do powierzchni dachu. Jeżeli szacujemy zużycie materiału pokryciowego, musimy wziąć pod uwagę także rozstaw łat. Jeśli o to nie zadbamy, może się okazać, że liczba dachówek, jaką obliczyliśmy na pokrycie powierzchni dachu może okazać się niewystarczająca. Co prawda, nowoczesne dachówki są wyposażone w specjalne zamki, dzięki którym można regulować położenie dachówek względem siebie, jednak ten margines błędu jest ograniczony.
Złe obliczenia to dłuższe prace na dachu
Gdy dachówek zabraknie, nie będzie innego wyjścia, tylko trzeba będzie dokupić brakującą ilość materiału. A to oznacza, że nie tylko przedłużą się prace na dachu, ale też gotowe pokrycie może być niezbyt atrakcyjne wizualnie. Wystarczy, że kupimy dachówki z tej samej firmy, ale z innej partii, a mogą się one różnić odcieniem. Po położeniu na dachu uzyskamy nieestetyczne łaty. Warto więc od razu, przed rozpoczęciem prac dachowych, skorzystać z pomocy specjalisty, który dokładnie, z niewielkim marginesem błędu obliczy liczbę potrzebnych dachówek.
Jak dobrać kształt dachówki?
W zależności od regionu
Kształt dachówek często jest uzależniony od regionu, w jakim stawiamy dom. Przykładowo, na terenach górskich, w okolicach Zakopanego, najpopularniejsze są gonty drewniane lub dachówki, które do złudzenia przypominają gony. Wtedy warto dopasować swój dach do innych dachów w najbliższym otoczeniu – nowoczesne pokrycie w takim miejscu, choć zapewne będzie prezentować się efektownie, w rezultacie okaże się kiepskim rozwiązaniem. Budynek będzie, co prawda, wyróżniał się na tle otoczenia, ale będzie to wyróżnienie w negatywnym znaczeniu tego słowa.
Sprawdź plan zagospodarowania terenu
Kształt dachówek w wielu sytuacjach może być też narzucony przez plan zagospodarowania danego terenu. Może on zawierać wytyczne nie tylko odnośnie kształtu i koloru pokrycia, ale też kształtu samych dachówek. W tej sytuacji jesteśmy niejako zmuszeni do dostosowania się do odgórnych wymogów, w przeciwnym razie może się okazać, że całe pokrycie dachowe będzie do wymiany.
Nowoczesność to prostota i elegancja
W przypadku budynków nowoczesnych możemy sobie pozwolić na szaleństwo nie tyko w kształcie dachu, ale też samych dachówek. Jeśli zależy nam na prostocie i estetyce, najlepszym rozwiązaniem będą dachówki płaskie, które tworzą na dachu jednolitą i elegancką powierzchnię. Płaskie pokrycie jest nie tylko efektowne, ale też spełnia wszelkie wymogi odnośnie trwałości i wytrzymałości dachu. Dachówki układa się tak samo, jak tradycyjne karpiówki czy marsylki, a ostateczny efekt z pewnością zadowoli nawet najbardziej wymagających inwestorów.
blachodachówki RUUKKI
Jaka powłoka?
Oprócz kształtu i rozmiaru dachówek bardzo ważną kwestią jest też rodzaj powłoki, jaką pokryta jest dachówka. W przypadku dachówek ceramicznych możemy nabyć produkty tradycyjne, które nie są niczym pokryte i dostępne są w naturalnej barwie, jaką uzyskują w procesie wypalania gliny.
Brak powłoki sprawia kłopoty
Niestety, efekt wizualny bywa krótkotrwały, gdyż porowata powierzchnia dachówki sprzyja osadzaniu się zanieczyszczeń, a także jest podatna na negatywne działanie czynników atmosferycznych. Taka dachówka pod wpływem wody i wilgoci może stopniowo tracić swój pierwotny kolor, jest też doskonałym siedliskiem dla rozwoju mchów i porostów. Zwłaszcza północna połać dachu nie uchroni się przed zanieczyszczeniami i zarastaniem.
Po glazurze wszystko spływa
Dużo lepszym rozwiązaniem są dachówki pokryte specjalnymi powłokami, nadającymi im piękny wygląd na długie lata. Powłoka stanowi doskonałą barierę i chroni przed wnikaniem zanieczyszczeń do wnętrza dachówki. Najbardziej skuteczna jest gładka glazura. Dostępna jest w wielu wersjach kolorystycznych, dlatego dachówki glazurowane bez problemu dopasujemy do potrzeb naszego dachu i indywidualnych upodobań. Glazura jest niezwykle gładka, co sprawia, że zanieczyszczenia nie osadzają się na niej na długo. Wystarczą opady deszczu, by brud i drobinki zanieczyszczeń spłynęły po połaci dachu i zostały usunięte za pomocą rynien i rur spustowych.
Angoba jednolita lub mieszana
Rozwiązaniem, które łączy w sobie zalety zwykłej dachówki oraz tej pokrytej glazurą, jest dachówka angobowana. Jest ona już na etapie produkcji pokrywana specjalną powłoką, która nie nadaje dachówce połysku, a jednocześnie wzmacnia jej powierzchnie i tworzy niezwykły efekt estetyczny. Angoba może być w jednym odcieniu, jednak na rynku dostępne są też dachówki cieniowane, które po położeniu na dachu tworzą ciekawie wyglądające pokrycie. Jednak bez względu na odcień pokrycia, wybierając dachówkę angobowaną możemy być pewni, że pokrycie dachowe będzie trwałe, wytrzymałe i odporne na zanieczyszczenia.