Cały budynek musi być ocieplony
Planując ocieplenie dachu trzeba też pamiętać, że ciepło nie ucieka jedynie przez poddasze. Konieczne jest jednoczesne ocieplenie ścian zewnętrznych, obiektów przylegających do budynku (garażu czy pomieszczenia gospodarczego). Jeśli nie zadbamy o kompleksowe ocieplenie budynku, nie warto inwestować dużych pieniędzy w nowoczesne systemy dociepleń dachu. Nawet najlepsza termoizolacja poddasza nie pomoże w oszczędzaniu energii, jeśli ciepło znajdzie inną drogę do ucieczki z domu.
Nowoczesne, skuteczne systemy
Producenci materiałów budowlanych stale wychodzą naprzeciw potrzebom klientów, oferując coraz bardziej nowoczesne rozwiązania. Zamiast materiałów izolujących, jak surowy styropian czy wełna mineralna można dziś kupić kompletne systemy do izolacji poddasza. Są to gotowe produkty, które znacznie ułatwiają prace ociepleniowe na dachu, a jednocześnie skracają czas ich trwania. Są proste w montażu i dla dobrego fachowca ich położenie nie będzie stanowiło żadnego problemu. Wybór systemów jest jeszcze większy niż liczba producentów oferujących materiały ociepleniowe. Warto je wszystkie porównać i ocenić, który z nich najlepiej sprawdzi się do izolacji konkretnego budynku.
Ciepło i sucho bez względu na pogodę
Maty z wełny szklanej są wysoko paroprzepuszczalne, niepalne, mają niski współczynnik przewodzenia ciepła. Mają też dodatkowy atut – oprócz izolacji termicznej zapewniają tez izolację akustyczną. Dzięki temu na poddaszu ocieplonym matami z wełny szklanej będzie ciepło, cicho i przytulnie nawet podczas ulewnego deszczu czy gradu. Warto o tym pamiętać szczególnie w przypadku dachów pokrytych blachą, o które głośno uderzają krople deszczu. Bez izolacji akustycznej trudno będzie urządzić na takim poddaszu sypialnię.
Zrolowane i gotowe do montażu
Maty z wełny szklanej dostępne są w zwiniętych rolkach. Podczas prac montażowych wystarczy je rozwinąć i układać jedną po drugiej na stropach i skosach. Oczywiście, trzeba ściśle przestrzegać instrukcji producenta, znajdującej się na opakowaniu. Maty po wyjęciu trzeba odłożyć na kilka minut, aby mogły się rozprężyć do prawidłowej grubości. Błędem jest natychmiastowe montowanie, gdyż rośnie ryzyko powstawania szczelin między poszczególnymi płatami maty. Następnie maty trzeba odpowiednio przyciąć. Do określenia szerokości cięcia trzeba zmierzyć rozstaw między krokwiami dachu, a następnie do wyniku dodać jeszcze dwa centymetry. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że mata zostanie mocno wciśnięta między dwie krokwie i wypełni całą dostępną przestrzeń.
Trzeba pamiętać o wentylacji
Podczas montażu maty z wełny szklanej trzeba pamiętać o zapewnieniu prawidłowej wentylacji poddasza. Jeśli do zapewnienia wentylacji wykorzystana została wysoko paroprzepuszczalna membrana, można bezpośrednio do niej mocować izolację. Jeśli natomiast konstrukcja dachu ma pełne maskowanie lub położona na pokryciu membrana jest nisko paroprzepuszczalna, trzeba pozostawić około 2-4 cm szczeliny wentylacyjnej.
Zdrowe i bezpieczne poddasze
Metoda wdmuchiwania granulatu pozwala na zachowanie ciągłości izolacji bez względu na grubość materiału izolacyjnego. Celuloza ma niski współczynnik przenikania ciepła i jednocześnie chroni poddasze przed gwałtownymi wahaniami temperatury. Choć jest to materiał szczelny, pozwala na swobodną dyfuzję gazów, czyli poddasze może oddychać. Dzięki temu pod powierzchnią dachu nie gromadzi się para wodna, co ma kolosalne znaczenie dla zabezpieczenia przed rozwojem pleśni i grzybów.
Nie trzeba impregnować drewna
Celuloza jest również bezpieczna dla zdrowia – nie zawiera formaldehydów i nie powoduje alergii u użytkowników poddasza. Co więcej – dzięki granulkom celulozowym można przystąpić do ocieplania poddasza nawet w sytuacji, gdy deski konstrukcyjne nie są do końca suche. Celuloza wchłania wilgoć, osusza drewno, a jednocześnie nie traci swoich właściwości termoizolacyjnych. Duże znaczenie mają też sole boru, używane podczas produkcji celulozowego granulatu. Dzięki tym związkom mineralnym nie ma konieczności chemicznej impregnacji drewna. Związki boru będą chronić deski przed wilgocią i drobnoustrojami, które mogłyby im zaszkodzić.
Lżejsze, ale lepiej izolują
Płyty, które wykonane są z neoporu, mają dużo mniejszą gęstość i są sporo lżejsze od tradycyjnych płyt styropianowych. Pomimo tej lekkości materiał jest dużo lepszy pod względem izolacyjnym. Dzięki temu warstwa izolacji może być węższa niż izolacja wykonana z tradycyjnych materiałów, przy jednoczesnym zachowaniu wysokich parametrów izolacyjnych. Materiał świetnie sprawdzi się w sytuacjach, gdy trzeba ograniczyć warstwę materiału ociepleniowego, a jednocześnie zachować wszystkie parametry skutecznej izolacji. Różnice między płytą ze zwykłego styropianu a płytą z neoporu są spore – płyta z neoporu o grubości takiej samej jak płyta styropianowa pozwala zwiększyć oszczędności na ogrzewaniu o około 16 procent. Jest to więc materiał ekonomiczny i warto rozważyć jego wykorzystanie szczególnie w sytuacji, gdy ogrzewamy dom metodami tradycyjnymi, a ceny energii z sezonu na sezon rosną.
Wyjątkowo odporne na wilgoć
Płyty z neoporu można bez obaw wykorzystać do izolacji dachów płaskich i spadzistych, a także ścian pionowych czy stropów piwnic. Oprócz izolacji cieplnej zapewniają tez izolację akustyczną – mocno wyciszają pomieszczeniem, w którym zostały zamontowane.
Ocieplenie z neoporu jest wyjątkowo trwałe – odporne na wilgoć i działanie czynników atmosferycznych. Nie dopuszcza też do rozwoju pleśni i grzybów, ani też nie wnikają w nie mikroorganizmy. Jest naturalne i nieszkodliwe dla człowieka – bezpieczne zarówno dla mieszkańców poddasza, jak i wykonawców termoizolacji.
System uzależniony od rodzaju stropodachu
W izolacji dachów płaskich możemy wyróżnić trzy systemy układania płyt z wełny mineralnej: jednowarstwowy, dwuwarstwowy zamknięty oraz dwuwarstwowy wentylowany. Są też trzy możliwe podłoża, na jakich można izolację układać: betonowe, drewniane lub z blachy trapezowej.
W ocieplaniu dachów płaskich równie dobrze sprawdzą się granulaty. Trzeba jedynie pamiętać, że jedynie prawidłowo wykonane ocieplenie będzie spełniało swoje zadanie. Wdmuchiwanie granulatu, choć nie wydaje się sprawą skomplikowaną, najlepiej powierzyć fachowcowi.
Płyty z warstwą bitumiczną
Producenci nowoczesnych materiałów ociepleniowych wychodzą naprzeciw także tym inwestorom, którzy chcą ocieplić dachy płaskie. Na rynku dostępne są innowacyjne systemy ociepleń, łączące w sobie najwyższą jakość wykonania, bezpieczne surowce oraz precyzję montażu. Ciekawym rozwiązaniem jest system proponowany przez Monrock Icobit. Główną składową systemu są płyty z wełny mineralnej, które dodatkowo wzmocniono warstwą bitumiczną. Dzięki temu możliwe jest bezpośredni zgrzanie papy do wełny, a montaż jest dużo prostszy niż w przypadku tradycyjnych systemów ociepleń.
Klej dopasowany do podłoża
Płyty z powłoką bitumiczną znacznie skracają czas montażu, a jednocześnie zapewniają niezwykłą trwałość tak położonego ocieplenia. Warstwa termoizolacji nie jest narażona na działanie czynników atmosferycznych, nie odkształca się, nie niszczy pod wpływem promieniowania słonecznego i silnego wiatru. System składa się nie tylko z płyt pokrytych warstwą bitumiczną, ale też specjalnie dobranego kleju. W standardowym systemie jest to klej bitumiczny służący do przyklejania na zimno płyt do podłoża dachowego. Systemu można też użyć do ocieplania dachów pokrytych blachą trapezową – wtedy klej bitumiczny jest zastąpiony klejem poliuretanowym.