Rynny Siba

Skandynawska firma Siba jest częścią marki Ruuki, która specjalizuje się w produkcji komponentów na bazie metalu przeznaczonych dla przemysłu budowlanego i inżynieryjnego. W portfolio Siba znajdują się kompleksowe systemy rynnowe, przeznaczone zarówno dla domów jednorodzinnych, jak i obiektów przemysłowych. Co wyróżnia firmę Siba i jakie produkty znajdziesz w jej ofercie?

Historia firmy Siba

Marka Siba narodziła się w 1923 roku. Wszystko zaczęło się od stalowego orynnowania, które wyróżniało się wyjątkową wytrzymałością – wystarczającą, aby poradzić sobie z północnym żywiołem.

Niemal sto lat później producent nadal specjalizuje się w rynnach. Wytwarza je z najwyższej jakości stali skandynawskiej i okrywa opatentowaną powłoką GreenCoat RWS Pro, opracowanej przez koncern SSAB.

Co to jest GreenCoat RWS Pro?

Powłoka stosowana przez Siba to dwustronne pokrycie, które zawiera cząsteczki polimeru zabezpieczające system rynnowy przed zarysowaniem. Wyróżnia się wysoką odpornością na warunki atmosferyczne (woda, niskie i wysokie temperatury oraz promieniowanie UV) oraz ścieranie.

GreenCoat RWS Pro jest odporna na działanie korozji, dlatego pokryte nią rynny będą służyły przez lata. Gwarantuje również trwałość połysku i wyraźne kolory, które nie blakną z biegiem czasu.

Powłoka może występować w jednym z kilku kolorów i jest odporna na formowanie. Dzięki temu rynny metalowe można łatwo kształtować, nie powodując osłabienia struktury warstwy ochronnej.

Powłoka GreenCoat RWS Pro jest zalecana do stosowania w każdym klimacie bez względu na panującą temperaturę, wilgotność powietrza czy ilość promieniowania UV, które dociera do powierzchni.

Oferta firmy Siba

W ofercie firmy Siba znajdziesz trzy systemy rynnowe:

  • klasyczną rynnę półokrągłą Siba Round – sprawdzi się w każdym rodzaju budownictwa,
  • nowoczesną rynnę kwadratową Siba Square – idealna do domów utrzymanych w nowoczesnej stylizacji,
  • rynnę ukrytą – stosowana w budynkach bezokapowych.

Rynny półokrągłe nadają się do każdego rodzaju pokrycia dachowego i występują w sześciu różnych rozmiarach, które można dopasować do zamierzenia budowlanego. W zależności od potrzeb możesz wybrać rynnę spustową umieszczoną na środku lub na skraju budynku i średnicę od 100/75 do 150/120 mm. System Siba Round składa się z elementów pionowych (np. rura spustowa, sztucer, kolano) oraz poziomych (np. rynna, narożnik, łącznik rynny), które pozwalają na zbudowanie kompletnego orynnowania budynku.

Rynny kwadratowe Siba zostały stworzone z myślą o nowoczesnych trendach w architekturze. Doskonale wpasowują się w fasadę budynków minimalistycznych składających się głównie ze szkła, stali i betonu. Surowe kształty oraz chłodne kolory podkreślają indywidualizm i wyróżniają budowlę spośród tysięcy podobnych konstrukcji. W przypadku systemu Square możesz wybrać rynnę spustową o średnicy 125/90 albo 125/100 mm ustawioną na środku lub skraju budynku. Podobnie jak system Round, także rynny Square składają się z elementów poziomych oraz pionowych.

System rynnowy okryty Siba Modern pozwala na schowanie elementów poziomych oraz pionowych pod elementami maskującymi umiejscowionymi dokładnie równolegle do krawędzi dachu. Doskonale komponują się one z dachami bezokapowymi i odważnymi koncepcjami architektonicznymi. W tym przypadku producent oferuje jedną średnicę rury (150/110 mm), która może być umiejscowiona na środku lub skraju budynku. System odprowadzania wody opadowej składa się z pionowych i poziomych elementów.

Należy pamiętać, aby przekrój rynny spustowej każdorazowo dopasować do powierzchni połaci dachowej. Im jest ona większa (np. w budynkach użyteczności publicznej), tym rura powinna mieć większą średnicę. W budynkach mieszkalnych stosuje się głównie rury spustowe o mniejszym przekroju.

Czy systemy marki Siba wymagają konserwacji?

Systemy rynnowe Siba są projektowane w taki sposób, aby stosowanie skomplikowanych zabiegów konserwacyjnych było niepotrzebne. Wystarczy je regularnie oczyszczać z zalegających liści oraz zanieczyszczeń, aby zapewnić swobodny przepływ wody.

W przypadku rynien ukrytych konieczny jest okresowy demontaż maskownicy, która sprawia, że rynny są niewidoczne z zewnątrz. Jest to jednak łatwy zabieg, który umożliwia szybki dostęp do rynny oraz ocenę jej stanu.

Należy pamiętać, aby zabrudzeń nigdy nie szorować na siłę i nie używać w tym celu drucianych szczotek oraz innych, twardych przedmiotów. Mogą one uszkodzić powłokę GreenCoat RWS Pro oraz spowodować pojawienie się korozji, a w konsekwencji przeciekanie rynny. Wszystkie elementy powinny być montowane zgodnie z zaleceniami udostępnionymi przez producenta. To gwarancja, że poszczególne elementy będą do siebie dobrze pasowały i poprowadzą wodę do miejsca docelowego.

Ambasador marki Siba

Producent systemów rynnowych od lat aktywnie wspiera polski sport. Jego ambasadorem jest Olga Michałkiewicz, utytułowana wioślarka, medalistka mistrzostw świata i Europy oraz reprezentantka Polski na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio 2020.

Inżynierowie Siba dostrzegają punkty wspólne między sportem, a procesem wytwarzania elementów metalowych, nieustannie poszukując najlepszych rozwiązań i udoskonalając proces produkcyjny.

Rynny marki Siba to połączenie wytrzymałości, ponadczasowej stylistyki oraz jakości komponentów. Doskonale sprawdzą się zarówno w przypadku nowoczesnej, jak i klasycznej architektury i pozwolą bezpiecznie zarządzać wodami opadowymi. Jeżeli potrzebujesz porady dotyczącej asortymentu marki Siba, skontaktuj się z nami!