Jak dobrać taśmę kalenicową do dachu?

Jak-dobrac-tasme-kalenicowa-do-dachu-baner-1
0

Taśma kalenicowa jest to jeden z elementów łączących dwie połacie dachu. Montowana jest w kalenicy lub narożach dachu. Głównym zadaniem taśmy kalenicowej jest zapobieganie przedostawaniu się wody opadowej pod połać oraz umożliwienie przepływu powietrza spod połaci dachu na zewnątrz. Mało kto zdaje sobie sprawę jak ważna jest wspomniana wentylacja, dlatego nie przykłada dużej wagi do doboru taśm kalenicowych, nie wspominając już o tym, że część inwestorów nawet nie wie o ich istnieniu na własnym dachu.

Taśma kalenicowa – istotny element spodniej wentylacji połaci dachu

Warto poznać zjawisko spodniej wentylacji połaci dachu, w którym taśma kalenicowa odgrywa ważną rolę. Znaczna część wilgoci z wnętrza budynku dzięki membranie wstępnego krycia wyprowadzana jest pod połać dachu w przestrzeń pomiędzy membraną a dachówką. 

Stamtąd za pomocą wiatru wpadającego pod połać dachu w obrębie okapu powinna być wyprowadzona spod gąsiora kalenicą na zewnątrz. W tym momencie taśma ma za zadanie umożliwić wydostanie się wilgotnego powietrza.

Jeżeli zastosowana zostanie taśma, która posiada małą powierzchnię wentylacyjną i w konsekwencji nie umożliwi wydostania się wtłoczonemu powietrzu, wilgoć zostanie pod połacią dachu. To w połączeniu z wyższymi temperaturami sprzyja rozwojowi grzybów oraz pleśni. Skutkuje znacznym skróceniem żywotności drewna, dachówki, elementów stalowych, takich jak gwoździe, śruby montażowe itp. Podobny efekt otrzymamy, gdy taśma kalenicowa pozwalała będzie na przedostawanie się wody opadowej pod połać dachu.

 

Taśma kalenicowa – kryteria wyboru odpowiedniego produktu

Taśma kalenicowa jest to najczęściej połączenie karbowanego aluminium oraz różnego rodzaju włóknin. Aby taśma jak najskuteczniej spełniała swoje funkcje istotny jest jej odpowiedni dobór do konkretnego pokrycia dachowego, a także jakość poszczególnych jej elementów. Jednym z podstawowych kryteriów doboru zapewniających szczelność połączenia w kalenicy dachu jest szerokość taśmy kalenicowej dopasowana do szerokości górnych zamków dachówki. Przykładowo w ofercie taśm kalenicowych CREAROLL marki CREATON wyszczególnić można dwie szerokości: 390 mm dedykowane do dachówki SIMPLA oraz TITANIA oraz 310 mm do pozostałych modeli dachówek ceramicznych oraz cementowych.

Kolejnym kryterium doboru jest wielkość przestrzeni wentylacyjnej. W przypadku taśmy CREAROLL perforowana włóknina polipropylenowa gwarantuje doskonałe właściwości wentylacyjne utrzymane na poziomie 165cm2/mb. Jest to najwyższa deklarowana wartość na rynku. Ten bardzo ważny parametr gwarantuje właściwe przewietrzanie przestrzeni pomiędzy dachówką a membraną wstępnego krycia. Dzięki temu konstrukcja dachu jest na bieżąco przewietrzana, a tym samym przedłużana jest jej żywotność.

Ważnym elementem taśm kalenicowych jest zastosowany pasek aluminium. Odpowiednio mocny, wykonany z dobrej jakości stopu aluminium zapewnia komfort montażu bez obaw o wystąpienie pęknięć i tym samym niepożądanych nieszczelności. W przypadku taśm kalenicowych CREAROLL pasek aluminium o grubości 125 mikrometrów, dzięki zastosowaniu 25 mm paska butylowego o zwiększonej gęstości oraz wysokiej odporności na promieniowanie UV, trwale spaja się z każdą powierzchnią zarówno dachówki ceramiczne jak i cementowe.

Głębokie karbowanie paska aluminiowego gwarantuje rozciągliwość aż do 25%, co daje nam komfort dopasowania do praktycznie każdego modelu dachówki. Dużym ułatwieniem dla wykonawców jest dodatkowe wzmocnienie paska włókniny umieszczone po środku taśmy. Ułatwia to odpowiednie naciągnięcie i trwały montaż na łacie kalenicowej.

Najczęściej na polskim rynku można spotkać taśmy kalenicowe, których poszczególne elementy są ze sobą połączone za pomocą przeszycia. Jest to niestety dość słabe połączenie, które w momencie rozrywania zazwyczaj pęka najwcześniej. Elementy taśmy kalenicowej CREAROLL marki CREATON łączone są ze sobą za pomocą wysokiej jakości kleju.

Uzyskanie na dachu estetycznej połaci wymaga dobrania wszystkich jej elementów w jak najbardziej zbliżonych kolorach. Biorąc pod uwagę taśmy kalenicowe CREAROLL mamy do wyboru 4 popularne na rynku kolory: czerwony (RAL 8004), brązowy (RAL 8017), szary (RAL 7015) oraz czarny (RAL 9004). Są one odporne na szkodliwe działanie promieniowania UV. Odpowiedni dobór koloru akcesoriów daje efekt jednolitej estetycznej całości.

Zobacz pozostałe wpisy
Zobacz wszystkie

TYDZIEŃ PRODUCENTA w PHD – RECTICEL 11-17.03.2024

Precyzyjny montaż konstrukcji drewnianych z wkrętami PROCUT