Zalety dachówek bitumicznych
Choć na rynku pokryć dachowych królują tradycyjne dachówki ceramiczne i cementowe, a także blachodachówka, wielu zwolenników mają też alternatywne pokrycia. Dobrym przykładem są dachówki bitumiczne, które coraz częściej wybierają inwestorzy w domach jednorodzinnych.
Dachówki bitumiczne do złudzenia przypominają papę, która jest wycięta w kształcie zwykłych dachówek i pokryta ozdobną powłoką. W rzeczywistości ich budowa nie jest taka prosta – wszystko po to, by ich użytkownicy mogli być pewni nie tylko estetyki pokrycia, ale też jego wytrzymałości, trwałości i odporności na wszelkie czynniki niszczące. Każda dachówka bitumiczna wykonana jest z kilku warstw. Pierwsza jest osnowa z włókna szklanego, którą zatopiono w warstwie bitumu. Kolejna to specjalna warstwa bitumu, która po położeniu na dachu jest podgrzewana przez promienie słoneczne i ulega procesowi tzw. samowulkanizacji. Powoduje to sklejanie wszystkich położonych obok siebie dachówek, dzięki czemu tworzy się wyjątkowo szczelna i trwała powierzchnia. Zewnętrzną warstwą dachówki bitumicznej jest posypka mineralna lub ceramiczny granulat, który spełnia przede wszystkim funkcje estetyczne.
Korzyści z pokryć bitumicznych
Zalety dachówek bitumicznych z pewnością docenią osoby, które mają ograniczone fundusze na budowę domu i wykonanie dachu. Dachówki bitumiczne są bowiem o wiele tańsze niż tradycyjne pokrycia dachowe, dzięki czemu pokrycie będzie zarówno estetyczne, jak i ekonomiczne. Co więcej – pokrycie bitumiczne jest dużo lżejsze niż dachówki cementowe czy ceramiczne. Dzięki temu rewelacyjnie sprawdzi się w przypadku osłabionych dachów, na których trzeba ograniczyć ciężar pokrycia. Jest więc doskonała alternatywą dla lekkiej blachodachówki, która również nie zagraża więźbie, ale wielu inwestorom dach pokryty blachą nie odpowiada.
Bardzo ciche podczas deszczu
Pokrycie z dachówek bitumicznych ma też jeszcze jedna zaletę – jest wyjątkowo ciche. Nie tylko izoluje akustycznie wnętrze domu, szczególnie poddasza, ale też nie słychać na nim ulewnego deszczu czy gradu. Tym różni się od dachówek ceramicznych, o które deszcze uderza dość głośno. Jeśli położymy pokrycie z dachówek bitumicznych możemy spać spokojnie na poddaszu nawet podczas bardzo ulewnego deszczu. Co więcej, pokrycie bitumiczne doskonale sprawdzi się także w sezonie zimowym, gdy na dachu zalegają stosy śniegu. Nie trzeba się obawiać, że z połaci będą zsuwać się duże ilości śniegu – dachówki zatrzymają warstwę śniegu aż do momentu, gdy ta zacznie się roztapiać i spływać na dół rynnami i rurami spustowymi.
Idealne do budownictwa tradycyjnego
Dachy kryte dachówką bitumiczną świetnie sprawdzają się jako tradycyjne, historycznie uwarunkowane pokrycia dachowe. Nie bez powodu najwięcej tego typu pokryć spotkać możemy w Zakopanem i okolicach – pasują do góralskiej architektury. Kryte są nimi zarówno domy prywatne, jak i schroniska, restauracje czy pensjonaty. Jednakże zalety pokryć bitumicznych coraz częściej dostrzegają inwestorzy z różnych regionów Polski. Nie musimy więc jechać w góry, by napotkać dachy do złudzenia przypominające góralskie.
Dopasowane do różnych kształtów dachów
Zaletą dachówek bitumicznych jest łatwość i plastyczność montażu nawet na najbardziej skomplikowanych dachach. Tam, gdzie trudno jest położyć tradycyjną dachówkę, pokrycia bitumiczne sprawdzą się bez zarzutu. Nawet na dachach wielopołaciowych, z dużą ilością płaszczyzn, lukarn i innych elementów, które komplikują bryłę dachu. Warto też wziąć pod uwagę, że jako materiał lekki, są łatwe w przewożeniu i nie ma obaw, że podczas transportu część materiału na pokrycia ulegnie zniszczeniu. Dachówki nie łamią się, nie kruszą i nie odkształcają.
Świetne jako tymczasowe pokrycie
Dachówki bitumiczne z powodu dość niewielkich kosztów często wybierane są jako tymczasowe pokrycie dachowe, np. podczas renowacji dachu lub gdy zabraknie funduszy na dobrej jakości dachówki ceramiczne. Nie oznacza to jednak, że nie mogą być trwałym pokryciem na długie lata. Jeśli chcemy, by nasz dach na wiele sezonów prezentował się ciekawie i niepowtarzalnie, nie wybierajmy dachówek bitumicznych z niższej półki. Choć są tanie, raczej nie spełnią oczekiwań wymagających inwestorów. Lepiej jest wybrać nieco droższe dachówki bitumiczne, ale za to takie, które będą ostatecznym i efektownym rozwiązaniem na każdym rodzaju dachu.
Wybór właściwego modelu
Jeśli już zdecydowaliśmy się na dachówki bitumiczne pamiętajmy, że są one dostępne w różnych rodzajach, podobnie jak dachówki ceramiczne i cementowe. Dzięki temu możemy wybrać taki model, który będzie współgrał ze stylistyką i estetyką naszego budynku. Wbrew pozorom, pokrycia bitumiczne również są dostępne w różnego rodzaju kolorystyce, nie ma więc obaw, że nie będzie pasować do naszego dachu. Pamiętajmy jednak, że w przypadku kształtów dachówek mogą się one sporo różnić ceną. Wszystko zależy od tego, jak pracochłonne jest wycięcie konkretnego kształtu.
Sześciokąty czy karpiówki?
Najtańszy i najprostszy jest model sześciokątny – podczas jego wycinania powstaje bowiem najmniej odpadów i niemal cały materiał może zostać wykorzystany na wyrób dachówek. Nieco inaczej jest w przypadku klasycznych karpiówek. Ich wytwarzanie wiąże się bowiem z dużą ilością odpadów, co naturalnie powoduje wzrost ceny produktu finalnego. Jednak karpiówki bitumiczne są tak eleganckie i efektowne, że warto zainwestować w droższe pokrycie, ale za to takie, które na dachu będzie prezentować się wyjątkowo. Karpiówki bitumiczne układa się w taki sam sposób, jak tego rodzaju dachówki ceramiczne. Ciekawym rozwiązaniem są też dachówki bitumiczne w kształcie prostokąta. Ich prosta forma sprawia, że doskonale sprawdzają się w przypadku nowoczesnych projektów, gdzie liczy się przede wszystkim minimalizm.
Zwróć uwagę na posypkę
Wybierając dachówki bitumiczne warto zwracać też uwagę na kolorową posypkę, którą są pokryte z wierzchu. Po pierwsze, chodzi o to, by dobrać kolor dachówek do indywidualnych potrzeb. Po drugie, trzeba zwrócić uwagę na jakość posypki. Chodzi o to, by spod jej warstwy nie prześwitywał czarny bitum. Zwykle oznacza to bowiem, że producent próbował zaoszczędzić na materiałach i na posypce. A nie jest to wyłącznie kwestia estetyczna. Zadaniem posypki jest też ochrona dachówek, a co za tym idzie, także głębszych warstw dachu przed działaniem czynników atmosferycznych: wiatru, promieniowania słonecznego czy ulewnego deszczu. Posypka jest więc elementem, który pozornie tylko jest bez znaczenia, a w rzeczywistości ma wiele zadań.
Zakup i montaż
Aby dach pokryty dachówkami bitumicznymi dobrze się prezentował, trzeba zadbać o to, by całość pokrycia dachowego pochodziła nie tylko od jednego producenta, ale też była z jednej serii. Dachówki z posypką, nawet w tym samym kolorze, mogą bowiem nieco różnić się odcieniem.
Lepiej za dużo niż za mało
Warto więc od razu zmierzyć pokrycie dachowe i kupić odpowiednią liczbę dachówek – lepiej, aby było ich trochę za dużo niż gdyby podczas prac dekarskich miało ich zabraknąć. Co więcej, nawet dachówki pochodzące z jednej serii warto przed położeniem na dachu wymieszać – dzięki temu na pokryciu nie powstaną łaty w różnych odcieniach. Pamiętajmy też, by kupione dachówki bitumiczne, które oczekują na położenie na dachu, powinny być przechowywane w suchym i zacienionym miejscu. Muszą leżeć na równym i twardym podłożu, a nie bezpośrednio na gruncie, na którym mogłyby się odkształcać.
Montuj zgodnie z zaleceniami producenta
Montaż dachówek bitumicznych jest prosty, jednak może nieco różnić się w zależności od wytycznych konkretnego producenta. Zanim na dachu znajdą się dachówki, konieczne jest wykonanie wszystkich niezbędnych obróbek blacharskich, między innymi wokół komina, nadbudówek czy na narożach. W miejscu załamań woda deszczowa ma swobodnie spływać, a nie przedostawać się pod pokrycie dachowe.
Montowane na deskach i papie
Dachówki bitumiczne do montażu potrzebują sztywnego i trwałego podłoża, najlepiej wykonanego z desek lub wodoodpornych płyt wiórowych. Muszą być one suche, a także zaimpregnowane środkami chroniącymi przed grzybem, owadami i ogniem. Pod dachówkami bitumicznymi potrzebna jest też warstwa papy. Jeśli kąt nachylenia dachu jest mniejszy niż 17 stopni, wtedy warstwę papy trzeba położyć na całej jego powierzchni. Jeśli dach ma nachylenie większe niż 17 stopni, wtedy warstwę papy kładzie się tylko w formie jednometrowych pasów na krawędzi dachu oraz wokół koszy dachowych.
Klej zespoli kolejne rzędy
Większość dachówek bitumicznych jest od spodu pokryta w całości lub części warstwą kleju bitumicznego. Po położeniu ich na dachu klej się nagrzewa i zespala dachówki leżące obok siebie. Oczywiście, pod warunkiem, że prace dachowe odbywają się przy słonecznej pogodzie. Gdy jest chłodno, konieczne będzie użycie nagrzewnicy do sklejenia warstw dachówek. Aby zaoszczędzić dekarzowi pracy, warto uważnie obserwować prognozy pogody i zaplanować położenie pokrycia podczas ciepłych, słonecznych dni.