Ogród lub taras na dachu

0

Ogród lub taras na dachu

Na urządzenie ogrodu na dachu coraz częściej decydują się nie tylko mieszkańcy domów jednorodzinnych. Wielu deweloperów, realizujących inwestycje mieszkaniowe w centrum miasta projektuje dachy tak, by można było na nich urządzić zielone oazy.

Zielony dach jednym kojarzy się z nadmierną ekstrawagancją, innym z pleśnią i wilgocią, która może przenikać na niższe kondygnacje. W rzeczywistości jednak, gdy dach zostanie właściwie wykonany, ogród na dachu może przynieść mieszkańcom wiele korzyści. Wbrew pozorom, chodzi nie tylko o estetykę budynku i miejsce do spędzania wolnego czasu podczas ciepłych pór roku.

Podstawowym warunkiem, aby można było urządzić ogród na szczycie budynku jest, oczywiście, płaski dach. Może być on klasycznie ocieplony lub być tzw. dachem odwróconym – chodzi o odwrotne ułożenie warstw izolacyjnych na dachu. Bezpośrednio na konstrukcji dachu kładzie się wtedy hydroizolację, a dopiero na niej warstwę ociepleniową. Jego funkcjonalność jest taka sama, jak tradycyjnego dachu, o ile zadbamy o właściwą instalację do odprowadzania wody oraz odpowiednie ułożenie poszczególnych warstw pokrycia.

Oprócz roślinności, na dachu możemy też stworzyć sobie przestrzeń relaksu – taras z meblami ogrodowymi będzie doskonałym miejscem do wypoczynku w ciepłe, słoneczne dni. Pamiętajmy przy tym, że rośliny na dachu są wystawione na działanie promieni słonecznych. Trzeba je systematycznie podlewać. Aby roślinność naprawdę cieszyła oczy, musi być systematycznie pielęgnowana i podlewana.

 

Ekologia i ekonomia

 

Zielone dachy są rozwiązaniem, które doskonale sprawdza się nawet w centrum dużego miasta. Odpowiednio dobrana roślinność spełnia funkcje typowe dla innych terenów zielonych, jak parki czy skwery. Rośliny pochłaniają dwutlenek węgla, a wydzielają tlen. Co więcej, gromadzą w sobie wodę, którą stopniowo uwalniają do powietrza, nawilżając je i oczyszczając z kurzu. Można więc nawet na gwarnej, pełnej samochodów ulicy oddychać świeżym powietrzem – wystarczy wejść na najwyższą kondygnację budynku. Tereny zielone na dachu mogą też pełnić funkcje rekreacyjne – mieszkańcy budynku mogą w piękny, słoneczny dzień wyjść na dach, posiedzieć na ławce czy nawet pospacerować.

 

Oszczędzanie na ogrzewaniu

Oprócz zalet ekologicznych, dach z ogrodem daje też korzyści ekonomiczne. Ma bowiem wyjątkowe właściwości termoizolacyjne. Latem zapobiega przegrzewaniu pomieszczeń znajdujących się na niższych kondygnacjach, a zimą chroni mieszkania przed nadmierną utratą ciepła. A co za tym idzie – mniej energii potrzeba na ich ogrzanie. Specjaliści policzyli, że w porównaniu ze zwykłymi dachami, dachy z ogrodami dają około 10-30 procent oszczędności na rachunkach za ogrzewanie.

 

Dachowy ogród chroni pokrycie

Warto też zauważyć, że dość duża warstwa roślin na dachu chroni jego konstrukcję przed czynnikami atmosferycznymi. Dach, na którym znajduje się ogród, nie jest bezpośrednio narażony na działanie promieniowania słonecznego, silnego wiatru, ostrego mrozu. Dzięki temu jego konstrukcja może być dużo trwalsza niż w przypadku zwykłego dachu. Uszkodzenia zdarzają się rzadziej, nie trzeba więc ponosić kosztów naprawy czy renowacji zniszczonego dachu.

 

Budowa ogrodu na dachu

 

Dach, na którym chcemy urządzić ogród, musi być odpowiednio zaprojektowany. Nie na każdym płaskim dachu można bowiem bez szkód dla jego konstrukcji urządzić tereny zielone. Budowa dachu na ogród jest wielowarstwowa – liczba warstw oraz ich rodzaje są indywidualnie dobierane, w zależności od tego, jakie funkcje pełni budynek, jakie rośliny i elementy dodatkowe planujemy umieścić na dachu. Aktualnie ogrody dachowe najczęściej wykonuje się na dachach odwróconych, gdzie termoizolacja jest ułożona na warstwie hydroizolującej. Taka budowa sprawia, że warstwa przeciwwilgociowa jest chroniona przed czynnikami pogodowymi i uszkodzeniami mechanicznymi. Co więcej, warstwa hydroizolacji cały czas zachowuje stałą temperaturę.

 

Gdy dach ma już swoje lata

Inaczej jest jednak w przypadku, gdy ogród chcemy urządzić na dachu, który ma kilka lub kilkanaście lat. Zapewne układ warstw jest na nim tradycyjny – hydroizolacja na termoizolacji. W tym przypadku warstwy powinny wyglądać tak: na hydroizolacji leży geowłóknina chłonno-ochronna, na niej znajduje się drenaż, a całość pokrywa geowłóknina filtracyjna. Bez względu na to, z którą opcją mamy do czynienia na naszym dachu, warto skorzystać z fachowej pomocy profesjonalistów, którzy odpowiednio zaprojektują podłoże. Sobie zostawmy wybór roślinności i jej rozmieszczenie – trwałością pokrycia dachowego i doborem materiałów niech zajmą się specjaliści.

 

Każda warstwa ma znaczenie

Na dachu, na którym planujemy urządzić ogród, hydroizolacja musi być niezwykle odporna – nie tylko na przeciekanie wody deszczowej, ale też np. na przerastające korzenie roślin. Koniecznie trzeba pamiętać, że warstwa chroniąca przed wilgocią powinna być położona na całej powierzchni dachu, zarówno w miejscach, gdzie będą posadzone rośliny, jak i na przykład pod tarasem, na którym urządzimy sobie strefę relaksu.

 

Dobrze położone ocieplenie

Warstwa termoizolacji na dachu-ogrodzie tez musi być wyjątkowo trwała i odporna nie tylko na wilgoć, ale też na uszkodzenia mechaniczne i obciążenia. Bez względu na to, z jakich materiałów będziemy wykonywać warstwę ociepleniową, powinna ona być przede wszystkim twarda i sztywna. Można ją wykonać z wełny mineralnej lub twardego styropianu. Jednakże w ostatnich latach coraz bardziej popularna staje się pianka poliuretanowa, jako materiał doskonale dopasowujący się do wszystkich przestrzeni, a jednocześnie bardzo łatwo w aplikacji.

 

Drenaż do odprowadzania wody

 

Na płaskim dachu, gdzie woda swobodnie nie spływa, bardzo istotne jest zapewnienie skutecznego i szybkiego odpływu zalegającej wody. Warstwa drenażowa odprowadza wodę z warstwy roślinnej i odprowadza ją do specjalnie przystosowanych odpływów. Grubość warstwy może się różnić w zależności od rodzaju roślinności, jaka będzie na dachu rosła. Może mieć od kilku do nawet 30 cm. Podobnie jak termoizolacja, także warstwa drenażowa powinna znajdować się nie tylko pod roślinnością ale też pod innymi częściami użytkowymi na dachu.

 

Geowłóknina – by drenaż się nie zapychał

Warstwa geowłókniny jest potrzebna po to, by wyłapywać drobne zanieczyszczenia czy ziarenka piasku, które mogłyby zapychać warstwę drenażową. Potrzebna jest także po to, by woda z warstwy wyższej nie spływała zbyt szybko. Geowłóknina jest zarówno wodoprzepuszczalna, jak i paro przepuszczalna, a jednocześnie bardzo wytrzymała na obciążenia i zniszczenia mechaniczne.

 

Podłoże dla roślinności

Na powierzchni tych wszystkich warstw znajduje się część roślinno-wegetacyjna. Jest to podłoże przystosowane do rozwoju roślin oraz gromadzenia wody. Jej nadmiar oddaje do warstw niższych, a także magazynuje wilgoć na wypadek suszy. Warto pamiętać, że jako podłoże dla roślin na dachu nie sprawdzą się gleby naturalne, zwłaszcza te o drobnych cząsteczkach. Podczas opadów deszczu zamieniać się bowiem będą w spływające błoto. Zamiast nich stosuje się substancje mineralne, o dość porowatej powierzchni, np. lawa wulkaniczna czy mielona cegłą, które są wymieszane z odżywczym dla roślin humusem.

 

Im większe rośliny, tym grubsza warstwa wegetacyjna

Grubość ostatniej warstwy może być bardzo zróżnicowana – wszystko zależy od tego, jaki typ roślinności zamierzamy posadzić na dachu. Chodzi głównie o wielkość systemów korzeniowych, np. mchy czy trawy nie potrzebują dużej grubości, a duże, rozłożyste krzewy wymagają grubości około pół metra. Jeśli jednak chcemy mieć na dachu bujną roślinność, ale niewielką warstwę wegetacyjną, możemy większe krzewy postawić w wielkich donicach. Nie wszystko w naszym ogrodzie dachowym musi wyrastać z podłoża. Doskonałym uzupełnieniem będą rośliny doniczkowe.

 

Ile to kosztuje?

 

Kto planuje urządzić ogród na dachu, musi się liczyć ze sporymi kosztami. Trzeba zapłacić przede wszystkim za profesjonalnie przygotowany projekt. Nie chodzi tu tylko o aranżację roślinną, ale przede wszystkim o dobór odpowiednich materiałów i grubości poszczególnych warstw pokrycia dachowego. I oczywiście wykonanie – materiały oraz fachowy wykonawca. Koszt najczęściej można zamknąć w 100-200 złotych za metr kwadratowy dachowego ogrodu. Jednym słowem – im większa powierzchnia dachu, tym więcej zapłacimy za urządzenie na nim ogrodu.

Są też jednak i zalety tego rozwiązania. Decydując się na założenie na dachu ogrodu, możemy z kosztów całej inwestycji budowlanej odjąć cenę dachówek lub innych materiałów na pokrycie oraz koszt pracy dekarzy. Jest to zwykle dość poważny wydatek i pochłania sporą część środków. Organizując ogród na dachu możemy mieć piękną, zieloną przestrzeń, która w rzeczywistości wcale nie wychodzi dużo drożej niż tradycyjny dach pokryty dachówką. A radość z jego korzystania i zachwyt naszych gości – bezcenny.

Zobacz pozostałe wpisy
Zobacz wszystkie

Ogrzewanie na poddaszu

Klamka zapadła: budujemy dom!