System rynnowy na dachu nietypowym

0

System rynnowy na dachu nietypowym

Prawidłowo wykonany i zamontowany system rynnowy to ważny element każdego dachu – dzięki niemu woda deszczowa nie zalega na pokryciu, tylko jest odprowadzana rynnami i rurami spustowymi do gleby czy studzienek kanalizacyjnych. Na zwykły dwuspadowy dach system rynnowy można dobrać bardzo szybko, co innego, jeśli budynek przykryty jest dachem o nieregularnym i nietypowym kształcie.

Obecnie w architekturze można spotkać się z dwiema przeciwstawnymi tendencjami – podczas gdy jedni architekci i projektanci dążą do prostoty, zachowują klasyczne formy i minimalizm, innych ponosi fantazja i tworzą wyszukane projekty. Ci drudzy również mają szerokie grono odbiorców – wiele osób, które decydują się na budowę własnego domu, marzy o tym, by ich dom był jedyny w swoim rodzaju. I tak na osiedlach domów jednorodzinnych wyrastają okazałe konstrukcje, pokryte przeróżnymi dachami o wyjątkowych zarówno kolorach, jak i kształtach. Zawsze trzeba jednak pamiętać o tym, że każdy dach powinien mieć odpowiednio zaplanowane odprowadzanie wody. Orynnowanie dachu wielopłaszczyznowego będzie bardziej czaso- i pracochłonne, a co za tym idzie, pochłonie dużo więcej środków finansowych niż orynnowanie prostego dachu dwuspadowego.

 

Planowanie przede wszystkim

System rynnowy powinien być zaplanowany już na etapie powstawania projektu architektonicznego budynku. Nie chodzi tu jednak o to, by rynny kolorem i kształtem były dopasowane do elewacji i dachu. To też, ale najważniejsze kwestie są inne – rynny muszą być dopasowane do indywidualnych potrzeb każdego dachu. Inna ich ilość i przepustowość będzie bowiem potrzebna na niewielkim dwuspadowym dachu, a zupełnie inaczej wygląda system rynnowy na rozłożystych dachach, po których spływają podczas deszczu potężne ilości wody. Projektanci budynków stosują zasadę, że wielkość średnicy każdej rynny powinna być proporcjonalna do kąta nachylenia dachu oraz jego powierzchni. Zasada jest prosta i dobrze sprawdza się na prostych dachach, jednak w przypadku wielopłaszczyznowych konstrukcji potrzebne są już inne wyliczenia.

 

Dach o wielu spadach – o czym trzeba pamiętać?

 

Dokładne wyliczenie średnicy rynien jest niezbędne, aby system rynnowy niezawodnie służył przez wiele lat. Jeśli bowiem rynny i rury spustowe okażą się zbyt małe, katastrofa czeka nas już podczas pierwszego ulewnego deszczu. Gdy rynny nie nadążą z odprowadzaniem wody, zacznie ona zalegać na pokryciu i szukać każdej, nawet najdrobniejszej szczeliny, by wniknąć w głąb pokrycia i czynić szkody pod dachówkami czy blachodachówką. Błędy w obliczeniach mogą więc sporo kosztować – bo system rynnowy będzie po prostu do wymiany.

 

Najpierw liczenie, potem montowanie

Obliczenia dotyczące rynien i rur spustowych powinien wykonywać specjalista, który dokładnie wie, jakie parametry wziąć pod uwagę, by efekt końcowy był sprawny, wydajny i funkcjonalny przez wiele lat. Większość profesjonalistów takie obliczenia wykonuje samodzielnie. Kto jednak chce zrobić wyliczenia na własną rękę, może skorzystać z dostępnych online kalkulatorów. Niektórzy producenci systemów rynnowych oferują na swoich stronach internetowych możliwość obliczenia parametrów potrzebnego systemu rynnowego dla dachu o dowolnym kształcie i wymiarach.

 

Woda odprowadzona z każdej płaszczyzny

Jeżeli dach jest wielopołaciowy, pierwszym krokiem powinno być obliczenie powierzchni wszystkich połaci oraz ich zsumowanie. Na podstawie wyniku końcowego będzie można wybierać wśród takich systemów rynnowych, które spełniają indywidualne wymagania. Najważniejszym zadaniem systemu rynnowego na dachu o nietypowym kształcie jest zapewnienie odprowadzania wody ze wszystkich połaci dachu, nawet tych całkowicie niewielkich (na przykład daszki na lukarnach).

 

Każda lukarna z własnymi rynnami

Każda lukarna powinna więc mieć swoje własne rynny, które będą odprowadzały wodę na główna połać dachu. Rynny te, ze względu na bardzo małą powierzchnię dachu, są zwykle niewielkie i maja najmniejszy przekrój ze wszystkich rynien umiejscowionych na dachu. Dodatkowe rynny nie są natomiast konieczne w przypadku wolego oka (czyli zadaszenia nad opływowym okienkiem na poddaszu), z którego woda dość swobodnie spływa i nie zalega na dachu.

 

Rynny na dachu naczółkowym

 

Zupełnie inną kwestią jest dach naczółkowy, który jest nieco bardziej skomplikowaną odmianą dachu dwuspadowego. Oprócz klasycznych dwóch spadów ma też dwie mniejsze, trójkątne połacie, które znajdują się na ścianach szczytowych. W ten sposób tworzą się jakby cztery połacie – dwie duże i rozłożyste i dwie niewielkie. Podczas deszczu woda spływa po wszystkich połaciach, dlatego trzeba zadbać o to, by także te dwie niewielkie, trójkątne połacie miały zapewniony odpowiedni odpływ wody.

 

Małe rynny z narożnikami

Rynny należy wtedy zamocować na dolnych krawędziach naczółek, a wodę z tych rynien skierować na właściwą połać dachową za pomocą specjalnie dobranych i zamocowanych narożników. Nowoczesne narożniki są regulowane i można je ustawiać pod dowolnym kątem, dzięki czemu można je idealnie dopasować do indywidualnych potrzeb i kąta nachylenia każdego dachu naczółkowego. Ze względu na niewielką powierzchnię naczółek, rynny znajdujące się u ich podstawy nie muszą być duże – pod względem wielkości nie są wiele większe niż rynny odprowadzające wodę z lukarn.

 

Najbardziej funkcjonalne – gotowe systemy

Najlepszym rozwiązaniem dla właścicieli dachów wielospadowych będzie kupno gotowego, kompletnego systemu rynnowego u jednego producenta. Dzięki temu można uniknąć problemów z montażem i dopasowywaniem poszczególnych elementów. Wszystkie rynny, rury spustowe oraz haki i inne elementy dodatkowe są idealnie dopasowane i współgrają ze sobą zarówno podczas ich mocowania, jak i w czasie wieloletniego użytkowania. Natomiast kupno poszczególnych elementów osobno, bo taniej lub wygodniej, nie jest dobrym pomysłem. Trudności mogą pojawić się już na etapie montażu haków czy mocowania rynien. W ten sposób na pewno zdarzą się błędy czy niedociągnięcia, co będzie skutkowało tym, że dach o nietypowym kształcie nie będzie miał zapewnionego bieżącego odprowadzania wody.

Zobacz pozostałe wpisy
Zobacz wszystkie
creaton_najwazniejsze_czesci_dachu_01

Jaka rolę na dachu spełniają łaty?

Co na dach w tym sezonie?