Jak wybrać taśmę dekarską?

0

Jak wybrać taśmę dekarską?

Podczas budowy lub remontu dachu istotne są nie tylko duże elementy, ale też różnego rodzaju dodatki i akcesoria. Bez nich niemożliwy byłby prawdziwy montaż i późniejsze prawidłowe użytkowanie dachu. Jednym z takich akcesoriów są taśmy dachowe, które wykonane są z różnych materiałów i mają różne przeznaczenie.

Głównym zadaniem taśm na dachu jest zapewnienie szczelności między pokryciem dachowym a poszczególnymi elementami konstrukcji dachu. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie taśm tego samego producenta, od którego pochodzą inne elementy dachowe. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że wszystko będzie idealnie dopasowane i nie będą konieczne różnego rodzaju poprawki czy przeróbki. Taśma od jednego producenta w połączeniu z akcesoriami pochodzącymi z innej firmy to rozwiązanie, które z góry skazane jest na niepowodzenie. Być może nie zauważymy różnicy od razu, jednak po kilku sezonach może się okazać, że w ten sposób stworzyliśmy połączenie, które jest pełne wad i niedociągnięć.

 

Taśma do zadań specjalnych

Na rynku materiałów budowlanych znajdziemy całe mnóstwo różnego rodzaju taśm. Wbrew pozorom, ich wybór nie powinien być przypadkowy. Taśmy są bowiem idealnie dopasowane do różnego rodzaju akcesoriów, są wykonane z różnych materiałów, bo ich zadania są nieco zróżnicowane. Wybierając taśmę dachową musimy wiedzieć, do czego ma nam służyć – czy do uszczelnienia folii dachowej, czy do obróbki komina, a może do wzmocnienia kalenicy? Dopiero uzbrojeni w taką wiedzę możemy udać się do marketu budowlanego czy sklepu konkretnego producenta.

 

Kieruj się jakością, a nie niską ceną

Pamiętajmy, że taśma taśmie nierówna, dlatego też nigdy nie powinniśmy kierować się kryterium ceny. Najważniejsza jest jakość, parametry techniczne oraz materiały, z jakich dana taśma została wykonana. Nie ma przecież sensu kupowanie kiepskiej jakości i dlatego taniej taśmy, jeśli szybko straci ona swoje pierwotne właściwości. A niska cena szybko odbije się nam czkawką, gdy taśma zacznie się rozszczelniać, kruszyć i poddawać niszczącym czynnikom atmosferycznym. Warto postawić na jakość i pamiętać, że jest to inwestycja długoterminowa w szczelny i funkcjonalny dach.

 

Taśmy do obróbki komina

 

Bardzo ważne zadanie taśmy dekarskie pełnią podczas obróbki komina. Dzięki nim możliwe jest wykonanie tzw. obróbki miękkiej. Jest ona dużo bardziej praktyczna niż trwałe zamocowanie komina. Trzeba pamiętać, że raz zamontowany komin i cały dach nieustannie pracuje, oddycha i musi mieć przestrzeń na drobne przesunięcia.

 

Miedź lub aluminium

Do obróbki komina wykorzystywane są specjalne taśmy dekarskie, wykonane z ołowiu lub aluminium. Z wierzchu są pokryte warstwą odpornej na działanie czynników atmosferycznych farby. Od spodu znajduje się natomiast powłoka z kleju butylowego, dzięki któremu taśma szybko i bez problemu przykleja się do powierzchni. Taśmy dostępne są w wielu kolorach, można je więc dopasować do kolorystyki pokrycia dachowego. Taśmy dekarskie do obróbki komina są trwałe i wytrzymałe, odporne na działanie czynników niszczących. Dzięki temu przez wiele sezonów zapewniają trwałe i szczelne łączenie.

 

Ważny jest dobry montaż

Oczywiście, musimy pamiętać o tym, że wysoka jakość taśmy dekarskiej musi iść w parze z wysokimi umiejętnościami ekipy pracującej na dachu. Tylko prawidłowo zamontowana taśma daje bowiem gwarancję, że spełni wszystkie oczekiwania inwestora. Podczas obróbki wokół komina wybraną taśmę należy pociąć na pożądane kawałki, odkleić warstwę ochronną i przykleić w miejscu styku dachu z kominem. Pamiętajmy, że powierzchnia, na której mocujemy taśmę musi być sucha i oczyszczona. Wilgoć lub drobne zanieczyszczenia mogą bowiem znacznie obniżać trwałość i wytrzymałość łączenia.

 

Wykończona dopasowaną listwą

Na bocznych odcinkach taśma musi mieć co najmniej 15 cm. Najwięcej uwagi dekarz powinien poświęcić miejscu z tyłu komina. To bardzo newralgiczny odcinek, w którym bardzo często gromadzi się wilgoć. Wystarczy niewidoczne gołym okiem niedociągnięcie, aby wilgoć zaczęła wnikać pod pokrycie dachowe. Po nałożeniu taśmy trzeba przykryć ją dopasowaną listwą wykończeniową, która zapewni stuprocentową trwałość połączenia.

 

Taśmy kalenicowe

 

Kolejne taśmy do dachowych zadań specjalnych to taśmy kalenicowe, które służą do izolowania kalenicy oraz naroży. Taśmy mogą być wykonane z aluminium lub folii miedzianej. Są specjalnie skonstruowane, aby jednocześnie zapewniać szczelność w okolicy kalenicy i gwarantować prawidłową wentylację. Taśmy na całej długości mają otworki wentylacyjne, a pasma kleju butylowego znajdują się tylko na ich brzegach. Z wierzchu taśmy kalenicowe są pokryte warstwą poliestru, który gwarantuje trwałość i wytrzymałość uszczelnienia. Są dostępne w kilku wersjach kolorystycznych, dlatego można je bez problemu dopasować do kolorystyki pokrycia dachowego.

 

Rozprężenie przy koszu dachowym

Ciekawym rozwiązaniem, który znacznie ułatwi zapewnienie szczelności pokrycia, tym razem w obrębie kosza dachowego, jest taśma rozprężna. To doskonała alternatywa dla klinów uszczelniających. Jest bardzo prosta w montażu i gwarantuje praktycznie stuprocentową szczelność. Taśma wykonana jest z pianki poliuretanowej, dodatkowo zaimpregnowanej specjalnym roztworem. Montuje się ją w miejscu połączenia kosza z powierzchnią dachu. Dzięki właściwościom pianki, pod wpływem powietrza zaczyna się ona rozprężać i wnikać nawet w najdrobniejsze zakamarki i szczeliny.

 

Wytrzymała taśma bitumiczna

Producenci akcesoriów dachowych nieustannie podążają za rosnącymi potrzebami klienta, oferując coraz bardziej nowoczesne i niezawodne rozwiązania. Ciekawym przykładem jest taśma bitumiczna, która sprawdzi się zarówno podczas uszczelniania dachu, jak i naprawy różnego rodzaju usterek. Można z jej pomocą naprawić nawet pęknięte rynny czy rury spustowe.

 

Samoprzylepna i wodoodporna

 

Taśma bitumiczna idealnie uszczelnia szczególnie te miejsca, które są najbardziej narażone na działanie wody deszczowej, śniegu, wilgoci oraz innych szkodliwych czynników atmosferycznych. Jest samoprzylepna, dzięki czemu jej montaż nie wymaga nakładania warstw kleju czy stosowania nitów lub gwoździ. Jest też wodoodporna, nie ma więc obaw, że pod wpływem wody straci swoje pozytywne właściwości.

 

Dopasowana do potrzeb dachu

Taśmę bitumiczną można bez obaw wykorzystać jako taśmę kominową i wykonać z niej szczelną i wytrzymałą obróbkę wokół komina. Ale to nie jedyne jej zastosowania – można dzięki niej uszczelnić przeciekające okno dachowe, naprawić uszkodzone dachówki czy zniszczone krawędzie dachu. Dzięki taśmie bitumicznej uszczelnione miejsca są odporne na działanie czynników atmosferycznych, takich jak wilgoć, wiatr czy mocne promieniowanie słoneczne.Taśma bitumiczna dostępna jest w kilku kolorach, można więc dopasować kolorystykę tak, by za bardzo nie różniła się od pozostałych elementów pokrycia. Co więcej – taśma jest wyjątkowo łatwa w użyciu. Nie trzeba być profesjonalistą, by poradzić sobie z montażem. Wystarcza nożyczki i odrobina dobrych chęci, a bez problemu zamocujemy taśmę w każdym miejscu.

 

Taśmy mocujące folie dachowe

Aby dach był szczelny i wytrzymały, konieczne jest tez prawidłowe zamontowanie membran lub folii dachowych. W tym przypadku również potrzebujemy specjalistycznych taśm, dopasowanych do konkretnego modelu folii. Nie jest najlepszym pomysłem kupowanie folii od jednego producenta, a potem poszukiwanie taśmy drugiego producenta. Niestety, w takim przypadku nie mamy pewności, czy oba akcesoria będą ze sobą współgrały. Dużo lepszym i w dłuższej perspektywie tańszym rozwiązaniem będzie kupno kompleksowego systemu folii i taśmy od jednego producenta.

 

Skuteczna ochrona przed wilgocią

 

Taśmy do folii i membran dachowych służą do ich idealnego położenia na dachu. Za ich pomocą łączymy kolejne pasy folii, gwarantując stuprocentową szczelność w miejscu styku. Dzięki taśmom uzyskamy wiatroszczelną i wodoszczelną powierzchnię, a jednocześnie zabezpieczymy poddasze przed nawiewanym śniegiem. Taśmy pomagają tez ograniczyć powstawanie i szkodliwe działanie mostków termicznych. A to pociąga za sobą realne oszczędności na kosztach ogrzewania. Jak widać, wystarczy odpowiednio dobrana taśma, by regularnie móc zmniejszać koszty ogrzewania poddasza i całego domu.

 

Dobry sposób na rozdarcie

Taśmy do folii dachowych są dwustronne, co znacznie ułatwia i usprawnia montaż. Są wodoszczelne, odporne na działanie czynników atmosferycznych oraz czynników mechanicznych. Nie uszkodzi ich ani wilgoć, ani promieniowanie słoneczne, ani silny wiatr. Co więcej – przydadzą się też w przypadku uszkodzeń folii i membrany, co może zdarzyć się podczas prac dekarskich. Dzięki wytrzymałej taśmie nie musimy się martwić, że niewielkie uszkodzenie zniszczy całą pracę. Jeśli przez przypadek położona folia zostanie rozdarta, wystarczy odpowiednio ją zabezpieczyć za pomocą wytrzymałej taśmy, bez konieczności wymiany całej warstwy folii.

Zobacz pozostałe wpisy
Zobacz wszystkie
czym pokryc dach malego domu

Czym pokryć dach małego domu?

TYDZIEŃ PRODUCENTA w PHD – CREATON 09-16.09.2024