Wentylacja pod blachodachówką

0

Wentylacja pod blachodachówką

Aby dach funkcjonował prawidłowo, konieczna jest wentylacja. W przypadku tradycyjnych pokryć dachowych nie ma problemu – można zamontować specjalne dachówki wentylacyjne w ilości odpowiadającej potrzebom dachu. W przypadku blachodachówki jest to niemożliwe, trzeba szukać innych, równie skutecznych rozwiązań.

Para wodna, która powstaje podczas użytkowania domu wewnątrz poddasza jest dla dachu równie niebezpieczna, jak woda deszczowa, przed którą chronimy dach od zewnątrz. Problem ten dotyczy przede wszystkim poddaszy użytkowych, które służą domownikom jako sypialnie, pokoje do pracy, kuchnie czy łazienki. W przypadku zwykłych strychów kłopotów z wentylacją nie ma, bo nieocieplone pokrycie dachowe z pewnością ma mikroszczeliny, które przepuszczają parę wodną na zewnątrz.

 

Kiedy wentylacja jest konieczna?

Natomiast gdy poddasze jest użytkowane, jest też oczywiste, że posiada warstwę termoizolacji. Musi być ona szczelna, aby nie wypuszczać ciepła z ogrzewanego pomieszczenia. Para wodna, która wytwarza się w pomieszczenia wskutek przebywania w nich mieszkańców, robienia prania czy gotowania nie ma więc możliwości ujścia przez nieszczelności w dachu. Trzeba więc zapewnić jej inne drogi ucieczki. W przeciwnym razie szybko zaczniemy borykać się z nadmiarem wilgoci w pomieszczeniach.

 

Wilgoć szkodzi więźbie

Wilgoć pod pokryciem ma negatywny wpływ na wiele elementów konstrukcyjnych. Przede wszystkim może ona osłabiać drewnianą konstrukcję więźby dachowej. Im więcej wilgoci w powietrzu, tym więźba niszczy się szybciej. Niestety, w pierwszych latach zwykle jest to zjawisko niewidoczne, a o nadmiarze wilgoci pod dachem może świadczyć jedynie charakterystyczny zapach przypominający stęchliznę. Uszkodzenia więźby zwykle widzimy dopiero wtedy, gdy są już one poważne i wymagają skomplikowanych prac naprawczych.

 

Uszkodzenia w termoizolacji

Para wodna w pomieszczeniach pod dachem może też szybko się skraplać i osadzać na ścianach wykonanych z płyt gipsowo-kartonowych. Są one dość lekkie i cienkie, dlatego niewiele potrzeba wilgoci, by przeniknęła do głębszych warstw, w tym do warstwy termoizolacyjnej. Jeśli ocieplenie wykonane jest z wełny mineralnej, wilgoć jest dla niego sporym zagrożeniem. Powoduje ona bowiem przerwania ciągłości wełny, przez co cała termoizolacja staje się nieużyteczna, bo nie chroni poddasza przed utratami ciepła.

 

Niebezpieczne grzyby i pleśnie

Osadzająca się na ścianach wilgoć jest tez dużym zagrożeniem dla zdrowia mieszkańców. W takim wilgotnym środowisku szybko rozwijają się grzyby i pleśnie, które mogą powodować wiele groźnych chorób i infekcji, szczególnie dróg oddechowych. Brak dobrej wentylacji może więc powodować negatywne konsekwencje, włącznie z koniecznością odgrzybiania i czasowego wyłączenia z użytku pomieszczeń na poddaszu.

 

Zaplanuj przed rozpoczęciem prac na dachu

Brak prawidłowej wentylacji jest więc problemem, o którym często przypominamy sobie dopiero po fakcie. Często zarówno inwestorzy, jak i wykonawcy najwięcej uwagi poświęcają prawidłowemu wykonaniu więźby oraz estetycznemu wykonaniu pokrycia, a wentylacji niejako zapominając. Bo nie jest to element, który od razu daje negatywne efekty. Jednak w perspektywie czasu brak ciągu powietrza pod dachem może porządnie dać się nam we znaki – warto o tym pamiętać już na etapie projektowania dachu i jego pokrycia. Jeśli decydujemy się na lżejsze i tańsze pokrycie z blachy, jak np. blachodachówka czy blacha modułowa, zwróćmy uwagę nie tylko na jego estetykę, ale też funkcjonalność. Zanim przystąpimy do prac budowlanych powinniśmy rozwiązać problem wentylowania dachu.

 

Prawidłowa wentylacja

Każdy dach, którego pokrycie znajduje się na rusztowaniu z łat i kontrłat, musi posiadać dwie sprawne szczeliny wentylacyjne, które zapewnią prawidłowy przepływ powietrza pomiędzy warstwami pokrycia. Powinny być one rozdzielone – ta granica najczęściej wykonywana jest z papy, jednak w ostatnich latach coraz częściej jest ona zastępowana dobrej jakości niskoparoprzepuszczalną folią wstępnego krycia.

 

Blachodachówka może stwarzać problemy

W przypadku dachów pokrytych dachówkami ceramicznymi lub cementowymi problem wentylacji można łatwo rozwiązać. Producenci tych pokryć oferują bowiem nie tylko klasyczne dachówki, ale tez produktu do zadań specjalnych, między innymi dachówki wentylacyjne. Niestety, w przypadku pokryć wykonanych z blachy klienci tak szerokiego wyboru nie mają. Ale i tak z roku na rok producenci pokryć z blachy oferują coraz lepsze rozwiązania, wychodząc naprzeciw potrzebom klientów.

 

Trzeba wiercić dziury w blasze

Pod każdym pokryciem dachowym powinna znajdować się szczelina wentylacyjna, która ułatwia swobodny przepływ powietrza pomiędzy ostatnią warstwa pokrycia a warstwą termoizolacji. W przypadku blachodachówki problem jest z zapewnieniem prawidłowego wlotu i wylotu powietrza. Jednym z rozwiązań jest zamontowanie uniwersalnych wywietrzników i kominków wentylacyjnych. Niestety, wiąże się to z wywierceniem dziur w świeżo położonym pokryciu, a następnie z prawidłowym uszczelnieniem miejsca styku kominka wentylacyjnego z płaszczyzną dachu.

 

Rozwiązania dla dachów z blachy

Ciekawym rozwiązaniem, które oferują niektórzy producenci, są kompletne zestawy systemowe, w których skład wchodzą wykonane z blachy dachówki wentylacyjne. Sprawdzają się one doskonale szczególnie w przypadku blach profilowanych. Są nie tylko skuteczne w działaniu i rozwiązują problem wentylacji, ale też wyglądają na dachu tak samo, jak dachówki wentylacyjne na dachach ceramicznych cementowych. Dzięki temu dach wygląda identycznie jak pokryty tradycyjnymi dachówkami, a blaszane dachówki wentylacyjne dodatkowo utrudniają laikom odkrycie tego faktu.

 

Kominki do blachodachówek

 

Do wentylacji blachodachówki dostępne są na rynku także kominki wentylacyjne, które zapewniają prawidłowy ciąg powietrza pod dachem. Są one wykonane z wysokiej jakości blachy, pokrytej odpowiednimi powłokami zwiększającymi ich trwałość i wytrzymałość. Kominki są odporne na działanie czynników atmosferycznych i tak zaprojektowane, by pod dachem nie nawiewał się w zimie śnieg i nie przedostawała woda deszczowa. Większość kominków dostępna jest w szerokiej gamie kolorystycznej, dzięki czemu można dobrać taki model, który będzie pasował do pokrycia dachowego zarówno pod kątem barwy, jak i stylistycznie. Kominki wykonane z blachy maja porównywalna funkcjonalność i efektywność do kominków ceramicznych i cementowych, wykorzystywanych przy tradycyjnych pokryciach dachowych.

Wielu inwestorów, którym zależy na gładkim i estetycznym pokryciu nie decyduje się na robienie wielu dziur w dopiero co położonej blachodachówce. Istota problemu leży nie tylko w estetyce dachu, ale z dość trudnymi i skomplikowanymi pracami montażowymi. Wykonuje się je przecież na sztywnym i wykończonym pokryciu. Wiąże się to ze sporym nakładem pracy dekarza, a co za tym idzie – wyższymi kosztami, jakie trzeba ponieść na wykończenie całego dachu.

 

Wywietrzniki połaciowe

Ciekawym rozwiązaniem, które z powodzeniem może zastąpić dachówki wentylacyjne są wywietrzniki połaciowe. To elementy nieskomplikowane w budowie, za to skuteczne i efektywne w działaniu. Dzięki nim możemy do minimum ograniczyć ingerencję w już gotowe pokrycie z blachodachówki. W odróżnieniu od dachówek wentylacyjnych, wywietrzniki połaciowe nie wymagają stosowania kilku wkrętów, co sprawia, że ich montaż przebiega dużo szybciej. Każdy wywietrznik składa się z systemu specjalnych uszczelek oraz dopasowanych do nich elementów dociskowych, które umiejscawiają wywietrznik w miejscu docelowym i nie dopuszczają do jego przemieszczania czy obluzowania.

 

Wystarczy jeden otwór

Aby zamontować wywietrznik połaciowy potrzeba wywiercić tylko jeden otwór w pokryciu z blachy. Na rynku dostępne są modele w różnych kolorach, które można bez problemu dopasować do barwy całego pokrycia dachowego. Dzięki temu po montażu wywietrzników dach nadal będzie harmonijny i jednolity pod względem kolorystycznym. Montaż wywietrzników połaciowych jest też rozwiązaniem dużo tańszym niż instalacja dachówek wentylacyjnych – trwa szybko, nie narusza pokrycia, nie stanowi więc dużego obciążenia dla budżetu inwestora. Co więcej – przez wiele lat sprawdza się praktycznie bezawaryjnie.

 

Indywidualnie dobrana ilość

Bez względu na to, czy montujemy dachówki wentylacyjne czy wywietrzniki połaciowe, trzeba pamiętać, że dla każdego dachu trzeba indywidualnie obliczyć ilość potrzebnych elementów wentylacyjnych. Po pierwsze – liczba wywietrzników zależy od wielkości dachu. Im większa powierzchnia, tym powinno być im więcej. Po drugie – trzeba wziąć też pod uwagę stopień skomplikowania powierzchni. Prosty dwuspadowy dach potrzebuje dużo mniej wywietrzników niż dach wielopłaszczyznowy, na którym dodatkowo znajdują się lukarny, kominy, okna połaciowe i inne akcesoria dachowe, które wymagają szczególnej uwagi. Standardowo też wywietrzniki powinny być zamontowane przy kominach oraz przy okapach. Przy nich wentylacja jest absolutnie konieczna.

Zobacz pozostałe wpisy
Zobacz wszystkie
nowosc-innowacyjne-membrany-dachowe-black-w-jakosci-creaton-01-729x456

NOWOŚĆ: Innowacyjne membrany dachowe BLACK w jakości CREATON

creaton-polska-top-dekarze-edycja-eksperci-4.0-1095x754

Top Dekarze edycja „EKSPERCI 4.0” – program dla najlepszych dekarzy