Kiedy warto wybrać dachówkę w mniejszym formacie?

Kiedy-warto-wybrac-dachowke-w-mniejszym-formacie-02
0

Idealna dachówka to taka, która jest dopasowana do dachu nie tylko pod względem rodzaju czy kształtu, ale również i formatu. Wybierając najlepszy model dachówki na nasz dach trzeba wziąć pod uwagę takie cechy, jak jego wielkość, stopień skomplikowania i liczbę połaci, występowanie elementów dodatkowych – takich jak kopuła lub wole oko, a także estetykę całego budynku. W niektórych przypadkach może okazać się, że najlepszym rozwiązaniem będzie dachówka w mniejszym formacie. Kiedy na połaci idealnie sprawdzi się taki produkt?

Obok dachówek powszechnie zwanych dzisiaj wielkoformatowymi, takimi jak popularną na rynku ceramiczną dachówką SIMPLA mającą 30 x 50 cm lub TITANIA i BALANCE przekraczającymi swoimi wymiarami ten imponujący format, znajdziemy wiele modeli posiadających o wiele mniejsze kształty. W tej drugiej grupie możemy wyróżnić ponadczasowe holenderki płaskie (HARMONIE), esówki (MELODIE), marsylki (RATIO) oraz nowoczesne płaskie (DOMINO). Bezkonkurencyjne pozostają pod tym względem karpiówki.

Dachówki te, choć generują większe średnie zużycie na 1 metr kwadratowy, często są chętnie wybierane na dachy przez inwestorów decydujących się na ciężkie pokrycie. Wpływ na to mają najczęściej względy estetyczne. Mały format umożliwia uzyskanie na połaci płaszczyzny o atrakcyjnej, wyrazistej strukturze. Liczne załamania i fale tworzą na dachu zachwycającą grę światła i cienia. Stają się urzekającym obrazem o zmieniającym się obliczu w ciągu dnia.

Zastosowanie produktu w mniejszym rozmiarze w niektórych jednak przypadkach może okazać się jedynym słusznym wyborem. Tu decydujące mogą być nie tylko nasze upodobania estetyczne, ale także wymiar czysto ekonomiczny oraz funkcjonalny. Zakup i montaż dachówki w małym formacie może okazać się uzasadniony szczególnie, gdy cechą naszego dachu będą:

  • złożona architektura – na tzw. „skomplikowanych” dachach, które posiadają dużą liczbę płaszczyzn dachówki małoformatowe sprawdzą się lepiej zarówno pod kątem estetycznym, jak i funkcjonalnym. Stosując takie rozwiązanie, unikniemy większych strat podczas wykonywania docinek. Na tego rodzaju dachach modele małoformatowe prezentują się znacznie efektowniej.

  • niestandardowe wymiary – dachówki w mniejszym formacie znacznie łatwiej niż inne modele dopasujemy do nietypowego kształtu połaci. Na nich znakomicie sprawdzi się na przykład holenderka płaska HARMONIE z oferty CREATON. Jej niewielki format oraz duża tolerancja przesuwu sprawiają, iż jest ona niezwykle wygodna w montażu.

  • posiadanie krzywizn (kopuła, wole oko lub wieżyczka) – jeżeli na dachu budynku znajdują się elementy takie jak kopuła, wole oko lub wieżyczka, również najlepiej jest zastosować model w mniejszym formacie. Znacznie łatwiej dopasować go do łuków. Na dachy z delikatnymi krzywiznami doskonała będzie holenderka płaska HARMONICA. Dla połaci z ostrzejszymi łukami idealna okaże się natomiast karpiówka KLASSIK.

  • niewielka powierzchnia – dzięki zastosowaniu produktu w mniejszym formacie uzyskamy efekt większej powierzchni dachu. Większa ilość dachówek zamontowanych na 1 metrze kwadratowym zwiększy optycznie połać.
  • wartości zabytkowe – dachówki o małym formacie idealnie wpisują się w estetykę różnych budowli historycznych, jak kamienice, kościoły czy dworki szlacheckie. Podczas renowacji takich obiektów należy więc wybrać rozwiązanie, które pozwoli zachować ich oryginalny wygląd. Odwoła się formą do wzorców historycznych. W przypadku budowli współczesnych, wzorowanych na tradycyjnej architekturze, warto również rozważyć zastosowanie takich produktów. Przykładem jest karpiówka KLASSIK posiadająca najbogatszą paletę kolorystyczną w całej ofercie dachówek ceramicznych CREATON.

 

Zobacz pozostałe wpisy
Zobacz wszystkie
Dachowka DOMINO - FINESSE czarna glazurowana-01

Ceramiczna dachówka płaska na elewacji

Obudowa komina na poddaszu