Tworzywa sztuczne jako pokrycia dachowe

0

Tworzywa sztuczne jako pokrycia dachowe

Producenci pokryć dachowych nie ustają w pracach, by zaoferować nam coraz lepsze rozwiązania i innowacyjne technologie. Nie tylko nieustannie poprawiają jakość tradycyjnych dachówek czy blachodachówki, ale tez proponują całkowicie nowe pokrycia dachowe. Są one wykonane z wysokiej jakości tworzyw sztucznych.

Produkcja pokryć dachowych z tworzyw sztucznych to niejako odpowiedź na potrzeby rynku i sytuacje, w których tradycyjne dachówki nie spełnią swojego zadania. A dzieje się tak zwłaszcza na dachach o wielkiej powierzchni, pokrywających budynki niemieszkalne – hale magazynowe czy obiekty gospodarcze w rolnictwie. Mają one zwykle lekką konstrukcję, która nie utrzyma ciężaru kilkuset metrów kwadratowych tradycyjnych dachówek ceramicznych czy betonowych. Takie dachy wymagają zastosowania pokrycia, które połączy wszystkie zalety tradycyjnych dachówek przy jednocześnie dużo mniejszym ciężarze.

Różnego rodzaju pokrycia dachowe wykonane z tworzyw sztucznych doskonale dopasują się do nowoczesnej architektury oraz do budynków, w których tradycyjne dachówki nie do końca się sprawdzą. Pokrycia te łączą w sobie trwałość i wytrzymałość z ciekawą, niepowtarzalną stylistyką. Dzięki nim dach będzie wyeksponowany i zapewni wyjątkowe wrażenia estetyczne. Warto przyjrzeć się ofercie producentów pokryć dachowych i sprawdzić, co oprócz dachówek możemy położyć na dachu.

 

Płyty poliwęglanowe

Nowoczesną propozycją, która pojawiła się na rynku wraz z rozwojem innowacyjnych technologii, są płyty poliwęglanowe. Stworzono je z najwyższą starannością, a ich świetne parametry sprawiają, że klienci coraz częściej sięgają po to niestandardowe rozwiązanie.

 

Eleganckie i praktycznie nie do zniszczenia

 

Płyty wykonane z poliwęglanu doskonale sprawdzają się jako pokrycie dachowe. Ich największą zaletą jest niebywała wytrzymałość – są praktycznie niezniszczalne. Nie zaszkodzi im nawet uderzanie młotkiem – są więc nieporównywalnie bardziej trwałe niż wszelkiego rodzaju tradycyjne pokrycia dachowe. Po płyty z poliwęglanu coraz chętniej sięgają architekci i budowlańcy, którzy doceniają ich niezwykłe właściwości. Sprawdzą się one wszędzie tam, gdzie zwykłe materiały nie wystarczą lub ich montaż jest problemowy.

 

Odporne na negatywne działanie pogody

Wysoka wytrzymałość to jednak nie jedyna zaleta płyt poliwęglanowych. Oprócz tego są one niezwykle estetyczne, trwałe i przepuszczają światło słoneczne. Sprawdzą się więc wszędzie tam, gdzie konieczne jest doświetlenie poddasza. Co więcej, niektóre rodzaje płyt mają jeszcze doskonalsze właściwości – rano i wieczorem przepuszczają światło słoneczne do wnętrza, a podczas słonecznych dni w godzinach, gdy nasłonecznienie jest największe, odbijają promienie słoneczne. Dzięki temu nawet, gdy na zewnątrz jest upalnie, wewnątrz pomieszczeń panuje przyjemny chłód. Można też zamówić specjalny poliwęglan, który filtruje promieniowanie UV.

 

Tłumią hałas, zatrzymują ciepło

Aby płyty poliwęglanowe filtrowały światło, muszą być montowane na tych dachach, gdzie nie ma warstwy ociepleniowej. Jednak nie trzeba się obawiać, że przez to spadnie komfort termiczny użytkowników. Płyty z poliwęglanu mają bowiem właściwości termoizolacyjne, a także tłumią hałas. Doskonale sprawdzą się zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i w budynkach użyteczności publicznej. Świetnie prezentują się na zadaszonym patio czy tarasie, równomiernie doświetlając pomieszczenie.

Kolejną zaletą płyt z poliwęglanu jest ich wyjątkowa lekkość. Dzięki temu nie stanowią żadnego zagrożenia dla konstrukcji dachu i całego budynku, nawet wtedy, gdy nie jest ona wyjątkowo stabilna i mocna.

 

Dopasowane do potrzeb nowoczesnej architektury

Płyty z poliwęglanu to nowoczesne rozwiązanie, które znacznie podnosi estetykę budynku, zapewniając wyjątkowy dopływ światła. Są materiałem, który dopasuje się do każdego rodzaju budynku, można go dowolnie kształtować, kładąc na części lub całości dachu. Idealnie wyglądają w połączeniu z niestandardową, innowacyjną architekturą, pełną asymetrycznych kształtów, skosów i ciekawych połączeń różnych materiałów.

 

Panele komorowe

Ciekawą odmianą płyt poliwęglanowych są panele komorowe. Dzięki nim można tworzyć duże powierzchnie przeszkleń na dachach budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej. Doświetlają pomieszczenia, a jednocześnie mają duże właściwości izolacyjne. Idealnie sprawdzą się w miejscach, w których potrzebne jest ograniczenie strat ciepła. Jeśli zamontujemy panele na dachu, nie musimy obawiać się, że ulegną pod ciężarem śniegu, zalegającego po większych opadach. Panele, choć są wyjątkowo lekkie, mają ogromna wytrzymałość na wszelkie obciążenia i uszkodzenia. Są bezproblemowe w montażu, dzięki czemu czas poświęcony na kładzenie pokrycia dachowe można znacząco obniżyć.

 

Płyty z PCV – faliste i trapezowe

 

Ciekawym tworzywem, które można zastosować jako innowacyjne pokrycie dachowe jest polichlorek winylu (PCV). Sprawdzi się zarówno na domach mieszkalnych, jak i na obiektach użyteczności publicznej czy różnego rodzaju pomieszczeniach użytkowych czy gospodarczych. Pokrycia z PCV dostępne są w formie falistej lub trapezowej. Dają też szerokie pole do niestandardowej aranżacji – są dostępne zarówno w formie przejrzystej, jak i lekko przydymionej, a także w wielu wersjach kolorystycznych. Dzięki nim można nawet zwykły budynek zamienić w ciekawy i nowoczesny obiekt. Wystarczy zamiast tradycyjnego pokrycia dachowego postawić na polichlorek winylu. Płyty z PCV doskonale sprawdzą się w ogrodach zimowych, altankach, zadaszeniach, na werandach czy patio.

 

Na długo zachowują swoje właściwości

Płyty z PCV można szybko i sprawnie zamontować niemal na każdym dachu. Dzięki nim pokrycie zyska niebywałą trwałość. PCV jest odporne na czynniki niszczące, zarówno mechaniczne, jak i atmosferyczne. Nie zniszczy ich ani ulewny deszcz, ani nawet silny dach. Co więcej, są odporne na negatywne działanie promieniowania UV. Nie blakną, nie odkształcają się, przez cały okres użytkowania zachowują pierwotny wygląd.

 

Na dachy o większym nachyleniu

Aby płyty wykonane z PCV nie tylko doskonale wyglądały, ale też zapewniały bezproblemowe użytkowanie, powinny być montowane na dachach o spadku większym niż dziesięć stopni. Dzięki temu pokrycie będzie samo oczyszczało się, a wszystkie nieczystości i osady spłyną z dachu wraz z wodą deszczową. Na dachach o kącie nachylenia poniżej dziesięciu stopni pokrycie z PCV może się nie sprawdzić, gdyż ni zagwarantuje samooczyszczania dachu.

 

Płyty i rulony z poliestru

 

Mówiąc o pokryciach dachowych bardzo często zawężamy je do dachówek czy blachodachówki, jakie kładziemy na domach jednorodzinnych i innych budynkach mieszkalnych. Trzeba jednak pamiętać, że rynek pokryć dachowych jest dużo szerszy, podobnie jak dużo więcej jest obiektów, do których trzeba dopasować pokrycie. Tradycyjne dachówki świetnie sprawdzają się na niewielkich budynkach, jednak na dużo większych dachach mogą być inwestycją kłopotliwa i dość kosztowną. Co w takim razie położyć na dachu hali magazynowej, stajni, obory i innych budynkach o stosunkowo dużej powierzchni? Kiedyś była to blachodachówka, dziś coraz częściej stosowane są nowoczesne rozwiązania. Jednym z nich są płyty wykonane z poliestru.

 

Odporne na zniszczenia

Płyty poliestrowe są świetnym sposobem na szczelne pokrycie dachu, które jednocześnie zapewni dopływ światła słonecznego do wnętrza pomieszczenia. Płyty wykonane są z wysokiej jakości poliestru. Są wytrzymałe, trwałe, nie odkształcają się pod wpływem użytkowania i nie niszczą pod wpływem czynników mechanicznych. Są też odporne na działanie gradu, ulewnego deszczu, wiatru i mocnego słońca.

 

Bezproblemowy montaż

Montaż płyt poliestrowych na dachu jest niezwykle prosty. Nie wymaga zastosowania specjalistycznych narzędzi. Warto jednak zadbać o to, by położył je i zadbał o odpowiednią obróbkę dobry dekarz. To szczególnie ważne w przypadku wielkich powierzchni dachowych. W ogrodowej szklarni czy altanie możemy pozwolić sobie na montaż na własną rękę. W przypadku wielkich budynków, jak hale czy magazyny, nie możemy dopuścić do niedoróbek. Płyty poliestrowe mają przecież takie same zadanie, jak inne pokrycia dachowe. Muszą chronić wnętrze pomieszczenia przed działaniem wody i wilgoci.

 

Rozwiń rulon na dachu

Ciekawym rozwiązaniem dachowym, również wykonanym z poliestru, są specjalne rulony. Można więc kupić sobie zrolowane pokrycie dachowe i po prostu rozwinąć na dachu. Rulony poliestrowe mają one wszystkie zalety płyt poliestrowych, a dodatkowo są dużo łatwiejsze w montażu i nie powodują strat materiału podczas montażu pokrycia. Pamiętajmy, że płyty są montowane na zakładkę, czego rulony nie wymagają. Rulony są wyjątkowo wytrzymałe zarówno na bardzo wysokie temperatury, jak i na duże mrozy. Nie odkształcają się i nie niszczą pod wpływem kiepskich warunków atmosferycznych. Doskonale sprawdzą się zarówno na niewielkich dachach czy zadaszeniach, jak i na wielkich powierzchniach dachowych. Są bardzo lekkie, dzięki czemu ich położenie na dachu nie stanowi żadnego zagrożenia dla całej konstrukcji budynku.

Zobacz pozostałe wpisy
Zobacz wszystkie

Jak wybrać taśmę dekarską?

Obudowa komina na poddaszu