Zalety dachu bez okapu
Jedną z ważnych części konstrukcji dachu jest okap, czyli ta część, która wystaje poza obrys budynku. Jednak, wbrew pozorom, nie jest to cześć niezbędna. Niektórzy inwestorzy decydują się na dach bez okapu. Zanim jednak wybierzemy takie rozwiązanie, warto poznać wszystkie jego wady i zalety.
Okap pełni w naszych domach wiele funkcji. Bardzo często jest powiązany ze stylem architektonicznym w danym regionie. Mniejsze lub większe okapy są po prostu konieczne dla zachowania niepowtarzalnego stylu. Co więcej – okap pełni wiele funkcji użytkowych – przede wszystkim osłania okna i fasadę budynku przed negatywnym działaniem czynników atmosferycznych, przede wszystkim deszczu i silnego promieniowania słonecznego. Dzięki okapowi pomieszczenia wewnątrz budynku dużo wolniej się nagrzewają, co zapewnia lekki chłód nawet podczas bardzo słonecznych dni.
Okap ma sporo zalet
Największe znaczenie ma okap dla tej kondygnacji domu, która położona jest bezpośrednio pod nim – w wielu budynkach jest to poddasze. Jeśli jest ono użytkowe i pełni funkcje mieszkalne, warto urządzić w nim sypialnie lub pokój dziecięcy, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że temperatura we wnętrzu zawsze będzie optymalna. Czasem jednak okap jest na tyle sporych rozmiarów, że ochrania nawet dwie kondygnacje leżące niżej. Wszystko zależy od upodobań inwestorów i od stylu architektury, jaki jest popularny w danym regionie.
Sucho w czasie deszczu
Okap z pewnością docenią też właściciele okien uchylnych od góry. Wysunięta część dachu nad oknem to doskonała ochrona przed ulewnym deszczem. Dzięki niej możemy mieć otwarte okna także podczas silnej ulewy, a wysunięty okap zagwarantuje, że ani jedna kropla deszczu nie dostanie się do pomieszczenia. W wielu przypadkach można nawet zostawić normalnie otwarte okna bez obaw, że pod oknem na podłodze zbierze się deszczowa kałuża. Z pewnością docenią to miłośnicy zapachu deszczu, którzy lubią stać w oknie podczas opadów.
Konieczne dokładne wykonanie
Trzeba jednak pamiętać, że budowa i późniejsze zabezpieczenie okapu to spore wyzwanie dla dekarza. Przede wszystkim jest to miejsce bardzo newralgiczne, narażone na działanie wilgoci. Podczas wykonywania prac dachowych trzeba więc okapowi poświęcić szczególna uwagę. Wszystkie usterki czy niedociągnięcia mogą bowiem spowodować, że pod pokrycie dachu będzie dostawała się wilgoć, która działa destrukcyjnie na więźbę dachową oraz wewnętrzne warstwy pokrycie. Przez szczeliny w okapie po pokrycie mogą też dostawać się gryzonie czy robactwo, którego przecież żaden użytkownik domu nie chce mieć pod swoim dachem. Dosłownie i w przenośni. Konieczne jest więc zabezpieczenie szczeliny pod okapem za pomocą specjalnych grzebieni i siatek, które stanowią dodatkowy wydatek i wydłużają czas trwania prac dachowych.
Wady okapu
Okap nie zawsze jest jednak dobrym rozwiązaniem. Ma też sporo wad, o których również warto pamiętać rozważając projekt dachu z okapem lub bez. Wysunięta część dachu może mocno zmniejszać ilość światła dopływającego do pomieszczenia. Warto wziąć to pod uwagę, jeśli nasz dom stoi w ścisłej zabudowie i otoczony jest wysokimi budynkami. Ale nie tylko. Wystarczy mały domek otoczony wysokimi drzewami i już ilość światła w pomieszczeniu znacznie się zmniejszy. A zbyt mało światła to konieczność sztucznego doświetlania i pewien dyskomfort dla użytkowników kondygnacji znajdującej się tuż pod okapem.
Zaciemnia pomieszczenia
Powinni o tym pamiętać szczególnie ci inwestorzy, którzy marzą o niewielki domku, otoczonym wysokimi drzewami, dającymi chłód i cień. Na początku, gdy drzewa są niewysokie, okap nie będzie przeszkadzał. Jednak po kilkunastu czy kilkudziesięciu latach wysoki drzewostan plus mocno wysunięty okap sprawią, że w pomieszczeniach nie będzie panował przyjemny chłód, tylko mało przyjemny półmrok. W takim przypadku okap oprócz zalet będzie miał też widoczne wady, które będą utrudniać funkcjonowanie. Przebudowa gotowego dachu jest natomiast tak dużą inwestycją, że mało kto się na to zdecyduje warto więc od razu zainwestować w dach bez okapu. A jeśli chcemy mieć przyjemny chłód w pomieszczeniach, wystarczy zamontować dobrej jakości rolety, które spełnią te same funkcje.
Zalety dachów bezokapowych
Dachy bez okapu mają więc sporo zalet, choć nadal w polskiej architekturze pojawiają się dość rzadko. Powoli zaczynają doceniać je projektanci nowoczesnych budynków, którzy stawiają na jak największą prostotę i minimalizm. Dach bez okapu świetnie się prezentuje, a jednocześnie oszczędza czas podczas prac wykonawczych. Co więcej – jest to niby drobna różnica w budowie, ale pozwoli na ogromne wyróżnienie się dachu spośród dziesiątek innych, ale z okapami.
Eleganckie i energooszczędne
Prosta linia, nowoczesny kształt i niebywała funkcjonalność to zalety, które docenia coraz więcej inwestorów. Dachy bez okapu cieszą się coraz większą popularnością nie tylko w budownictwie jednorodzinnym, ale też tym na większą skalę – w przemyśle i w rolnictwie. Najpopularniejsze są na razie w nowoczesnych budynkach, w których ważna jest prosta forma i energooszczędność. A że domy energooszczędne i pasywne cieszą się coraz większym zainteresowaniem, zapewne i dachy bez okapu będziemy widywać w naszym kraju coraz częściej.
Zdecyduj zanim powstanie projekt
Jeśli chcemy, aby nasz dach był bezokapowy, warto pomyśleć o nim, zanim architekt przystąpi do prac projektowych. Tylko wtedy będzie on stworzyć projekt domu, który będzie dostosowany estetycznie i funkcjonalnie do braku okapu. Poza tym, wielu architektów projektuje budynki na podstawie zbliżonych do siebie szablonów i jeśli nie powiemy jasno, że marzy nam się dach bez okapu, raczej na pewno otrzymamy projekt, w którym okap będzie miał swoje stałe miejsce. Niestety, jeśli zamierzamy kupić gotowy projekt domu domu, gdzie zaplanowano dach z okapem, raczej niemożliwe będzie przystosowanie go do braku okapu. To niby niewielka zmiana, ale dobrze będzie wyglądała tylko na papierze. W rzeczywistości może to zaburzyć proporcje budynku i sprawić, że dobrze zapowiadający się projekt okaże się wizualna klapą. Dach pozbawiony okapu musi być więc bezwzględnie zaprojektowany na etapie prac architekta. Tylko wtedy będzie on mógł stworzyć projekt estetyczny, funkcjonalny, a jednocześnie przyjazny dla późniejszych mieszkańców budynku.
Bezokapowy system rynnowy
Zalety dachu bez okapu są dla wielu inwestorów oczywiste. Trzeba jednak pamiętać, że to rozwiązanie wymusza na projektantach i wykonawcach wiele zmian. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na system rynnowy, który w przypadku dachów bez okapu będzie wyglądał nieco inaczej niż na tradycyjnych dachach. Zwykłe rynny i rury spustowe mogą nie do końca się sprawdzić. Jednak na rynku możemy już znaleźć kompletne systemy rynnowe do dachów bezokapowych. Producenci akcesoriów dachowych idą bowiem z duchem czasu i dostrzegają, że dachy pozbawione okapu to nie fanaberie pojedynczych inwestorów, ale coraz mocniejszy trend, który zyskuje sobie coraz więcej zwolenników.
Wkomponowany w bryłę budynku
Bezokapowy system rynnowy został stworzony z myślą o domach pasywnych, jednak idealnie sprawdzi się w przypadku każdego budynku, w którym inwestor zrezygnuje z okapu. Dzięki systemowi można tak wpasować rynnę w linie budynku, że nic nie wystaje poza jego obrys – co ma miejsce w przypadku tradycyjnych rynien. Rynny i piony spustowe można bez problemu wkomponować w warstwę ociepleniową budynku. System nie tylko bez problemu można zamontować, ale też zamaskować tak, że z zewnątrz będzie praktycznie niewidoczny. Dzięki temu dach bez okapu może znacząco wpłynąć na estetykę całego budynku. Rynny, choć niewidoczne, są tak samo funkcjonalne i równie skutecznie odprowadzają wodę deszczową z każdej połaci dachu. Nie ma obaw, że woda będzie zalegała lub wnikała pod warstwę ociepleniową, czyniąc spustoszenie w konstrukcji więźby i wytrzymałości termoizolacji.
Brak okapu to nowe możliwości
Choć tradycjonaliści mówią czasem, że dom z dachem bezokapowym przypomina nowoczesne stodoły, w rzeczywistości stanowi on coraz popularniejszy trend. Choć nadal klasyczne dachy z okapami dominują w naszym, krajobrazie, można się spodziewać, że z roku na rok coraz więcej osób będzie zainteresowanych prostotą i nowoczesnością, które przecież idą w parze z energooszczędnością.