Lepsza dachówka mała czy wielkoformatowa?

CREATON-dachowka-ceramiczna-holderka-plaska-FUTURA
0

Wybór – mała czy wielkoformatowa dachówka ceramiczna – będzie miał wpływ nie tylko na walory użytkowe pokrycia dachu, ale również na estetykę całego budynku. 

Wybrany przez nas format dachówki musi spełniać nasze oczekiwania oraz powinien komponować się z elewacją i otoczeniem domu. Do niezwykle ważnych kryteriów, jakie trzeba wziąć pod uwagę przy zakupie dachówek, należą również kształt oraz kolor.  


DACHÓWKA CERAMICZNA O MAŁYM FORMACIE

Małe dachówki ceramiczne (np. HARMONIEMELODIE czy karpiówki: KLASSIK, AMBIENTE) doskonale sprawdza się na dachach wielospadowych o skomplikowanej konstrukcji, na których spotkamy różnego typu struktury takie jak lukarny, dekoracyjne kopuły czy kominy.  

Chociaż ułożenie małych dachówek wymaga precyzji, a ilość sztuk do ułożenia jest większa niż w przypadku modeli wielkoformatowych, to jednak ze względu na złożoną konstrukcję dachu wielospadowego wybór dachówek o małym formacie okaże się najlepszym rozwiązaniem. Mały rozmiar dachówek sprawi, że nie będziemy musieli ich przycinać, dzięki czemu oszczędzimy materiał i ograniczymy koszty inwestycji, prace przebiegną sprawnie, zaś efekt pozytywnie nas zaskoczy.

 

WIELKOFORMATOWA DACHÓWKA CERAMICZNA

Jeśli nasz dom ma mieć dach jedno lub dwuspadowy wybierzmy dachówki wielkoformatowe (np. TITANIASIMPLAFUTURA). Prosta, pozbawiona dodatkowych elementów powierzchnia będzie świetnym podłożem dla tego rodzaju modeli. 

Ogromną zaletą dachówek wielkoformatowych jest możliwość zastosowanie ich niewielkiej ilości na przykrycie  dużej powierzchni dachu, co obniża koszty związane z powstaniem pokrycia, znacznie ułatwia pracę dekarzowi oraz przyspiesza montaż. Takie pokrycie będzie też bardzo estetyczne i nowoczesne. 

Aby zabezpieczyć odpowiednią ilość dachówek, należy pamiętać, że zarówno małe, jak i wielkoformatowe są układane na zakładkę, dlatego przy zakupie trzeba wziąć pod uwagę także rozstaw łat.

Wybór małych lub wielkoformatowych dachówek z jednej strony zależy od naszych indywidualnych upodobań, z drugiej zaś powinien być związany z kształtem dachu budynku. Zawsze przy podejmowaniu ważnych decyzji inwestycyjnych warto kierować się sprawdzonymi rozwiązaniami i korzystać z ofert renomowanych producentów.

W kolekcjach firmy CREATON znajdziemy szeroką gamę dachówek ceramicznych, które są objęte 50-letnią gwarancją. Kreują one eleganckie pokrycia dachowe o znakomitych zaletach funkcjonalnych.

Zobacz pozostałe wpisy
Zobacz wszystkie
Przychodzi inwestor do architekta 3

Przychodzi inwestor do architekta i… – krótki poradnik jak przygotować się do spotkania

Kominek wentylacyjny