Jaką dachówkę wybrać na dach kopertowy?

0

Konstrukcja dachu i położne na niej pokrycie dachowe to dwa, niezwykle spójne i nierozłączne elementy wpływające na trwałość, szczelność, bezpieczeństwo i estetykę całego domu. Dlatego powinniśmy dokładnie przemyśleć kwestię dopasowania dachówek do typu planowanego dachu. Jednym z najbardziej popularnych rodzajów takiej konstrukcji jest dach kopertowy. Jakie dachówki najlepiej się na nim zaprezentują i na co szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę przy ich wyborze?

 

Dach kopertowy – wszechstronne rozwiązanie

Dach kopertowy, czyli po prostu czterospadowy, od dawna jest obecny na naszych domach i pomimo nowych trendów, wciąż jest jedną z najczęściej stosowanych konstrukcji. Składa się on z czterech połaci w formie trapezów i trójkątów, które stykają się ze sobą przy kalenicy głównej oraz kolejnych czterech, idących po skosach do dołu. Tyle mówi nam podstawowa definicja, gdy przyjrzymy się mu bliżej, od razu zobaczymy, że jest to rodzaj zadaszenia niezwykle różnorodny i umożliwiający zastosowanie wielu ciekawych rozwiązań.

Spotykamy dachy kopertowe bardzo proste i oszczędne w swojej stylistyce, ale też i te reprezentacyjne, bogate w lukarny i elementy dekoracyjne, a także położone na budynkach o odmiennych kondygnacjach. I zapewne to szerokie spektrum oraz bogactwo możliwości decydują o powszechnym wybieraniu dachu kopertowego.

Jednak poza swoją wszechstronnością ma on jeszcze wiele innych zalet.  Ponieważ składa się z powiązanych ze sobą połaci, jest sztywny, a co za tym idzie odporny na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Z łatwością spływa też z niego woda opadowa oraz pokłady masywnego śniegu, dzięki czemu nasz dom mniej jest narażony na zawilgocenie, a sama konstrukcja nie podlega dużym obciążeniom.

Oczywiście rozwiązanie to ma też swoje wady, do których przede wszystkim możemy zaliczyć skomplikowane wykonanie całej konstrukcji. Złożona więźba dachowa, duża liczba gąsiorów, nastręcza prowadzenie większych, dłuższych i bardziej precyzyjnych prac dekarskich – powodują, że konstrukcja dachu kopertowego jest nieco droższa i wymaga dopasowania odpowiedniego rodzaju pokrycia dachowego. Najbardziej wskazane jest położenie na niej dachówki ceramicznej lub cementowej i w tym przypadku nie ma już większego znaczenia, jaki konkretnie model wybierzemy.

 

 

Dach kopertowy – wybór dachówki

Praktycznie każdy da się położyć na kopertowym dachu, zwłaszcza, jeśli decydujemy się na dachówkę od renomowanego producenta, który dysponuje szerokim asortymentem produktów. Warto jednak zwrócić uwagę na pewne niuanse jak np. zakres łatowania dachówki, czyli wyznaczonej odległości pomiędzy poziomymi łatami konstrukcyjnymi.

W przypadku dachów kopertowych wskazane jest, by minimalny wymiar łatowania dla dachówki połaciowej nie był mniejszy niż dla dachówek bocznych. Tak jest między innymi w przypadku dachówki KODA marki CREATON.

Kolejną kwestią jest fakt, że dach wielospadowy cechuje stosunkowo duża ilość skosów, a im bardziej jest on skomplikowany, tym wymaga większych przycięć skutkujących stratami materiału. W tej sytuacji najlepiej jest zdecydować się na dachówki małoformatowe.

Firma CREATON Polska dysponuje bogatym wachlarzem takich dachówek, wśród których polecić można modele: HARMONIE, MELODIE, RATIO lub płaską DOMINO. Natomiast najważniejszym czynnikiem, który może zadecydować o konkretnym wyborze, powinna być ogólna estetyka konstrukcji.

Dach kopertowy ma to do siebie, że charakteryzuje się dość dużą powierzchnią rozpostartą na szerokiej płaszczyźnie. Jest więc dobrze widoczny i dlatego powinien być dopasowany do stylu domu. Do dachów dużych, bardziej rozłożystych i domów o minimalistycznej, nowoczesnej bryle powinniśmy dobrać jednak modele wielkoformatowe oraz dachówki płaskie, jak np. SIMPLA, TITANIA, wspomniana już KODA, czy cementowa KAPSTADT. Z kolei do dachów mniejszych bardziej pasować będą CANTUS i PREMION.

 

 

Choć obecnie dachy kopertowe kojarzone są bardziej z oszczędną, współczesną estetyką budynków, nie wyklucza to możliwości ułożenia ich na domach bogatych w ozdobniki i w bardzo tradycyjnym stylu. W takim przypadku zdecydowanie lepiej będzie, gdy postawimy na modele dekoracyjne, a nawet wręcz historyzujące, np. najpopularniejszą z karpiówek, dostępną w szerokiej palecie barw KLASSIK, piękną SINFONIE, marsylkę RAPIDO lub z cementowych, ponadczasowych: GÖTEBORG, czy HEIDELBERG.

Oprócz wyboru samych dachówek, wybierając dach wielospadowy, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na inne detale. Bowiem taki dach obfituje w większą niż zazwyczaj liczbę gąsiorów – elementów osłaniających kalenicę i grzbiety oraz odpowiadających za prawidłową wentylację, przez co stają się one bardziej widoczne. Na szczęście w bogatej ofercie firmy CREATON Polska, nawet najbardziej wymagający inwestor znajdzie odpowiedni dla siebie asortyment, który będzie pasował pod względem estetycznym do stylu i architektury budynku.

Zobacz pozostałe wpisy
Zobacz wszystkie

Dach na długie lata z dachówką CREATON

TYDZIEŃ PRODUCENTA w PHD – BLACHOTRAPEZ 02-09.09.2024