Dachówka betonowa z dobrej masy kwarcowej
Dachówki cementowe nie są wytwarzane z gliny, a z masy betonowej wykonywanej z mieszaniny wody, piasku kwarcowego, cementu z niską zawartością wapnia oraz różnego rodzaju barwników, od których zależy ostateczny kolor dachówki. Głównym składnikiem masy jest kwarc, którego powinno być co najmniej 85 procent. Mieszanina musi być tak rozrobiona, by nie miała żadnych, nawet drobnych grudek – po to, by dachówka betonowa była jednolicie gładkie. Im lepsza mieszanka, tym lepszej jakości będą z niej dachówki. Oczywiście, za tym idzie także wyższa cena. Jednak kupując takie dachówki możemy mieć pewność, że inwestujemy w dobrą jakość.
Prawdziwa trwałość betonu
Masę betonową do wyrobu dachówek cementowych wytłacza się na specjalnej folii aluminiowej, formuje i wycina poszczególne dachówki. Są one wyjątkowo wytrzymałe i trwałe. Warto przy tym zauważyć, że z takiej samej masy betonowej, ale bez dodawania środków barwiących, wytwarza się inne elementy konstrukcji budynku, między innymi bloczki fundamentowe. Skoro ich zadaniem jest utrzymywanie całej konstrukcji budynku, można sobie wyobrazić, jak dobrze taki sam materiał sprawdzi się na dachu jako pokrycie.
Dachówka cementowa – trójwarstwowa siła i precyzja
Szczegółowe parametry dachówek są uzależnione od sposobu dozowania poszczególnych ich składników. Bardzo wytrzymałe jest szczególnie ta dachówka cementowa, która produkowana jest w systemie trójwarstwowym. Spodnią warstwą jest wytrzymały, mocny beton. Na niego nakłada się kolorową warstwę drobnoziarnistą, która wyrównuje ewentualne nierówności powierzchni betonu, a jednocześnie chroni przed wilgocią i mrozem. Ostatnia, trzecia warstwa to dwa razy nakładany akryl, który dopełnia całości. Tak wytwarzana dachówka cementowa to gwarancja najwyższej trwałości połączonej z wysoką estetyką. Warto zwracać na to uwagę podczas zakupów w składzie budowlanym – nie patrzmy tylko na wygląd, ale też sprawdzajmy skład produktu i technologię jego wytwarzania.
Intensywna barwa przez lata
Decydując się na dachówki cementowe nie musimy obawiać się, że nie dopasujemy barwy pokrycia do kolorystyki całego budynku. Wybór barw jest porównywalny do tego, jaki mamy w przypadku dachówek ceramicznych. Dachówka betonowa barwiona jest na etapie tworzenia masy za pomocą dodawania barwników. Można też wykonać dachówki w naturalnym kolorze, a następnie pomalować je farbami akrylowymi. Akryl jest równie wytrzymały i trwały, dzięki czemu nie musimy obawiać się, że z biegiem lat dachówki wyblakną i stracą swoją pierwotną, mocną barwę. W gamie cementowych dachówek Euronit znajdują się produkty pokryte warstwą ochronną Duratop, która zapewnia dobry wygląd pokrycia przez lata.
Płaskie dachówki cementowe na nowoczesne dachy
Niestety, liczba kształtów dachówek cementowych jest bardziej ograniczona niż w przypadku ceramicznych. Ma to związek z tym, że beton jest materiałem mniej plastycznym i podatnym na formowanie niż glina. Niektórzy producenci pokryć cementowych oferują tylko jeden kształt, za to dostępny w kilku kolorach. Są też jednak producenci, którzy oferują kilka wzorów – wtedy inwestorzy mogą tak dobrać kształt, by dachówka betonowa jak najlepiej wpasował się w stylistykę pokrycia dachowego. Oprócz klasycznych esówek czy karpiówek, w składach budowlanych możemy spotkać też nowoczesne, całkiem płaskie dachówki. Świetnie sprawdzą się zwłaszcza w nowoczesnym budownictwie, tworząc jednolitą, gładką i efektownie wyglądającą powierzchnię.
Systemy dla dachówek cementowych
Decydując się na dachówki cementowe, nie musimy obawiać się, że trzeba będzie dopasowywać do nich dachówki systemowe wykonywane w innej technologii. Większość producentów pokryć cementowych zapewnia swoim klientom nie tylko szeroki wybór zwykłych dachówek, ale też sporą ofertę dachówek systemowych – bocznych, kalenicowych, pulpitowych, dachówek wentylacyjnych czy gąsiorów. Są one dostępne w takich samych wersjach kolorystycznych, jak zwykłe dachówki. Nie ma więc obaw, że będą one różniły się kolorystyka czy sposobem wykonania. Jeśli wybierzemy wszystkie dachówki (zarówno zwykłe, jak i systemowe) od jednego producenta, możemy mieć pewność, że pokrycie dachowe będzie jednolite, eleganckie i solidnie wykonane.
Akcesoria i systemy funkcyjne dla dachówek cementowych CREATON
Sprawdź wytrzymałość więźby
Jeśli planujemy wymienić pokrycie dachowe w budynku użytkowanym już od jakiegoś czasu, warto sprawdzić, czy więźba dachowa wytrzyma dodatkowe obciążenia. Gdy okaże się, że jednak nie, trzeba rozważyć inny rodzaj pokrycia lub przeprowadzić prace remontowe i tak wzmocnić konstrukcję więźby, by wytrzymała ciężar dachówek cementowych. Pamiętajmy, że obciążenia mogą być naprawdę spore. Dachówka cementowa, choć wyglądają tak samo, jak ceramiczna, jest w rzeczywistości naprawdę ciężka. Metr kwadratowy pokrycia może ważyć nawet około 40 kilogramów. Okazuje się jednak, że dachówki ceramiczne są sporo cięższe – w ich przypadku metr kwadratowy może ważyć nawet 70 kilogramów. Jak widać, choć dachówka betonowa wydaje się ciężka, w rzeczywistości jest niemal o połowę lżejsze niż tradycyjne ceramiczne pokrycie.
Kilkadziesiąt lat trwałości
Kolejną zaletą dachówek cementowych jest ich wyjątkowa trwałość. Z reguły większość producentów zapewnia o kilkudziesięcioletniej trwałości. Niektóre produkty mają nawet 70 lat trwałości. Jeśli jednak chcemy, aby rzeczywiście pokrycie dachowe z dachówek cementowych przetrwało kilkadziesiąt lat, powinniśmy zainwestować w najlepsze i renomowane produkty. Ważna jest nie tylko marka dachówki, ale też jej skład mineralny. Muszą to być najlepsze surowce: piasek z bardzo dużą zawartością kwarcu oraz doskonałej jakości farby, które na dachówce stanowią powłokę nie do zdarcia.
Montaż dachówek cementowych
Dachówka cementowa jest nieco większa od dachówek ceramicznych. Jej standardowe rozmiary to: 42 centymetry długości oraz 33 centymetry szerokości. Jest więc oczywiste, że na taką samą powierzchnię dachu potrzeba mniej dachówek cementowych niż ceramicznych. Co więcej – także montaż dachówki betonowej przebiega sprawniej i szybciej. Na jednym metrze kwadratowym połaci dachu wystarczy położyć dziesięć dachówek, by pokrycie było eleganckie, gładkie i szczelne. Nie ma tez problemu w obliczaniu ilości potrzebnych dachówek – wystarczy powierzchnię dachu w metrach kwadratowych podzielić przez dziesięć.
Dachówka cementowa na każdą pogodę
Trwałość dachówek cementowych można zauważyć szczególnie podczas niekorzystnej pogody. Beton jest wyjątkowo gładki i nie ma mikroporów, przez które mogłyby do wnętrza dachówki wnikać zanieczyszczenia czy wilgoć. Dachówka cementowa chroni wewnętrzne elementy pokrycia przed wodą deszczową, śniegiem i mrozem. Nie pęka nawet podczas wyjątkowo mroźnych zim, niestraszny jej też silny deszcz i grad. Jeśli dodatkowo dachówka betonowa pokryta jest ochronną powłoką, dach będzie chroniony także przed kwaśnymi deszczami, mchem i porostami, które nie tylko nieestetycznie wyglądają na pokryciu, ale też prowadzą do stopniowego obniżania trwałości dachówek.
Powleczone mniej się brudzą
Dachówka betonowa może też brudzić się pod wpływem deszczu i kurzu. Najbardziej narażone na zabrudzenia są, oczywiście, te dachówki, które nie są pokryte specjalnymi powłokami. Jeśli więc chcemy mieć czyste i estetyczne pokrycie, warto już na etapie wyboru dachówek zdecydować się na takie, które na etapie produkcji zostały pokryte ochronną powłoką.
Namierz przyczyny zabrudzeń
Czasem jednak najlepsza ochrona nie wystarcza i dachówki ulegają zabrudzeniom, a na ich powierzchni rozwijają się mchy, porosty i inne ekspansywne rośliny. Można je namierzyć gołym okiem – pokrycie dachowe traci swój pierwotny kolor, a na dachówkach pojawia się nieładny zielony nalot. Jeśli budynek stoi po wysokimi drzewami, na dachu mogą też gromadzić się spadające liście, które zalegając na dachówkach zaczynają gnić i stopniowo uszkadzać gładką powierzchnie pokrycia.
Najpierw środkiem, potem karcherem
Czyszczenie dachu powinno być różne w zależności od tego, jaka jest przyczyna zabrudzenia. Jeśli dachówki cementowe są zanieczyszczone z powodu negatywnego działania kwaśnych deszczy czy innych mechanicznych uszkodzeń, warto zastosować na powierzchni dachu płyny zmiękczające. Jeśli natomiast na dachu rozwijają się porosty i mchy, konieczne będzie zastosowanie skutecznego preparatu biobójczego. Oba preparaty należy następnie zmyć wodą pod dość dużym ciśnieniem. Takiego zabiegu raczej nie należy wykonywać samodzielnie – nawet niewłaściwe użycie karchera może doprowadzić do sporych uszkodzeń na dachu. Warto natomiast skorzystać z usług firm, które specjalizują się w czyszczeniu dachów.
Po czyszczeniu zaimpregnuj
Jeśli dachówki cementowe pierwotnie prezentowały się bez zarzutu, a po kilku sezonach konieczne było ich czyszczenie, warto rozważyć impregnację całego pokrycia dachowego. Impregnat nakłada się natryskowo tak, by idealnie pokrył wszystkie powierzchnie dachu. Dachówki cementowe odzyskają swój pierwotny blask, co więcej – będą dużo bardziej odporne na wszelkie czynniki niszczące.