Nasi dostawcy dachówek cementowych

Wybór materiałów służących do pokrycia dachu jest ogromny, jednak nadal największym zainteresowaniem cieszą się tradycyjne dachówki. Podczas gdy jedni inwestorzy decydują się na klasyczną ceramikę, inni chętnie kładą na dachach dachówki cementowe.

Osoby, które cenią klasykę i elegancki wygląd, zwykle stają przed wyborem: dachówka cementowa czy ceramiczna? Każda z opcji ma sporo zalet, jednak dachówki cementowe są w tej alternatywie wyborem tańszym. Pokrycie dachowe wykonane z dachówek cementowych może być nawet o 30 procent tańsze niż dachówka ceramiczna.

Dachowka-cementowa-Creaton-powierzchnia-DURATOP-PRO

dachówka cementowa CREATON

Różnica w cenie ma swoje źródło w zróżnicowanych kosztach produkcji, co jednak nie ma przełożenia na różnice w jakości. Oszczędność będzie tym większa, im większą powierzchnię dachu mamy do pokrycia. Choć dachówka betonowa jest prawie o jedną trzecią tańsza od ceramicznej, estetyka, trwałość i prostota montażu są w przypadku jednych i drugich porównywalne. Co więcej – dachówka cementowa położona na dachu jest praktycznie nie do odróżnienia od dachówek ceramicznych. Choć jest to pokrycie zdecydowanie młodsze, jego zalety doceniają kolejne pokolenia inwestorów.

Technologia wytwarzania

Dachówka cementowa z powodzeniem sprawdzi się na każdym rodzaju dachu, bez względu na stylistykę czy styl architektoniczny. Doskonale się prezentuje i sprawia, że dom idealnie komponuje się z otoczeniem. Choć na pierwszy rzut oka dachówki cementowe w niczym nie różnią się od ceramicznych, w rzeczywistości różnice zaczynają się już na etapie produkcji. Ceramika jest wypalana, a cement schnie w specjalnych suszarniach.

Dachówka betonowa z dobrej masy kwarcowej

Dachówki cementowe nie są wytwarzane z gliny, a z masy betonowej wykonywanej z mieszaniny wody, piasku kwarcowego, cementu z niską zawartością wapnia oraz różnego rodzaju barwników, od których zależy ostateczny kolor dachówki. Głównym składnikiem masy jest kwarc, którego powinno być co najmniej 85 procent. Mieszanina musi być tak rozrobiona, by nie miała żadnych, nawet drobnych grudek – po to, by dachówka betonowa była jednolicie gładkie. Im lepsza mieszanka, tym lepszej jakości będą z niej dachówki. Oczywiście, za tym idzie także wyższa cena. Jednak kupując takie dachówki możemy mieć pewność, że inwestujemy w dobrą jakość.

Prawdziwa trwałość betonu

Masę betonową do wyrobu dachówek cementowych wytłacza się na specjalnej folii aluminiowej, formuje i wycina poszczególne dachówki. Są one wyjątkowo wytrzymałe i trwałe. Warto przy tym zauważyć, że z takiej samej masy betonowej, ale bez dodawania środków barwiących, wytwarza się inne elementy konstrukcji budynku, między innymi bloczki fundamentowe. Skoro ich zadaniem jest utrzymywanie całej konstrukcji budynku, można sobie wyobrazić, jak dobrze taki sam materiał sprawdzi się na dachu jako pokrycie.

Dachówka cementowa – trójwarstwowa siła i precyzja

Szczegółowe parametry dachówek są uzależnione od sposobu dozowania poszczególnych ich składników. Bardzo wytrzymałe jest szczególnie ta dachówka cementowa, która produkowana jest w systemie trójwarstwowym. Spodnią warstwą jest wytrzymały, mocny beton. Na niego nakłada się kolorową warstwę drobnoziarnistą, która wyrównuje ewentualne nierówności powierzchni betonu, a jednocześnie chroni przed wilgocią i mrozem. Ostatnia, trzecia warstwa to dwa razy nakładany akryl, który dopełnia całości. Tak wytwarzana dachówka cementowa to gwarancja najwyższej trwałości połączonej z wysoką estetyką. Warto zwracać na to uwagę podczas zakupów w składzie budowlanym – nie patrzmy tylko na wygląd, ale też sprawdzajmy skład produktu i technologię jego wytwarzania.

Zalety cementu na dachu

Dachówka betonowa ma sporo zalet, spośród których na pierwszy plan wysuwa się ich wytrzymałość i trwałość. Co więcej, jest ona wykonana wyłącznie z materiałów naturalnych, bez dodatku jakichkolwiek sztucznych składników. Dzięki temu inwestorzy mogą być pewni, że pokrycie dachowe nie stanowi żadnego zagrożenia dla użytkowników budynku. Dachówki cementowe jako pokrycie dachowe sprawdzą się w każdych warunkach, bez względu na pogodę. Są odporne na działanie czynników atmosferycznych, takich jak słońce, wiatr, wilgoć, woda deszczowa czy opady śniegu. Nie łamią się i nie kruszą nawet pod wpływem mocnego nacisku.

Intensywna barwa przez lata

Decydując się na dachówki cementowe nie musimy obawiać się, że nie dopasujemy barwy pokrycia do kolorystyki całego budynku. Wybór barw jest porównywalny do tego, jaki mamy w przypadku dachówek ceramicznych. Dachówka betonowa barwiona jest na etapie tworzenia masy za pomocą dodawania barwników. Można też wykonać dachówki w naturalnym kolorze, a następnie pomalować je farbami akrylowymi. Akryl jest równie wytrzymały i trwały, dzięki czemu nie musimy obawiać się, że z biegiem lat dachówki wyblakną i stracą swoją pierwotną, mocną barwę. W gamie cementowych dachówek Euronit znajdują się produkty pokryte warstwą ochronną Duratop, która zapewnia dobry wygląd pokrycia przez lata.

Kolory do wyboru

Szeroki wybór kolorów dachówek cementowych sprawia, że bez problemu można dobrać taki kolor pokrycia, jaki nam się podoba i jaki pasuje do stylistyki budynku i całej posesji. Bez problemu dopasujemy czerwoną dachówkę do posesji klasycznych, a także niespotykane na dachach kolory, które aktualnie są wykorzystywane w budownictwie nowoczesnym. Co więcej – nie trzeba się obawiać, że z biegiem lat dach wyblaknie i straci swój pierwotny, nieskazitelny wygląd.

trwala-dachowka-cementowa

Kształt na każdy dach

Poszukując idealnego pokrycia dachowego inwestorzy zwracają uwagę nie tylko na jego wytrzymałość i kolorystykę, ale też na jego kształt. W przypadku dachówek cementowych nie musimy się obawiać – dostępne są w kilku takich samych kształtach, jak dachówki ceramiczne. Najchętniej wybierane są dachówki rzymskie, esówki i karpiówki, które – choć są zupełnie inaczej wykonywane – wyglądają niemal tak samo jak dachówki ceramiczne. Gdy położymy je na dachu, zapewne nikt nie zauważy, że zamiast dachówek ceramicznych mamy na pokryciu dachówki cementowe.

Płaskie dachówki cementowe na nowoczesne dachy

Niestety, liczba kształtów dachówek cementowych jest bardziej ograniczona niż w przypadku ceramicznych. Ma to związek z tym, że beton jest materiałem mniej plastycznym i podatnym na formowanie niż glina. Niektórzy producenci pokryć cementowych oferują tylko jeden kształt, za to dostępny w kilku kolorach. Są też jednak producenci, którzy oferują kilka wzorów – wtedy inwestorzy mogą tak dobrać kształt, by dachówka betonowa jak najlepiej wpasował się w stylistykę pokrycia dachowego. Oprócz klasycznych esówek czy karpiówek, w składach budowlanych możemy spotkać też nowoczesne, całkiem płaskie dachówki. Świetnie sprawdzą się zwłaszcza w nowoczesnym budownictwie, tworząc jednolitą, gładką i efektownie wyglądającą powierzchnię.

dachówki cementowe PRO_FOT_KAP_FLA_830-UNI-klrot_#SALL_#AINXL_#V

Idealny odpływ wody

Płaskie dachówki, choć gołym okiem wydają się całkowicie gładkie, mają jednak wzdłużne rąbki, a czasem też zapory wodne – są to rozwiązania, dzięki którym woda deszczowa czy pośniegowa sprawnie odpływa z powierzchni dachu i nie zalega na dachówkach. Nie ma więc obaw, że efektowne gładkie pokrycie będzie mało praktyczne i nie ochroni wewnętrznych części konstrukcji dachu przed wilgocią i wodą. Dachówki płaskie dostępne są w wielu wersjach kolorystycznych, można więc dopasować je do indywidualnych potrzeb budynku i jego mieszkańców.

Idealny odpływ wody

Płaska dachówka betonowa, choć gołym okiem wydaje się całkowicie gładka, ma jednak wzdłużne rąbki, a czasem też zapory wodne – są to rozwiązania, dzięki którym woda deszczowa czy pośniegowa sprawnie odpływa z powierzchni dachu i nie zalega na dachówkach. Nie ma więc obaw, że efektowne gładkie pokrycie będzie mało praktyczne i nie ochroni wewnętrznych części konstrukcji dachu przed wilgocią i wodą. Dachówki płaskie dostępne są w wielu wersjach kolorystycznych, można więc dopasować je do indywidualnych potrzeb budynku i jego mieszkańców.

Systemy dla dachówek cementowych

Decydując się na dachówki cementowe, nie musimy obawiać się, że trzeba będzie dopasowywać do nich dachówki systemowe wykonywane w innej technologii. Większość producentów pokryć cementowych zapewnia swoim klientom nie tylko szeroki wybór zwykłych dachówek, ale też sporą ofertę dachówek systemowych – bocznych, kalenicowych, pulpitowych, dachówek wentylacyjnych czy gąsiorów. Są one dostępne w takich samych wersjach kolorystycznych, jak zwykłe dachówki. Nie ma więc obaw, że będą one różniły się kolorystyka czy sposobem wykonania. Jeśli wybierzemy wszystkie dachówki (zarówno zwykłe, jak i systemowe) od jednego producenta, możemy mieć pewność, że pokrycie dachowe będzie jednolite, eleganckie i solidnie wykonane.

dachówki cementowe akcesoria creaton

Akcesoria i systemy funkcyjne dla dachówek cementowych CREATON

Planowanie pokrycia

Inwestorzy, którzy decydują się na cementowe pokrycie dachowe, muszą jednak zdawać sobie sprawę, że jest to rozwiązanie należące do najcięższych. Cement waży bowiem dużo więcej niż klasyczna ceramika. Dachówki cementowe nie zawsze są więc rozwiązaniem najlepszym i najbardziej efektywnym. Za każdym razem trzeba brać pod uwagę ciężar wszystkich dachówek i wytrzymałość konstrukcji dachu.

Waga ma znaczenie

W przypadku budynków, które dopiero są projektowane lub na etapie budowy, problem nie jest duży, bo wszystko można przewidzieć. Wystarczy odpowiednio zaplanować konstrukcję pokrycia i uwzględnić ciężar cementowego pokrycia. Dzięki temu unikniemy przykrych niespodzianek, gdy po kilku latach użytkowania dachu okaże się, że zbyt ciężkie dachówki znacznie zaszkodziły dachowi.

Sprawdź wytrzymałość więźby

Jeśli planujemy wymienić pokrycie dachowe w budynku użytkowanym już od jakiegoś czasu, warto sprawdzić, czy więźba dachowa wytrzyma dodatkowe obciążenia. Gdy okaże się, że jednak nie, trzeba rozważyć inny rodzaj pokrycia lub przeprowadzić prace remontowe i tak wzmocnić konstrukcję więźby, by wytrzymała ciężar dachówek cementowych. Pamiętajmy, że obciążenia mogą być naprawdę spore. Dachówka cementowa, choć wyglądają tak samo, jak ceramiczna, jest w rzeczywistości naprawdę ciężka. Metr kwadratowy pokrycia może ważyć nawet około 40 kilogramów. Okazuje się jednak, że dachówki ceramiczne są sporo cięższe – w ich przypadku metr kwadratowy może ważyć nawet 70 kilogramów. Jak widać, choć dachówka betonowa wydaje się ciężka, w rzeczywistości jest niemal o połowę lżejsze niż tradycyjne ceramiczne pokrycie.

Spore widełki nachylenia

Specjaliści podkreślają, że dachówka cementowa wymaga nie tylko solidnego dachu, ale też właściwego kąta nachylenia. Jednak widełki wyrażające odpowiedni kąt nachylenia są dużo szersze niż w przypadku dachówek ceramicznych. Te drugie najlepiej sprawdzają się na dachach o kącie nachylenia od 15 do 45 stopni. Tymczasem dachówki betonowe można kłaść na dachach nachylonych od 20 do 60 stopni. Pole do popisu dla dekarzy i inwestorów jest więc sporo większe. Na stromych dachach, gdzie dachówki ceramiczne są niewskazane, z powodzeniem można kłaść dachówki cementowe.

Kilkadziesiąt lat trwałości

Kolejną zaletą dachówek cementowych jest ich wyjątkowa trwałość. Z reguły większość producentów zapewnia o kilkudziesięcioletniej trwałości. Niektóre produkty mają nawet 70 lat trwałości. Jeśli jednak chcemy, aby rzeczywiście pokrycie dachowe z dachówek cementowych przetrwało kilkadziesiąt lat, powinniśmy zainwestować w najlepsze i renomowane produkty. Ważna jest nie tylko marka dachówki, ale też jej skład mineralny. Muszą to być najlepsze surowce: piasek z bardzo dużą zawartością kwarcu oraz doskonałej jakości farby, które na dachówce stanowią powłokę nie do zdarcia.

Montaż dachówek cementowych

Dachówka cementowa jest nieco większa od dachówek ceramicznych. Jej standardowe rozmiary to: 42 centymetry długości oraz 33 centymetry szerokości. Jest więc oczywiste, że na taką samą powierzchnię dachu potrzeba mniej dachówek cementowych niż ceramicznych. Co więcej – także montaż dachówki betonowej przebiega sprawniej i szybciej. Na jednym metrze kwadratowym połaci dachu wystarczy położyć dziesięć dachówek, by pokrycie było eleganckie, gładkie i szczelne. Nie ma tez problemu w obliczaniu ilości potrzebnych dachówek – wystarczy powierzchnię dachu w metrach kwadratowych podzielić przez dziesięć.

Dachówka cementowa na każdą pogodę

Trwałość dachówek cementowych można zauważyć szczególnie podczas niekorzystnej pogody. Beton jest wyjątkowo gładki i nie ma mikroporów, przez które mogłyby do wnętrza dachówki wnikać zanieczyszczenia czy wilgoć. Dachówka cementowa chroni wewnętrzne elementy pokrycia przed wodą deszczową, śniegiem i mrozem. Nie pęka nawet podczas wyjątkowo mroźnych zim, niestraszny jej też silny deszcz i grad. Jeśli dodatkowo dachówka betonowa pokryta jest ochronną powłoką, dach będzie chroniony także przed kwaśnymi deszczami, mchem i porostami, które nie tylko nieestetycznie wyglądają na pokryciu, ale też prowadzą do stopniowego obniżania trwałości dachówek.

Można zsuwać i rozsuwać

Montaż dachówek cementowych jest niemal taki sam, jak w przypadku dachówek ceramicznych. Dachówki betonowe są wyposażone w specjalne zakładki i boczne zamki. Można je w pewnym zakresie przysuwać do siebie i odsuwać, dzięki czemu można zminimalizować straty dachówek lub wypełnić ewentualne niewielkie braki. Jeśli dobrze obliczymy liczbę dachówek potrzebnych do pokrycia wszystkich połaci dachu, nie będzie potrzebne ani dokupowanie dodatkowych sztuk, ani magazynowanie tych, które zostały w nadmiarze po pokryciu całego dachu.

Dbałość o cementowy dach

Aby dachówki cementowe przez wiele lat stanowiły jednolite, estetyczne i wytrzymałe pokrycie, powinniśmy zadbać nie tylko o ich prawidłowy montaż, ale też o późniejszą konserwację. Przede wszystkim, warto robić regularny przegląd dachówek po zimie – właśnie wtedy pojawiają się uszkodzenia, których w inne pory roku nie widać. Dachówki cementowe, choć wytrzymałe i solidne, mogą ulegać zniszczeniom, jeśli są źle zamontowane. Dlatego też nawet wtedy, gdy świeżo położone pokrycie prezentuje się rewelacyjnie, warto je co kilka miesięcy oglądać, by namierzyć ewentualne usterki.

Powleczone mniej się brudzą

Dachówka betonowa może też brudzić się pod wpływem deszczu i kurzu. Najbardziej narażone na zabrudzenia są, oczywiście, te dachówki, które nie są pokryte specjalnymi powłokami. Jeśli więc chcemy mieć czyste i estetyczne pokrycie, warto już na etapie wyboru dachówek zdecydować się na takie, które na etapie produkcji zostały pokryte ochronną powłoką.

Namierz przyczyny zabrudzeń

Czasem jednak najlepsza ochrona nie wystarcza i dachówki ulegają zabrudzeniom, a na ich powierzchni rozwijają się mchy, porosty i inne ekspansywne rośliny. Można je namierzyć gołym okiem – pokrycie dachowe traci swój pierwotny kolor, a na dachówkach pojawia się nieładny zielony nalot. Jeśli budynek stoi po wysokimi drzewami, na dachu mogą też gromadzić się spadające liście, które zalegając na dachówkach zaczynają gnić i stopniowo uszkadzać gładką powierzchnie pokrycia.

Najpierw środkiem, potem karcherem

Czyszczenie dachu powinno być różne w zależności od tego, jaka jest przyczyna zabrudzenia. Jeśli dachówki cementowe są zanieczyszczone z powodu negatywnego działania kwaśnych deszczy czy innych mechanicznych uszkodzeń, warto zastosować na powierzchni dachu płyny zmiękczające. Jeśli natomiast na dachu rozwijają się porosty i mchy, konieczne będzie zastosowanie skutecznego preparatu biobójczego. Oba preparaty należy następnie zmyć wodą pod dość dużym ciśnieniem. Takiego zabiegu raczej nie należy wykonywać samodzielnie – nawet niewłaściwe użycie karchera może doprowadzić do sporych uszkodzeń na dachu. Warto natomiast skorzystać z usług firm, które specjalizują się w czyszczeniu dachów.

Po czyszczeniu zaimpregnuj

Jeśli dachówki cementowe pierwotnie prezentowały się bez zarzutu, a po kilku sezonach konieczne było ich czyszczenie, warto rozważyć impregnację całego pokrycia dachowego. Impregnat nakłada się natryskowo tak, by idealnie pokrył wszystkie powierzchnie dachu. Dachówki cementowe odzyskają swój pierwotny blask, co więcej – będą dużo bardziej odporne na wszelkie czynniki niszczące.