Mocowanie blach stalowych do konstrukcji drewnianych z wkrętami farmerskimi

0

Odpowiednią trwałość i najwyższe bezpieczeństwo konstrukcji dachowej można osiągnąć chociażby poprzez dobór wkrętów samowiercących – farmerów. Dlaczego warto używać akurat tych wkrętów? Sprawdź.

Mocowanie stalowych blach do konstrukcji drewnianych odbywa się na konstrukcjach jednolitych bądź z drewna klejonego. Stosować do tego można wkręty samogwintujące bądź właśnie samowiercące. Te drugie, dzięki unikalnej budowie, pozwalają znacznie skrócić czas montażu. Używając farmerów nie trzeba wcześniej wywiercać otworu – wiercenie i wkręcanie następuje jednocześnie. Do tego precyzyjnie zaprojektowany gwint, wpływający na siłę mocowania, przekłada się na o wiele mniejsze ryzyko uszkodzenia materiału.

Stosowanie wkrętów farmerskich

Wkręty do podłoży drewnianych muszą spełniać szereg wymogów, w tym dotyczących materiału wykonania (odpowiednia stal nierdzewna) czy zastosowania właściwej podkładki. “Farmery” znajdziemy w ofercie jednego z liderów zamocowań – mowa o marce Koelner. Ich wkręty samowiercące do drewna, oznaczane jako OD, posiadają certyfikaty do drewna konstrukcyjnego i blachy stalowej. Na ich przykładzie śmiało można wymienić najważniejsze cechy tego typu mocowania.

Farmery Koelner – cechy

  • Kolorowa poliestrowa powłoka zabezpieczająca o grubości 45-50 µm (RAL, NCS, RR), spełnia rolę dodatkowej ochrony antykorozyjnej. Idealnie dopasowuje się do koloru poszycia blaszanego. Posiada stabilizatory UV, które gwarantują niezmienność koloru przez długi okres użytkowania

  • Gwint utwardzony powierzchniowo (trzpień zachowuje elastyczność). Zabezpieczony przed korozją warstwą ocynku o grubości nie mniejszej niż 12 µm. Kształt i rodzaj gwintu specjalnie dobrany do konstrukcji drewnianej

  • Samowiertne zakończenie wkręta za zredukowaną szerokością umożliwia skuteczne wiercenia w stali do maks. 2,5 mm oraz zapobiega rozkalibrowaniu otworu w podłożu

  • Podkładka uszczelniająca samowulkanizująca EPDM. Odporna na różnicę temperatur i promieniowanie UV. Specjalny kształt podkładki zapewnia właściwe ułożenie materiału uszczelniającego na zewnętrznej okładzinie materiału mocowanego, co gwarantuje uzyskanie szczelności połączenia

Jak prawidłowo mocować wkręty farmerskie?

Odpowiednie łączniki oraz prawidłowy montaż gwarantują odpowiednią funkcjonalność dachu. Istotna jest szczelność dachu z blachodachówki. Nie może on być zamocowany słabo ani zbyt luźno. Grozi to zerwaniem części dachu przez silny wiatr.

Z drugiej strony wkrętów nie można zamocować zbyt mocno, gdyż wtedy może dojść do odkształcenia blachy i uszkodzenia podkładki EPDM. To z kolei jest przyczyną nieszczelności połączenia. Dlatego tak istotne jest użycie odpowiedniej (nie za dużej, nie za małej) siły do montażu, aby był on jak najbardziej precyzyjny.

Co więcej, pamiętajmy o tym, że farmery należy mocować tak, aby gumowa uszczelka była widoczna spod metalowej podkładki. Jest to kluczowe biorąc pod uwagę to, że blachodachówka pracuje pod wpływem zmiennej temperatury.

Zobacz pozostałe wpisy
Zobacz wszystkie
Przychodzi inwestor do architekta 3

Przychodzi inwestor do architekta i… – krótki poradnik jak przygotować się do spotkania

Celuloza jako dachowa termoizolacja