Proste układanie, trwałość na lata

0

Proste układanie, trwałość na lata

Inwestorzy, którzy realizują inwestycję budowlaną prędzej czy później staną przed wyborem dachówek na pokrycie dachowe. Decyzja dotyczy nie tylko materiału, z jakiego zostaną one wykonane czy dopasowanego koloru, ale też typu dachówki. Spośród wszystkich pokryć ceramicznych obecnie najchętniej na naszych dachach kładziemy dachówki zakładkowe.

Dachówki zakładkowe to nowoczesne pokrycie dachowe, które doskonale sprawdzi się na każdym typie budynków. Ładnie prezentują się zarówno na stylowych dworkach, jak i na bardziej nowoczesnych obiektach. Tworzą na dachu bardzo wytrzymałe i szczelne pokrycie, które jest odporne na czynniki mechaniczne i atmosferyczne.

 

Kompleksowe zakładki

W odróżnieniu od innych typów dachówek, dachówki zakładkowe są nie tylko odpowiednio do siebie dopasowane, można je też ze sobą łączyć, dzięki czemu dachówki w jednym rzędzie tworzą jednolitą całość. Natomiast dachówki w kilku rzędach również można ze sobą połączyć dzięki specjalnym zakładkom. Dachówki zakładkowe mają charakterystyczne zakładki po bokach oraz w górnej części. Ułatwiają one montaż, a jednocześnie przyspieszają prace przy kładzeniu pokrycia. Dzięki zakładkom nie trzeba używać gwoździ, drutów ani innych łączników dachówek z łatami.

 

Nowoczesność z tradycjami

Choć nowoczesne dachówki zakładkowe są popularne od niedawna, w rzeczywistości ich prototypy powstały dość dawno, bo pod koniec XIX wieku. Dachówki marsylka oraz sercówka były wykonywane tak, by ich specjalnie wyprofilowane powierzchnie delikatnie na siebie nachodziły i zazębiały się w jedną całość. Dachówki zakładkowe, choć są ze sobą łączone na docisk, w rzeczywistości tworzą pokrycie ruchome. Nie są przytwierdzone do dachu, dzięki czemu może on pracować i oddychać. Ale pomimo to pokrycie jest całkowicie szczelne i nie ma w nim najdrobniejszych szczelin. Dach ułożony z dachówek zakładkowych jest bezpieczny i chroniony przed czynnikami mechanicznymi i atmosferycznymi. Trudniej jest też takie dachówki uszkodzić – nawet najsilniejszy wiatr nie jest w stanie zerwać pojedynczej dachówki z dachu, gdyż jest ona połączona z dachówkami sąsiednimi.

 

Dopasowane co do milimetra

 

Choć z pozoru zaczepy w dachówkach zakładkowych wyglądają na proste i mało skomplikowane, w rzeczywistości są to bardzo rozbudowane mechanizmy, stworzone z dokładnością co do milimetra. Zaczepy mogą być dwojakiego rodzaju: boczne oraz góra-dół. Zaczepy boczne to specjalne wyżłobienia po obu stronach dachówki, które biegną wzdłuż całych krawędzi. Przy układaniu dachówek wyżłobienia te nachodzą na siebie – wystarczy mocniej je docisnąć, by dwie dachówki scalić w jedno. Zaczepy góra-dół są skonstruowane na takiej samej zasadzie, jak zaczepy boczne, jednak znajdują się na węższych krawędziach dachówki na górze i na dole. Dzięki zaawansowanemu systemowi produkcji wszystkie dachówki zakładkowe idealnie do siebie pasują i rzadko się zdarza, by wyżłobienia nie połączyły się.

 

Prosty montaż

Dachówki zakładkowe, dzięki zaczepom nie tylko tworzą szczelne i wytrzymałe pokrycie, ale są też bardzo proste w montażu. Prace dachowe trwają dzięki temu zdecydowanie krócej. Układanie poszczególnych rzędów dachówek nie wymaga używania specjalistycznego sprzętu, niepotrzebny jest młotek i gwoździe. Dachówki układają się same, niemal jak puzzle. Brak konieczności używania ciężkich narzędzi to także mniejsze ryzyko jakichkolwiek niekorzystnych zdarzeń, typu upadek młotka na dachówkę i rozbicie jej. Prace dachowe upływają sprawnie i sprawna ekipa dekarska bez problemu ułoży całe pokrycie nawet w ciągu jednego dnia. Co ciekawe, dachówki zakładkowe są na tyle proste w montażu, że można nawet układać je samodzielnie. Oczywiście, pod warunkiem, że wykonawca choć w niewielkim stopniu ma pojęcie o pracach dachowych.

 

Idealne dopasowanie do pokrycia

Dachówki zakładkowe dostępne są w wielu rozmiarach, co pozwala dobrze dopasować je do potrzeb konkretnego dachu. W przypadku dachów wielopłaszczyznowych można wybrać mniejsze dachówki, które łatwiej dopasować bez strat materiału czy docinania. Natomiast na proste, dwuspadowe, duże dachy można położyć dachówki wielkoformatowe. Wystarczy już 10 dachówek, aby pokryć metr kwadratowy dachu. To rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze.

 

Praktyczne, bo przesuwne

Wśród dachówek zakładkowych znajdziemy też dachówki przesuwne, które dostosowują się do różnego rozstawu łat. To doskonałe rozwiązanie, które pozwala zminimalizować straty materiału podczas układania, a dachówki w rzędach można rozstawić tak, by idealnie dopasowały się do szerokości pokrycia. Dzięki dużej  mobilności w rozstawie, dachówki można kłaść na dachach poddawanych renowacji. To ogromna oszczędność czasu i pieniędzy. W przypadku tradycyjnych dachówek, na przykład karpiówek, konieczne byłoby przebudowanie podłoża i zmiana rozstawu łat.

 

Wybór na miarę każdego dachu

 

Producenci dachówek zakładkowych stale pracują nad poszerzaniem swojej oferty. Dzięki temu inwestorzy mają do wyboru dachówki ceramiczne i cementowe, a także naturalne lub z powłokami glazurowanymi czy z angobą. Wybór kolorów również jest bardzo duży, co pozwala łatwo dopasować kolor dachówki do koloru elewacji czy stylistyki budynku. Co więcej, dachówki zakładkowe mogą być produkowane w różnych rodzajach i stylizowane na tradycyjne karpiówki, esówki czy mnichy i mniszki. W ten sposób bez problemu można dobrać pokrycie, które uzupełni wizualnie konkretną stylistykę budynku. Za każdym razem tworzy ono na dachu efektowną i stylową kompozycję, która sprawdzi się przez wiele lat. Trwałość, niezawodność, wyjątkowa szczelność oraz precyzja układania sprawiają, że to właśnie dachówki zakładkowe są obecnie numerem jeden wśród inwestorów budujących zarówno domy jednorodzinne, jak i budynki o większych gabarytach.

Zobacz pozostałe wpisy
Zobacz wszystkie

Taras zamiast dachówek

pro_ssi_zrv_m_v05_5857_des_r4_r7_027_roto.jpg

Jakie wybrać rolety do okien dachowych?