Historyczne formy dachówek – eleganckie i zawsze modne

dachowka-ceramiczna-sinfonie-creaton
0

Może trudno w to uwierzyć, ale wiele dachówek, których kształt został opracowany setki lat temu jest chętnie wykorzystywanych we współczesnym budownictwie. I nie chodzi tu wyłącznie o modernizację zabytków czy realizacje historyczne. Formy takie, jak: mnich-mniszka, karpiówka, esówka, marsylka oraz sercówka bardzo często wybierane są podczas budowy nowych domów utrzymanych w różnych stylach architektonicznych. Są bowiem synonimem wyjątkowej trwałości oraz ponadczasowego stylu.

Mnich-mniszka wprost ze średniowiecza na współczesny dach

Prezentowany wolnostojący dom z dużymi połaciami spadzistego dachu swoją wyjątkową estetykę zawdzięcza m.in. wykorzystaniu dachówki cementoweHEIDELBERG. To propozycja nawiązująca do historycznego wzoru mnich-mniszka. Przez wieki było to najbardziej popularne pokrycie stosowane w budowlach sakralnych, obronnych czy reprezentacyjnych, przeznaczone do krycia dachów stromych.

Formy mnich-mniszka należą do dachówek dwuczęściowych, wypukło-wklęsłych, w których elementy wklęsłe nakrywane były wypukłymi. W ofercie marki CREATON znajdziemy modele – ceramiczny MAXIMA czy cementowy HEIDELBERG – inspirowane tą tradycyjną formą. Produkowane są z najlepszych surowców pochodzenia naturalnego. 

Wyposażone zostały w rozwiązania doskonale odprowadzające wodę – trzy żebra czołowe w przypadku dachówki MAXIMA oraz zamek boczny ze szczeliną otwartą i podwójne zapory wodne w modelu HEIDELBERG.

 

 

 

Karpiówka – dachówka do zadań specjalnych

Skomplikowana struktura połaci dachu prezentowanego domu okazała się idealna dla zastosowania karpiówki KLASSIK. Jej historyczny kształt gwarantuje elegancki i ponadczasowy kształt powierzchni dachowej. Karpiówki – głównie ze względu na swoje niewielkie rozmiary – pozwalają na tworzenie na dachach stromych i o skomplikowanych połaciach dekoracyjnych linii przypominających rybią łuskę lub koronkę. Karpiówki nie mają zamków. Dlatego układa się je w dwóch warstwach z przesunięciem, tak aby górna dachówka ceramiczna osłaniała styk dwóch dolnych. Minimalny kąt nachylenia dachu dla karpiówki to 30º. 

Marka CREATON proponuje liczne rozwiązania w zakresie tego rodzaju dachówek. Wśród nich znajdziemy modele: KLASSIK, AMBIENTEPROFILANTIKSAKRAL czy MANUFAKTUR. Wyróżniają się one szeroką paletą krojów, kolorów, a także powierzchni licowej (chropowate, gładkie, szczotkowane).

Esówki z Flandrii

Ciekawą stylistykę przedstawionej obok realizacji świetnie uzupełniają dachówki SINFONIE w kolorze czarnym. Wzorowane są one na tradycyjnym kształcie esówki. Nazywane są też holenderką i przypominają w przekroju leżącą literę „S”. 

Takie rozwiązanie zapewnia szczelność pokrycia i dobre odprowadzanie wody z dachu. Umożliwia też zmienną długość krycia, co jest szczególnie istotne przy wymianie starych pokryć. Eliminuje bowiem potrzebę przebijania istniejących łat oraz skraca czas i koszty remontu dachu.

Modele MELODIE i SINFONIE to połączenie wysokiej jakości i elastyczności w zakresie montażu. Perfekcyjna konstrukcja zamków umożliwia optymalne pokrywanie dachu przy zachowaniu maksymalnej tolerancji przesuwu. Dodatkowo SINFONIE wyróżnia się pod względem ekonomiczności. Jej zużycie wynosi 10,9 szt./m² – to ok. 30% mniej w stosunku do dachówek o małym formacie. Wśród esówek to wynik nie do pobicia.


Marsylki – dachówki zakładkowe

Niezwykły urok górskich chatek położonych w malowniczej dolinie idealnie podkreśla dach pokryty dachówką RATIO. Wzorowana jest ona na historycznych kształtach dachówki marsylki z dwoma pionowymi wyżłobieniami. Należy do grupy dachówek zakładkowych. Charakterystycznym elementem tego modelu są wyprofilowane zakładki na górnych i bocznych krawędziach. Tworzą one zamki, które ułatwiają dopasowanie dachówek podczas układania oraz uszczelniają miejsca połączeń.

Modele RAPIDO i RATIO to rozwiązania łączące tradycję klasycznej marsylki z nowoczesną technologią. Dostępne są w kilku wariantach kolorystycznych i wykończeniach powierzchni. Pochodną marsylki jest dachówka sercówka, która od swego pierwowzoru zapożyczyła chociażby wielkość i kształt zamków. Na jej powierzchni wytłoczony jest wzór przypominający romb i stanowiący jej serce. 

Sercówką jest model HERZZIEGEL w kolorze klasycznej czerwieniJego kształt zapobiega osuwaniu się śniegu z połaci. 

Historia wykorzystania w architekturze dachówek wypalanych z gliny sięga kilku tysięcy lat. Bez wątpienia to jeden z najstarszych materiałów do krycia dachów. Wieki ich stosowania pozwoliły wykształcić się kilku rodzajom dachówek ceramicznych, które – jak widać – wciąż z powodzeniem znajdują zastosowanie w klasycznych i nowoczesnych realizacjach domów jednorodzinnych.

Zobacz pozostałe wpisy
Zobacz wszystkie

Kształt dachówki ma znaczenie

Technologia KERALIS oryginalne rozwiązanie CREATON_01

KERALIS – technologia produkcji zapewniająca dachówkom ceramicznym CREATON jakość premium