Kominek wentylacyjny
Trwałość każdego domu zależy od odpowiedniej wentylacji. Jest to złożony system odprowadzania pary wodnej z wnętrza budynku na zewnątrz. Składają się na nią także kominki wentylacyjne, które odprowadzają wilgoć spod połaci dachu i utrzymują dach w doskonałej kondycji.
Użytkownicy domów mają często iluzoryczne przeświadczenie, że możliwe jest całkowite uniknięcie występowania wilgoci wewnątrz domu. Niestety jest to niemożliwe. Wilgoć w postaci pary wodnej pojawia się podczas gotowania (nawet jeżeli mamy zamontowany sprawny wyciąg), zażywania gorących kąpieli i pryszniców, a także suszenia ubrań w pomieszczeniach. Jeżeli wentylacja w naszym domu jest sprawna, to wilgoć w krótkim czasie odprowadzana jest na zewnątrz. Nie ma ona wtedy wpływu na samopoczucie domowników oraz stan budynku. Jeżeli jednak system wentylacyjny jest wadliwy i nie odprowadza wilgoci, w mieszkaniu pojawia się pleśń oraz grzyb na ścianach. Sprawna wentylacja ma wpływ na komfort życia. W zawilgoconych pomieszczeniach tworzy się nieprzyjazny mikroklimat. Warto więc zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczeń już na etapie budowy lub przebudowy domu, dzięki czemu unikniemy w przyszłości kosztownych napraw lub konieczności przebudowy systemu wentylacyjnego. Kominki wentylacyjne mają jeszcze jedną zaletę – uszczelniają dach. Newralgicznymi miejscami, gdzie najczęściej dochodzi do zakłócenia szczelności dachu, są zakończenia rur kanalizacyjnych oraz kanałów wentylacyjnych. Zamontowane na nich kominki wentylacyjne pozwalają zachować szczelność dachu bez zakłócania cyrkulacji powietrza.
Kondycja domu zależy od wentylacji
Rodzaje kominków
Kominki wentylacyjne, które montowane są na dachach wraz z innymi elementami pokrycia dachowego, służą wentylowaniu połaci dachowych i pomieszczeń mieszkalnych. Nie są więc tym samym co komin główny. Biegnie on od pieca lub kominka na zewnątrz przez dach. Do niego wprowadzane są odpowietrzenia rur kanalizacyjnych oraz wywietrzniki w pomieszczeniach. Kominki wentylacyjne spełniają inną rolę. Należy jednak rozróżnić dwa rodzaje kominków:
- kominki wentylacyjne – spełniają one funkcję wentylacyjną dla pomieszczeń. Najczęściej montowane są na zakończeniach instalacji wentylacyjnych np. łazienek, kuchni (podłączenie okapu) czy garaży. W przypadku kominków wentylacyjnych o ich skuteczności decyduje średnica, która nie może być mniejsza niż 150 mm. Kominki te nie są przystosowane do oprowadzania spalin z urządzeń grzewczych.
- kominki odpowietrzające – jest to kominek, który ma ok. 100 – 130 mm średnicy. Służy odpowietrzaniu pionów kanalizacyjnych. Mówiąc najprościej – odpowiada on za utrzymanie właściwego ciśnienia w rurach. Jest to niezwykle ważne, ponieważ kanalizacja w domach konstruowana jest najczęściej pod kątem działania grawitacji. Kominek odpowietrzający pozwala wyprowadzić na zewnątrz nieprzyjemne zapachy podczas odprowadzania ścieków. Jeżeli nie mamy zainstalowanego kominka, nieprzyjemne zapachy mogą być wtłaczane do pomieszczeń.
Sprawna wentylacja
Sprawne funkcjonowanie systemu wentylacji zależy od kilku czynników, wśród których najważniejsze to: odpowiednie zaprojektowanie, zastosowanie kominków wentylacyjnych oraz wykorzystanie materiałów najwyższej jakości. Musimy pamiętać, że sugerowanie się niską ceną materiałów potrzebnych do wykonania systemu wentylacyjnego, może przynieść nam wiele strat. Najtańsze, a więc najniższej jakości, materiały szybko ulegają zniszczeniu lub mogą nie zapewniać odpowiedniej cyrkulacji powietrza. W takich przypadkach wymiana lub przebudowa systemu wentylacyjnego jest bardzo kosztowna, a w dodatku wymaga ingerencji niemal w każdym z pomieszczeń budynku. Warto więc unikać takich sytuacji i już na etapie budowy lub remontu domu inwestować w materiały dobrej jakości, w tym także kominki wentylacyjne.
Odpowiedni montaż
Wybierając kominek wentylacyjny należy pamiętać, że jego kształt nie ma znaczenia dla jakości wentylacji. Takie znaczenie ma natomiast jego średnica, która powinna wynosić przynajmniej 150 mm (w przypadku kominków odpowietrzających przynajmniej 100 mm). Ważne jest także, abyśmy wybierali kominki producentów, którzy oferują pełne zestawy wraz z przyłączami i rurami doprowadzającymi do przewodów wentylacyjnych. Dzięki temu mamy pewność, że wszystkie elementy będą dobrze spasowane i w żadnym miejscu nie powstaną nieszczelności. Takie połącznie powinno być także wykonane z materiału, który daje się łatwo zginać i ustawiać, a dzięki temu poprawia ciąg kominowy i zapewnia optymalną wentylację pomieszczeń.
Pamiętajmy, że producenci oferują różne rodzaje kominków, dostosowanych do różnych pokryć dachowych. Inny kominek musimy kupić do dachów pokrytych płaską blachą na dach, inne do dachów z blachodachówki zakładkowej, a inne do pokrycia dachowego z karpiówek. Na polskim rynku znajduje się wiele ofert zaufanych producentów, którzy stworzyli szeroką gamę kominków dopasowanych do wszelkich rodzajów pokryć nie tylko pod względem kształtu, ale także koloru. Kominki produkowane są we wszystkich odcieniach pokryć dachowych, dzięki czemu można je dopasować do każdego pokrycia dachowego zachowując najwyższą estetykę naszego dachu. Pamiętajmy jednak, aby kominki były montowane w górnych częściach dachu, jak najbliżej kalenicy. Kominków nie powinno montować się poniżej trzeciego rzędu dachówek, czyli ok. 1,5 m poniżej kalenicy. Zamontowanie kominków w dolnych partiach może skutkować złym funkcjonowaniem wentylacji, a zimą kominki narażone są na zerwania pod ciężarem zsuwających się po połaciach zwałów śniegowych. Jeżeli jednak musimy zamontować kominki w niższych częściach dachu, warto zamontować nad nim płotek przeciwśniegowy lub dwa śniegołapy, które będą go zabezpieczać w okresie zimowym