Jaką funkcję na dachu pełnią gąsiory?

jaka-funkcje-na-dachu-pelnia-gasiory-01
0

Jaką funkcję na dachu pełnią gąsiory?

Planując położenie nowego pokrycia powinniśmy zwrócić szczególną uwagę nie tylko na wybór najlepszych dachówek. Istotny jest również, w zależności od rodzaju pokrycia, dobór odpowiednich dodatków ceramicznych lub cementowych. Jednym z najważniejszych produktów, które wpływają na funkcjonowanie dachu i jego wygląd są gąsiory. Jaką dokładnie funkcję spełniają te produkty?

Gąsiory są specjalnym rodzajem akcesoriów przeznaczonym do montażu na kalenicach oraz narożach dachowych. Terminy te określają odpowiednio krawędzie powstałe na styku fragmentów połaci. Ze względu na specyficzny układ tych części dachu, gąsiory formowane są w taki sposób, aby mogły pasować idealnie do nich kształtem. Gąsiory podstawowe montuje się na linii łączenia połaci, a na początku ich ciągu umieszcza się tak zwane gąsiory początkowe lub półokrągłe.

Standardowo gąsiory mocowane są za pomocą metalowych klamer. Dzięki nim cała konstrukcja pozostaje trwała oraz wytrzymała, a także odporna na działanie wiatru, co jest szczególnie ważne dla szczytowych partii dachu. Podczas montażu istotną rolę pełnią akcesoria dodatkowe i uzupełniające. Do zamknięcia wylotów gąsiorów na krawędziach stosowane są tak zwane zaślepki lub denka. Wiele domów posiada dachy wielospadowe, w przypadku których kalenice łączą się ze sobą. W miejscu ich zbiegu wykorzystuje się więc specjalne łączniki, nazywane odpowiednio trójnikami lub czwórnikami.

Jak montowane są gąsiory?

W przypadku dachówek ceramicznych jednym ze sposobów montowania, jaki może zastosować dekarz, jest wykorzystanie specjalnego systemu FIRSTFIX. Znacząco usprawnia i ułatwia on pracę, zwiększając efektywność montażu. Przy użyciu FIRSTFIX nie trzeba stosować łaty kalenicowej, wsporników ani taśm uszczelniających. Najważniejszą kwestią jest wybór takiej metody montażu gąsiora, która przełoży się zarówno na atrakcyjną estetykę, jak i wysoką odporność na działanie deszczu oraz wiatru.

Przez znajdujące się pod gąsiorami szczeliny w dachu wywiewane jest wilgotne powietrze, które całą dobę gromadzi się w naszych domach. Aby proces ten przebiegał prawidłowo, przestrzeń służąca za ujście pary wodnej, musi być zabezpieczona przed deszczem, śniegiem, wiatrem oraz różnego rodzaju zabrudzeniami. Pierwszą barierę dla wszystkich tych zagrożeń stanowią gąsiory. Właściwe ich zamocowanie sprawi, iż wilgotne powietrze znajdzie ujście na zewnątrz. Wewnętrzna część dachu pozostanie osłonięta przed działaniem pogody oraz innymi, niekorzystnymi czynnikami.

Gąsiory są dobrze widocznym elementem pokrycia – dlatego ważna jest również ich estetyka. Pod kątem kolorystyki oraz materiału dobiera się je do całości pokrycia. Podobnie jak w przypadku dachówek, gąsiory mogą być więc ceramiczne lub cementowe oraz posiadać różne barwy i powierzchnie. 

Dla uzyskania atrakcyjnego wyglądu gotowego dachu, niekiedy nadawane są im eleganckie, ozdobne kształty. Przykładem takiego rozwiązania może być dekoracyjny gąsior z muszlą. 

Gąsiory pod kątem estetycznym dopasowywane są do konkretnych modeli dachówek. Takie rozwiązanie gwarantuje jednolity, elegancki wygląd gotowego dachu.

Gąsiory pełnią na naszych dachach dwie ważne funkcje. Osłaniają przestrzeń pod dachem przed czynnikami zewnętrznymi oraz umożliwiają wentylacją spodnią konstrukcji dachowej. Stanowią także estetyczne wykończenie pokrycia. Tylko wykorzystanie najlepszych rozwiązań w tym zakresie zagwarantuje dużą trwałość dachu, jego podkonstrukcji, a tym samym ich żywotność.

 

 

Zobacz pozostałe wpisy
Zobacz wszystkie
ceramiczne-kominki-dachowe-creaton_01

Ceramiczne kominki dachowe – skuteczna wentylacja i odpowietrzanie instalacji sanitarnej

Co na dach w tym sezonie?