Wymiana okien dachowych

pro_win_wdf_r8_zzz_k_des_0001_roto
0

Okna dachowe już na stałe zagościły w wielu polskich domach, a obecnie stanowią stały element wyposażenia każdego poddasza użytkowego. Są źródłem światła oraz zapewniają dopływ świeżego powietrza, co znacząco podnosi komfort mieszkania na poddaszu. Z upływem czasu tak samo jak tradycyjne okna, nawet najlepsze okna dachowe wymagają wymiany. Pierwsze okna połaciowe w naszym kraju zaczęto montować w latach 90-tych, co oznacza, że obecnie ich stan i funkcjonalność pozostawia wiele do życzenia, a znaczna część z nich wymaga wymiany na nowe.

Okna dachowe zamontowane kilkadziesiąt lat temu zostały wyprodukowane w innych technologiach, z zachowaniem innych norm niż te, które mamy obecnie i nie spełniają aktualnych wymogów termoizolacyjnych. Wzrosła również nasza świadomość dotycząca ochrony środowiska i ekologii. Potrzebę wymiany potęgują również stale rosnące koszty ogrzewania i energii, które powodują, że coraz częściej myślimy o sposobach maksymalnego ograniczenia zużycia energii.

 

 

Właściciele domów niepotrzebnie, odkładają w czasie remont poddasza w obawie przed bałaganem związanym z wymianą okien. Wymiana okien dachowych na nowe wcale nie musi wiązać się z koniecznością naruszania wnęki okiennej i związanych z tym ogromnych prac budowlanych. Stare okna można wymienić na okna o tych samych rozmiarach, unikając prac remontowych prowadzonych na całym poddaszu.

Wybierając model okna dachowego, na który chcemy wymienić starą stolarkę, należy zwrócić uwagę na jego energooszczędność, ponieważ ten parametr ma znaczenie, jeśli zależy nam na obniżeniu zużycia energii, a tym samym rachunków za ogrzewanie. Im niższy jest współczynnik przenikania ciepła, tym za bardziej energooszczędne możemy uznać okno.

Roto, posiada w swojej ofercie okna dachowe z serii Designo i RotoQ wyposażone w pakiet 3-szybowy, Termo-blok WD oraz fartuch z folii paroizolacyjnej. Połączenie tych trzech elementów w jednej konstrukcji okna stanowi unikalny system, który łączy w sobie najwyższą jakość wykonania, atrakcyjny design, ergonomię i doskonałe właściwości termoizolacyjne. Pakiet 3-szybowy o bardzo dobrych parametrach cieplnych w połączeniu z fabrycznie zamontowanymi elementami tzw. „ciepłego montażu” stanowi idealne zabezpieczenie przed zimnem przenikającym do wnętrza.

Decydując się na wymianę okien dachowych, warto rozważyć również montaż akcesoriów wewnętrznych i zewnętrznych. Rolety wewnętrzne będą chronić pomieszczenie przed ostrym światłem, jednocześnie zdobiąc wnętrze, natomiast rolety i markizy zewnętrzne skutecznie zadbają, aby pomieszczenie nadmiernie się nie nagrzewało, tworząc na poddaszu komfortowy i przyjazny dla mieszkańców klimat.

 

 

Wymiana okien dachowych na nowe niesie za sobą wiele korzyści, takich jak niższe rachunki za ogrzewanie, większy komfort cieplny i akustyczny, wzrost estetyki pomieszczenia oraz możliwość zintegrowania okien z systemem inteligentnego domu. Jest to jednak inwestycja wymagająca konkretnych nakładów finansowych. Warto pamiętać, że obecnie można skorzystać z rządowego dofinansowania wymiany okien w ramach Programu Czyste Powietrze. Drugą możliwością na zdobycie dodatkowych środków jest skorzystanie z ulgi termoizolacyjnej, która umożliwia odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków poniesionych na termoizolację. W przypadku wymiany okien dachowych możemy uzyskać dofinansowanie zarówno na same okna, jak i koszty związane z ich montażem.

Decydując się na wymianę okien, należy wziąć pod uwagę to, że nawet okno wysokiej jakości i o najlepszych parametrach, niepoprawnie zamontowane, nie spełni swojej funkcji. Poprawny montaż wykonany przez sprawdzonych wykonawców lub dekarzy gwarantuje, że nowe okno dachowe pozostanie trwałe i będzie służyć mieszkańcom wiele lat.

Zobacz pozostałe wpisy
Zobacz wszystkie

Okna dachowe – połaciowe czy lukarny?

VILPE – CICHA KUCHNIA