Kształt dachówki ma znaczenie

0

Kształt dachówki ma znaczenie

Zarówno dachówki ceramiczne, jak i cementowe występują w kilku rodzajach, różniących się kształtem i sposobem montażu. Jednak wybór konkretnego typu dachówki uzależniony jest nie tylko od upodobań inwestora – dachówki muszą przede wszystkim pasować do kształtu, rodzaju i stylistyki dachu.

Bez względu na to, jaki rodzaj dachówek wybierzemy, możemy mieć pewność, że uda się znaleźć idealne zarówno pod względem koloru, jak i rozmiaru. Producenci pokryć dachowych dbają o to, by systematycznie wypuszczać na rynek udoskonalone produkty w szerokiej gamie kolorystycznej i w różnych rozmiarach. Dzięki temu bez problemu można dobrać takie dachówki, jakie najlepiej sprawdzą się na konkretnym dachu.

 

Dachówka karpiówka

 

Jedną z najpopularniejszych dachówek, które można spotkać na każdej szerokości geograficznej, są typowe karpiówki. To jeden z najstarszych rodzajów dachówek ceramicznych, który na dachach jest używany od stuleci. Kształt karpiówek jest dość charakterystyczny – są płaskie i dość wąskie. Na dole mogą być proste, owalne lub lekko zaokrąglone. Każdy rodzaj zakończenia daje nieco inny efekt wizualny na pokryciu. Wierzchnia strona karpiówki może być jednolicie gładka lub mieć delikatne wyżłobienia.

 

Małe straty materiału podczas krycia

Karpiówka jest nieduża, dzięki czemu można ją bez problemu położyć na każdym rodzaju dachu. Dopasowuje się do różnych płaszczyzn, a to oznacza, że można bardzo dokładnie wymierzyć ilość potrzebnych dachówek na podstawie wymiarów dachu. Straty materiału podczas montowania pokrycia dachowego są niewielkie. Karpiówkę dobrze kładzie się na dachach o kształcie stożka oraz takich, których powierzchnia jest bardzo skomplikowana, pełna lukarn czy bawolich oczu.

 

Koronka czy łuska?

Dachówkę karpiówkę można na dachu układać na dwa sposoby – w koronkę lub w łuskę. Przy łusce kładzie się jeden rząd dachówek na jednej łacie. Dachówki należy układać tak, by ich styki mijały się, a nie pokrywały ze sobą. Rozstaw łat przy kryciu na łuskę jest na tyle niewielki, że dachówki z trzeciego rzędu mogą jeszcze zachodzić na te znajdujące się w pierwszym rzędzie. W ten sposób powstaje charakterystyczny, łuskowaty wygląd.

 

Drożej, ale efektowniej

Krycie na koronkę oznacza układanie dwóch rzędów dachówek na każdej łacie. Pierwszy rząd dachówek zaczepia się bezpośrednio o łatę, natomiast drugi rząd dachówek zaczepiany jest o dachówki z rzędu pierwszego. To oznacza, że krycie na koronkę wymaga zużycia większej ilości pokrycia, jest więc nieco droższe – ale efekt wizualny zdecydowanie jest wart swojej ceny.

 

Dachówka esówka

 

Esówka swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznemu przekrojowi, który układa się w kształt litery S. Dzięki temu kształtowi możliwa jest zmienna szerokość krycia, co szczególnie przydaje się podczas renowacji starych dachów. Nie trzeba przebijać łat i ryzykować osłabienia pokrycia, a można dostosować rozstaw dachówek do potrzeb konkretnego dachu. Zmienna długość krycia jest możliwa dzięki temu, że dachówki po spodniej stronie mają przesuwne zaczepy. Esówki można więc w rzędzie układać tak, by idealnie dopasowały się do szerokości dachu – wtedy nie ma konieczności docinania dachówek na końcu rzędu, gdyż zawsze dopasują się idealnie.

 

Skuteczne odprowadzanie wody z dachu

Dzięki temu, że dachówki mają rynnowe wyżłobienia, świetnie sprawdzają się przy odprowadzaniu wody z dachu. Każda z dachówek działa jak mała rynna, po której woda deszczowa lub pośniegowa spływają w dół i nie zalegają na pokryciu. Dachówki esówki są dostępne zarówno u producentów pokryć ceramicznych, jak i cementowych. Mają szeroki wybór kolorów oraz powłok ozdobnych, można więc idealnie dopasować wygląd dachówki do potrzeb swojego dachu.

 

Dachówka zakładkowa

 

Dachówka zakładkowa jest obecnie jedną z najpopularniejszych pokryć ceramicznych i cementowych. Przede wszystkim dlatego, że jej kształt i sposób montażu umożliwiają stworzenie doskonale szczelnego i trwałego pokrycia. Dachówki zakładkowe na górnych i bocznych krawędziach mają specjalnie wyprofilowane zakładki, dzięki którym dachówki łatwo dopasowują się podczas układania pokrycia dachowego, a także idealnie łączą się ze sobą, nie pozostawiając żadnych luk i szczelin.

 

Stylizowane na inne typy dachówek

Nowoczesne dachówki zakładkowe są dostępne w różnych wersjach. Mogą być stylizowane na inny rodzaj dachówek. Przypominają więc kształtem karpiówkę albo mniszkę, są jednak bardziej szczelne i trwałe. Można też znaleźć dachówki przesuwne, podobne do esówek, które dopasowują się do różnego rozstawu łat i można ułożyć je tak, by straty materiału były jak najmniejsze. Dachówki zakładkowe dostępne są w wielu wersjach kolorystycznych, zarówno bez powłok, jak i z glazurą i angobą. Wybór jest ogromny, warto więc postawić na jakość, szczelność i niezawodność pokrycia ułożonego z dachówek zakładkowych.

 

Dopasowanie rodzaju dachówki do dachu

Rodzaj dachówki warto dopasować do kształtu dachu, choć w wielu przypadkach nie jest to aż tak bardzo konieczne. Proste dachy dwuspadowe umożliwiają położenie na nich praktycznie każdego rodzaju pokrycia. Bez względu na to, czy znajdą się na nim karpiówki, esówki czy dachówki zakładkowe, dach będzie prezentował się stylowo i elegancko. Na dachach dwuspadowych w budynkach stylizowanych na klasyczne dworki można też położyć dachówki mnich-mniszka, czyli najstarsze wśród pokryć dachowych. Dachówki są stylowe i eleganckie, jednak należą do najdroższych pokryć dachowych ze względu na bardzo duże zużycie samych dachówek oraz bardzo czasochłonne wykonanie pokrycia.

Na dachy czterospadowe warto natomiast wybrać takie dachówki, które podkreślą ich styl i charakter. Najlepiej sprawdzą się na nich dachówki zakładkowe, które dają wiele możliwości przy jednocześnie niewielkich stratach materiału podczas układania.

Jeżeli dach jest bardzo rozbudowany i ma niejednorodną powierzchnię, warto wybrać takie dachówki, które będzie najłatwiej dopasować do kształtu i rozmiaru poszczególnych płaszczyzn. W tym wypadku najlepiej sprawdzą się niewielkie i bardzo plastyczne karpiówki, układane zarówno w łuskę, jak i w koronkę.

Zobacz pozostałe wpisy
Zobacz wszystkie
tolerancja rozstawu łat

Jakie znaczenie ma tolerancja rozstawu łat?

TYDZIEŃ PRODUCENTA w PHD – MILWAUKEE 1-7.04.2024