Profesjonalna obróbka komina

0

Profesjonalna obróbka komina

Budowa dachu to nie tylko postawienie więźby i montaż odpowiedniego pokrycia. Równie ważny jest komin, który trzeba nie tylko fachowo zamontować, ale też zadbać o szczelność w miejscu montażu.

Patrząc na kominy na dachach domów jednorodzinnych czy dużych budynków użyteczności publicznej, możemy odnieść wrażenie, że ilość możliwych rozwiązań jest nieskończenie duża. Kominy są niewielkie i okazałe, proste lub bardzo ozdobne, wykonane w różnego rodzaju materiałów budowlanych, a także znajdują się w różnych miejscach na dachu. Wbrew pozorom, wybór komina nie jest kwestią przypadku czy gustu inwestora – musi być zaplanowany i wykonany z dbałością o najdrobniejsze szczegóły.

 

Różne kominy, różne właściwości

Kominy są konstrukcjami, które zapewniają prawidłową wentylację w budynku. Mogą być całkowicie oddzielną konstrukcją lub stanowić integralną część budynku i dachu. W starych budynkach, które mają co najmniej kilkadziesiąt lat kominy są naprawdę spore i okazałe. W nowszej architekturze rozmiary te są sporo mniejsze. To efekt rozwoju nowoczesnych technologii, dzięki którym kominy są bardziej wydajne, a co za tym idzie – mogą być sporo mniejsze przy zachowaniu takiej samej efektywności odpływu spalin.

Planując postawienie komina musimy zdawać sobie sprawę, że jest to dodatkowy ciężar, który musi utrzymać pokrycie dachowe. Już na etapie powstawania projektu architektonicznego powinno więc zostać to uwzględnione – więźba dachowa musi być odpowiednio wzmocniona w miejscu, w którym znajdować się będzie komin.

 

Z czego wykonane są kominy?

Kominy mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów, których właściwości są dopasowane do poszczególnych pieców i kotłów. Jeśli mamy proste kotły na węgiel lub koks, a także kuchnie kaflowe czy tradycyjne piece, doskonałym rozwiązaniem jest montaż komina murowanego. Idealnie poradzi sobie on z odprowadzaniem spalin z prostych instalacji, a jednocześnie można go dopasować do architektury całego budynku. Kolejnym rodzajem są kominy betonowe, które efektywnie odprowadzają spaliny z systemów grzewczych, które są opalane paliwami stałymi (np. węgiel lub brykiet) oraz olejem. Na wielu budynkach możemy też dostrzec kominy stalowe, które na pierwszy rzut oka przypominają kominy murowane. Są bowiem wykonane ze stalowej rury, która od zewnątrz jest obudowana cegłami lub bloczkami. Ten rodzaj kominów wykorzystywany jest w przypadku systemów grzewczych na gaz lub olej. W nowoczesnej architekturze możemy też zaobserwować kominy ceramiczne. Wykonane są one z kilku warstw – wewnętrzna to warstwa kamionki lub ceramiki, potem jest lekka warstwa betonu oraz izolacja.

 

Dobra obróbka ma ogromne znaczenie

 

Wybór komina to jednak dopiero początek. Dużo więcej uwagi warto poświęcić prawidłowemu montażowi obróbki blacharskiej. To właśnie w miejscu styku komina z pokryciem dachu najczęściej zdarzają się błędy montażowe. Najczęściej są one niewidoczne gołym okiem, a usterki i niedociągnięcia dają o sobie znać później, już podczas użytkowania budynku. Źle wykonane obróbki blacharskie sprawiają, że dach nie jest w pełni szczelny, a drobne szczeliny sprzyjają wnikaniu wilgoci pod pokrycie dachu. Nie trzeba dodawać, że to prosta droga do osłabienia całego pokrycia dachowego i zawilgocenia poddasza. Nawet drobne usterki w montażu mogą po kilku latach okazać się przyczyną niszczenia więźby dachowej i konieczności poważnego remontu pokrycia dachowego.

 

Nie łącz na sztywno

Podczas montowania komina nie należy zapominać, że zarówno on, jak i całe pokrycie dachowe nie jest całkowicie sztywne i nienaruszalne. Cały dom, a wraz z nim dach i komin nieustannie pracują, są narażone na działanie czynników atmosferycznych. A co za tym idzie – żadne sztywne i szczelne połączenie komina z pokryciem dachowym nie będzie skuteczne. Na wielu dachach możemy zaobserwować połączenie komina z pokryciem dachowym za pomocą zaprawy. Rozwiązanie jest owszem, szczelne, ale na bardzo krótką metę. Już po kilku miesiącach może się okazać, że nie spełnia swojego zadania. Takie połączenie komina z dachem to efekt prac naprawdę nieudolnych fachowców od dachów. Jeśli zatrudniony przez nas dekarz właśnie w taki sposób zabiera się za obróbkę komina, warto od razu mu podziękować i poszukać bardziej kompetentnego fachowca.

 

Obróbkę zacznij od membrany

Szczelny montaż komina powinien się zacząć już na etapie kładzenia membrany dachowej. Ma ona chronić dach przed wilgocią, nie może więc w żadnym miejscu być uszkodzona lub niedbale położona. Dotyczy to szczególnie trudnych miejsc, w tym komina. Kładąc membranę wokół komina nie powinniśmy odcinać jej i idealnie dopasowywać. Konieczne jest jej wywinięcie, które stworzy szczelny kołnierz. Końcówki kołnierza mocujemy do ściany komina za pomocą specjalnej taśmy. Dzięki temu możemy mieć pewność, że w tym miejscu żadna woda i wilgoć nie przedostaną się pod pokrycie.

 

Zachowaj odległość dachówek i łat

Montując łaty i dachówki musimy też wziąć pod uwagę nieustanną pracę komina. Łaty nie mogą więc znajdować się zbyt blisko jego ścian, a pomiędzy dachówkami a ścianami komina powinniśmy zostawić trochę wolnej przestrzeni. Jeśli wszystko zamontujemy zbyt szczelnie, już po jednym sezonie pokrycie w tym miejscu zacznie pękać lub ulegnie zniszczeniu. Wolne przestrzenie są miejscem, w którym wykonamy obróbkę kominową.

 

Materiały na obróbkę kominową

Obróbki wokół komina powinny być wykonane ze specjalnej blachy. Powinna być ona z jednej strony elastyczna, aby umożliwiać pracę komina i znajdującego się wokół niego pokrycia. Jednak z drugiej strony musi być wyjątkowo trwała i wytrzymała. Warto więc wybrać blachę wysokiej jakości, która będzie odporna na korozję, a jednocześnie na działanie czynników atmosferycznych.

 

Wysokiej jakości blachy

Warto postawić na naprawdę dobrą jakość – chodzi nam przecież o to, by obróbka przetrwała przez wiele sezonów, gwarantując taką samą szczelność i odporność. Kiepskie blachy to niemal pewność, że co kilka sezonów prace wokół komina trzeba będzie przeprowadzać od nowa. Próba oszczędności może się więc skończyć regularnymi wydatkami co kilka lat. Tradycyjnym materiałem na obróbki wokół komina są blachy miedziane, cynkowe, ołowiane lub aluminiowe. Odpowiednio zamontowane gwarantują szczelność i trwałość przez wiele sezonów. Nie jest natomiast dobrym pomysłem wybieranie blach stalowych pokrytych różnego rodzaju powłokami. Ich trwałość zwykle jest ograniczona trwałością powłoki. Jak wytrzymała i szczelna będzie obróbka blacharska? Wszystko zależy nie tyle od zastosowanego materiału, ile od umiejętności dekarza. Profesjonalny montaż zapewni szczelność w tym miejscu na wiele lat. Niesolidny fachowiec to natomiast niemal pewność, że z kominem w przyszłości będziemy mieć problemy. Niestety, błędy przy obróbkach blacharskich nie są widoczne od razu gołym okiem. Przy odbiorze prac możemy nie zauważyć niedoróbek. Warto więc znaleźć dekarza z polecenia osób, którzy szczelnym i wytrzymałym dachem cieszą się od co najmniej kilku sezonów.

 

Elastyczne taśmy

 

Nowocześniejszą alternatywą dla blach są specjalne taśmy kominowe, które skracają czas wykonania obróbki kominowej, a jednocześnie zapewniają szczelność i trwałość. Taśmy nie wymagają posiadania specjalistycznych narzędzi, wystarczą umiejętności dobrego dekarza. Od spodu taśmy są pokryte mocną warstwą klejącą, a z wierzchu różnego rodzaju powłokami, zapewniającymi trwałość. Są to najczęściej tworzywa zbrojone, wykonane z ołowiu lub wzmocnionego aluminium.

 

Montaż zaczyna się od dołu

Podczas mocowania taśmy do komina musimy zachować odpowiednią kolejność prac. Zaczynamy od dołu, potem po obu bokach, a na końcu układamy pas taśmy z tyłu za kominem. Taśma jest odpowiednio szeroka, aby zapewnić komfortowy i trwały montaż. Połowę taśmy przyklejamy do ściany komina, a połowę mocujemy na dachówkach. Aby taśma zachowała na dłużej swoje właściwości ochronne, po jej naklejeniu nakładamy dodatkowo blaszane listwy. Tak uszczelniony komin jest całkowicie zabezpieczony przed wodą opadową i śniegiem – nie tylko tymi padającymi, ale też zalegającymi na połaci dachu.

Taśma do obróbki komina jest doskonałym rozwiązaniem zwłaszcza na tych dachach, które mają skomplikowane kształty, a kominy znajdują się w nietypowych miejscach. Bardzo często są one ulokowane tak, że obróbka blacharska komina jest wyjątkowo trudna do wykonania. Dzięki taśmom także takie dachy mogą mieć idealnie zabezpieczone kominy.

 

Papa to niezbyt dobry pomysł

Na niektórych dachach, szczególnie tych, które pokryte są gontami bitumicznymi, zdarzają się obróbki wykonane z papy. Jest to jednak metoda przestarzała, która stopniowo odchodzi w niepamięć. Papa dachowa jest, co prawda, rozwiązaniem bardzo tanim i łatwo ją na dachu ukształtować, jednak jej trwałość pozostawia wiele do życzenia. Świeżo po położeniu papa spełnia swoje zadanie bez zarzutu. Wnika przecież dokładnie we wszystkie szczeliny i zagłębienia, dzięki czemu zabezpiecza wszystkie miejsca, narażone na działanie wilgoci. Jednak z biegiem czasu, pod wpływem działania czynników atmosferycznych, może zacząć się kruszyć i odkształcać.

Zobacz pozostałe wpisy
Zobacz wszystkie
dachowka-ceramiczna-sinfonie-creaton

Historyczne formy dachówek – eleganckie i zawsze modne

Kiedy-warto-wybrac-dachowke-w-mniejszym-formacie

Jaką rolę spełnia powłoka dachówki ceramicznej?