Klimatyzacja na poddaszu

0

Klimatyzacja na poddaszu

Na poddaszu panuje nieco inny mikroklimat niż w innych częściach budynku. Szczególnie wtedy, gdy dach nie jest niczym osłonięty. Latem pod dachem może być dużo cieplej niż na niższych kondygnacjach, dlatego przyda się sprawna klimatyzacja. Dzięki temu przebywanie na poddaszu będzie przyjemne i komfortowe.

Letnie upały bywają nie do wytrzymania. Jednak szukając schronienia przed skwarem nie zawsze warto uciekać na poddasze. Temperatura w pomieszczeniach pod dachem jest w dużym stopniu uzależniona od sposobu wykonania dachu oraz znajdujących się na nim warstw. Zwykle letni upał sprawia, że nie da się na poddaszu normalnie funkcjonować.

 

Walka z upałem pod dachem

Głównym zadaniem pokrycia dachowego jest ochrona wewnętrznych partii dachu przed działaniem wilgoci i wody deszczowej. Nie ma więc co się dziwić, że jest ono szczelne i nieprzepuszczalne. Zimą jest to spora zaleta – ciepło z wnętrza budynku nie ucieka przez połacie dachowe. Latem bywa jednak nieco trudniej, bo ciepłe powietrze zalega we wnętrzu. Co więcej, problemem mogą być też okna dachowe, które ustawione są pod konkretnym kątem – dużo bardziej pochłaniają promienie słoneczne niż okna na niższych kondygnacjach czy choćby w lukarnach.

 

Gdy rolety nie wystarczą

Gdy pod dachem jest za gorąco, pierwszym krokiem jest montaż osłon na okna. Mogą to być żaluzje lub rolety, najlepiej takie, które odbijają światło. Dzięki temu na poddaszu będzie zdecydowanie chłodniej. Niestety, nie zawsze takie rozwiązanie wystarczy – wtedy warto pomyśleć o zamontowaniu klimatyzacji. Najprostsze w takiej sytuacji będą klimatyzatory przenośne, które można swobodnie przestawiać i nie są przykute do jednej lokalizacji. Do ich montażu nie potrzeba rozkuwać ścian, aby poprowadzić przewody wyprowadzające. Jedynym wymogiem jest postawienie ich w pobliżu okna po to, by można było przez nie przełożyć przewód odprowadzający powietrze.

 

Klimatyzator przenośny na poddaszu

 

Przenośne klimatyzatory są jednak jedynie częściowym rozwiązaniem problemu upału na poddaszu. Bo, niestety, nie są bez wad. Pierwsza z nich jest oczywista – otwarte okno sprawia, że efektywność urządzenia nie jest zbyt niska. Bo co z tego, że powietrze w pomieszczeniu jest chłodzone, gdy niemal natychmiast napływa do wnętrza gorące powietrze z zewnątrz? Nawet, jeśli okno jest minimalnie otwarte, ma wpływ na obniżenie wydajności klimatyzatora.

 

Głośne i zajmują sporo miejsca

Drugą dość istotną wadą klimatyzatora przenośnego jest stosunkowo głośna praca. Zdecydowanie nie powinien stać w pokoju dziecięcym ani w pokoju przeznaczonym do pracy – dziecko przy hałasie nie zaśnie, a dorosły nie da rady skutecznie pracować. I trzecia wada przenośnego klimatyzatota to jego spore gabaryty, których nie ukryjemy – musi bowiem znajdować się w pomieszczeniu. nie da się też za bardzo zastawić go biurkiem czy innym meblem, gdyż wtedy chłodzenie pomieszczenia będzie niemal niezauważalne. Klimatyzatory przenośne są więc dobrym rozwiązaniem, ale tylko tymczasowym. Można z nich skorzystać, gdy na dworze panują wyjątkowe upały, jednak używanie ich na co dzień może być mało komfortowe dla użytkowników poddasza.

 

Klimatyzatory typu split

 

Bardziej efektywne i wydajne niż klimatyzatory przenośne są urządzenia typu split. Są to już bardziej rozbudowane systemy, których podstawą są dwie jednostki: zewnętrzna i wewnętrzna. Pierwszą montuje się na zewnątrz budynku, a drugą – w pomieszczeniu, które chcemy ochłodzić. Wśród klimatyzatorów typu split do wyboru mamy naprawdę sporo, można więc tak dobrać klimatyzator, by stał się integralną częścią pomieszczenia, która nie będzie szpeciła całości wystroju. W tej kategorii produktów inwestorzy najczęściej wybierają klimatyzatory ścienne, montowane na ścianach. Niektóre z nich mają efektowny, designerski kształt, który podnosi efekt wizualny całego wnętrza. Zdecydowanie lepiej prezentują się niż klasyczne klimatyzatory przenośne.

 

Można zamontować pod dachem

W zależności od wielkości skosu, poddasze może być pomieszczeniem niewysokim lub wręcz przeciwnie. Gdy pomieszczenie pod dachem jest wysokie, można w nim zamontować klimatyzator podsufitowy. Jest to już jednak zadanie dla fachowca, gdyż urządzenie trzeba przymocować do konstrukcji stropu i dachu. Są one jednak bardzo funkcjonalne i jednocześnie niejako ukryte przed oczami osób przebywających w pomieszczeniu.

 

Cicho pracują i chłodzą

Dużą zaletą klimatyzatorów typu split jest ich cicha praca – w odróżnieniu od klimatyzatorów przenośnych nie przeszkadzają one w codziennym użytkowaniu poddasza. Można więc przebywać w pomieszczeniach pod dachem nawet przez cały upalny dzień. Oczywiście, klimatyzatory typu split ochładzają powietrze tylko w tym pomieszczeniu, w którym się znajdują. Jeśli na poddaszu mamy kilka pomieszczeń, na przykład sypialnie dorosłych domowników oraz dzieci, jeden klimatyzator nie wystarczy i trzeba oddzielnie zamontować klimatyzacje w każdym z pomieszczeń. Jest to jednak dość duży wydatek, dlatego warto poszukać innych rozwiązań.

 

Nowoczesne systemy chłodzące

 

Takim rozwiązaniem może być specjalny system klimatyzacyjny o nazwie multi-split. Podobnie, jak w przypadku klimatyzatorów typu split, także w tym przypadku częścią systemu jest jednostka zewnętrzna. Zmiana następuje wewnątrz – do zewnętrznej jednostki podłączyć można kilka wewnętrznych, rozstawionych w różnych pomieszczeniach.

Jeden na zewnątrz, kilka wewnątrz

Dzięki temu jeden zewnętrzny klimatyzator może obsługiwać wszystkie znajdujące się na poddaszu pomieszczenia. W tego typu klimatyzatorach można podłączyć nawet osiem jednostek wewnętrznych. Praktyka pokazuje jednak, że większość użytkowników korzysta z trzech, czterech jednostek wewnętrznych.

 

Tańsze i lepsze dla estetyki budynku

Montaż klimatyzatora typu multisplit jest dobrym pomysłem nie tylko ze względu na funkcjonalność wewnątrz budynku. Oszczędza też elewację domu – nie trzeba bowiem zawieszać na niej kilku jednostek zewnętrznych, które zdecydowanie popsułyby efekt wizualny. Co więcej, tego rodzaju system jest o około jedną trzecią tańszy niż gdybyśmy chcieli zamontować kilka oddzielnych klimatyzatorów – po jednym dla każdego pomieszczenia.

 

Nowoczesność na poddaszu

 

Nowoczesne klimatyzatory są wyposażone w szereg elementów dodatkowych i w dużym stopniu zautomatyzowane. Większość z nich można obsługiwać za pomocą pilota, co jest wygodne zwłaszcza w sypialni – nie trzeba wstawać z łóżka. Można też ustawić czas włączenia i wyłączenia klimatyzacji – będzie się ona włączała automatycznie nawet wtedy, gdy użytkowników nie będzie w domu. To świetne rozwiązanie podczas upałów, gdy wracamy do chłodnego i przyjaznego domu.

 

Wentylują i usuwają wilgoć

Ciekawą funkcją nowoczesnych klimatyzatorów, która sprawdzi się na poddaszu, jest możliwość osuszania lub imitowania wiatru. Osuszanie przyda się na poddaszach o podwyższonej wilgotności, wynikającej zwykle z błędów konstrukcyjnych i montażowych podczas prac dachowych. Dzięki funkcji osuszania wilgoć nie będzie gromadziła się na ścianach, będąc siedliskiem dla rozwoju pleśni i grzybów. Funkcja wiatru będzie natomiast pomocna w przypadku dachów, gdzie szwankuje wentylacja. Nowoczesny klimatyzator sprawi, że powietrze w pomieszczeniu nie będzie stało w miejscu, a będzie w ciągłym ruchu.

 

Rozwiązanie tymczasowe

Takie klimatyzatory świetnie sprawdzą się w sytuacjach, gdy wykryjemy wady konstrukcyjne budynku, a jednocześnie nie mamy na razie możliwości przeprowadzenia prac naprawczych. Funkcje osuszania czy wiatru sprawią, że dach i jego konstrukcja nie będą narażone na negatywne działanie wilgoci i pary wodnej. Jest to, oczywiście, jedynie rozwiązanie tymczasowe, które nie powinno być jedynym sposobem załatwienia problemu. Jednak przez kilka miesięcy bez problemu może służyć użytkownikom poddasza.

 

Nie może być zbyt chłodno

Montując klimatyzację na poddaszu musimy pamiętać, że powinna być on nie tylko efektowna, ale też bezpieczna dla użytkowników. Główną zasadą jest, by temperatura we wnętrzu nie różniła się zbytnio od tej za oknem. Wbrew pozorom, klimatyzatory nie są po to, by tworzyć we wnętrzu chłodnię – jest to niezdrowe dla mieszkańców. Najlepiej, by temperatura była niższa o 6-7 stopni Celsjusza. Na poddaszu możemy klimatyzator nastawić na nieco mocniejszą pracę niż w innych pomieszczeniach – podczas upałów jest tu najgoręcej i klimatyzacja musi pracować bardziej wydajnie, by dać taki sam efekt jak na niższych kondygnacjach.

 

Ważna jest energooszczędność

Wybierając klimatyzatory na poddasze pamiętajmy, że latem urządzenia te będą pracowały niemal non stop. Dlatego głównym kryterium powinna być nie tyle cena urządzenia, a jego energooszczędność. Najczęściej bowiem bywa tak, że niedrogie urządzenie jest kosztowne w eksploatacji i kwotę, którą zaoszczędzimy na kupnie, trzeba będzie włożyć w rachunki za prąd. Dobrze jest więc kupować urządzenia dobrej jakości z dużą klasą energooszczędności, najlepiej na poziomie A+++ lub A++. Im więcej plusów, tym mniejsze będą rachunki za energię elektryczną.

Zobacz pozostałe wpisy
Zobacz wszystkie
jak-poradzic-sobie-z-wyborem-pokrycia-dachowego

Jak poradzić sobie z wyborem pokrycia dachowego?

Sprawne rynny, bo ogrzane