Jaka dachówka na dach dwuspadowy?

CREATON-dachowka-ceramiczna-PREAMION
0

Dachy dwuspadowe cieszą się nieustannym zainteresowaniem wśród osób decydujących się na budowę domu. Siła pokrycia o takim kształcie tkwi w oszczędności czasu potrzebnego na wykonanie prac dekarskich oraz, co z tym związane, niezbędnych nakładów finansowych. Szerokie są również możliwości w zakresie wyboru dachówki na dach dwuspadowy – jej kształtu, koloru i materiału, z którego będzie wykonana. Idealnie dobrana podkreśli niepowtarzalny charakter naszego domu. Zatem jaka dachówka na dach dwuspadowy będzie najlepsza? Jakie kryteria dotyczące jej wyboru powinniśmy uwzględnić? Aby odpowiedzieć na te pytania, musimy wziąć pod uwagę nie tylko specyfikę dachu i nasze indywidualne upodobania. Również architektura całego budynku, jego otoczenie oraz istotne właściwości dostępnych na rynku modeli mają ogromny wpływ nasz wybór.

DACH DWUSPADOWY IDEALNY POD WZGLĘDEM STYLU

Architektura dachu dwuspadowego obecnie utożsamiana jest z nowoczesnym budownictwem zrównoważonym, z budynkami energooszczędnymi i pasywnymi. Oszczędna w kształtach, zwarta bryła pozwala na uzyskanie korzystnych parametrów energetycznych, co potwierdza architekt Monika Lisowska-Łętocha, dyrektor pracowni projektowej ARCHON+: ─ „Modna, prosta forma idzie w parze z tendencjami nowoczesnej architektury i jest jedną z podstawowych cech budownictwa energooszczędnego”.

W związku z tym, szukając idealnego produktu na dach dwuspadowy warto sięgnąć po dachówki płaskie, które podkreślą minimalistyczny charakter naszego domu. Prosta forma idealnie pasuje do architektury pozbawionej zbędnych ozdobników, domów zbudowanych na planie wydłużonego prostokąta. Dachówki dostępne najczęściej w modnych barwach – od szarości, przez kolor łupka, antracytu, do głębokiej czerni – podkreślają elegancki, choć nieco surowy wygląd budynku.

Jak zaznacza Monika Lisowska-Łętocha – „Przy wykończeniu dwuspadowego dachu bardzo dobrze sprawdzają się aktualnie modne, matowe dachówki. Nie dominują i nie przytłaczają innych okładzin oraz stylistycznie odpowiadają tego typu architekturze”. Jednolita tafla dachu, powstająca po zamontowaniu na połaci dachówek płaskich w przypadku konstrukcji dwuspadowej zostaje przełamana jedynego estetyczną linią kalenicy. Ten element, wykonany z gąsiorów dopasowanych pod względem koloru i stylu do dachówki podstawowej, staje się czymś w rodzaju ozdobnika całej konstrukcji.

Dach dwuspadowy nie jest zarezerwowany tylko dla domów utrzymanych w nowoczesnym stylu. Tu również idealnie sprawdzą się i tradycyjne formy dachówek – holenderki płaskie lub znane od lat esówki. Wymienione modele są oferowane w ponadczasowej czerwieni, odcieniach brązu lub wariantach płomieniowanych. Odważnych zachęcamy do sięgnięcia po awangardowe kolory – granatowy lub zielony. Tradycyjny model dachówki na dachu dwuspadowym podkreśla ponadczasowy styl naszego budynku. Niekiedy ciekawym rozwiązaniem może okazać się także wzbogacenie poddasza lukarnami, które nawiążą do charakteru dworkowego. Łącząc tradycyjną formę z nowoczesnym kształtem dachu możemy mieć pewność, że uzyskamy nietuzinkowy efekt.

DACHÓWKA CERAMICZNA CZY CEMENTOWA NA DACH DWUSPADOWY

Na dachu o nieskomplikowanej konstrukcji możemy z powodzeniem zastosować zarówno dachówka ceramiczna jak i cementowa. Uważane przez wielu za „szlachetne”, dachówki ceramiczne, to rozwiązanie dla wszystkich ceniących elegancki materiał dostępny w niezwykle bogatej kolorystyce. Stosowanie przez producentów wysokiej jakości powłok sprawia, że nie będziemy musieli poświęcać wiele czasu na ich konserwację i utrzymanie w czystości. Do wyboru mamy produkty posiadające powierzchnię naturalną, bądź uszlachetnione angobowaniem lub glazurowaniem. Powłoki te nadają intensywną barwę dachówce oraz doskonale chronią jej powierzchnię.

Jeśli zależy nam na połączeniu optymalnej jakości z eleganckim wyglądem i niższymi kosztami zakupu – wybierzmy dachówki cementowe. Modele nawiązujące do znanych od stuleci kształtów są niepalne i wodoodporne. Posiadają właściwości hydrofobowe, które sprawiają, że woda spływa z dachówki w postaci kropel, chroniąc połaci przed osadzaniem się zanieczyszczeń, doskonale tłumią dźwięki i pozbawione są efektu rozszerzalności termicznej.

„Specjalne powłoki, którymi pokryte są dachówki sprawiają, że woda spływa po nich, nie wchodząc w naturalnie porowate powierzchnie, a co za tym idzie – nie dochodzi do zamrażania i rozmrażania materiału. Dzięki stosowanym współcześnie nowoczesnym powłokom odznaczą się wyjątkowymi walorami estetycznymi i będą wspaniałą ozdobą budynku.” – podkreśla Jarosław Kostrzewa, Trener w Akademii CREATON. Ogromną zaletą dachów dwuspadowych jest ich duży kąt nachylenia, który sprawia, że woda opadowa jest skutecznie odprowadzana, natomiast śnieg łatwo zsuwa się z konstrukcji pozbawionej załamań zarówno z dachówki ceramicznej, jak i cementowej.

DACH DWUSPADOWY TRWAŁY I FUNKCJONALNY Odpowiedni kąt nachylenia, brak skomplikowania poszczególnych fragmentów dachu sprawia, że w zakresie rozwiązań dodatkowych nie musimy poszukiwać złożonych i kosztownych systemów. Możemy zaoszczędzić na wielu akcesoriach, które są niezbędne w przypadku modelu o skomplikowanej architekturze. Dach dwuspadowy pozwala nam ograniczyć się jedynie do akcesoriów spełniających podstawowe funkcjonalności. Musimy zadbać m.in. o skuteczną wentylację pomieszczeń i odpowietrzanie instalacji sanitarnej, dzięki zastosowaniu odpowiednich kominków, ochronę przed śniegiem i lodem oraz komunikację dachową – stosując odpowiednie systemy oraz wyłazy dachowe. Rezygnując z konkretnych elementów dodatkowych należy uważać, aby swoim wyborem nie wpłynąć na obniżenie jakości i trwałości całego dachu. Mimo, że na połaci nie będzie wielu słabych miejsc (nie licząc komina), które szybciej mogłyby zacząć przeciekać, to musimy pamiętać o odpowiednich membranach czy taśmach. To dzięki nim nasz dach osiągnie wysokie parametry użytkowe m.in. pod względem szczelności, paroprzepuszczalności czy przepuszczalności termicznej. Nie może tu zabraknąć dachówek bocznych, ewentualnie, również i bocznych połówkowych, które estetycznie zamkną całą połać na końcach. Coraz więcej architektów i inwestorów decyduje się na domu pokryte dachami dwuspadowymi również dlatego, że taki kształt umożliwia efektywne zagospodarowanie poddasza na dodatkowe pomieszczenia mieszkalne. W takiej sytuacji szczególnie ważny jest dobór odpowiedniej membrany. Obecnie na rynku znajdziemy szeroki wybór nowoczesnych i funkcjonalnych produktów przeznaczonych zarówno do pokryć z dachówki ceramicznej, cementowej, jak i blachodachówki.

Zobacz pozostałe wpisy
Zobacz wszystkie

Aplikacja EasyFix – profesjonalny asystent w doborze łączników

creaton_najwazniejsze_czesci_dachu_01

Jaka rolę na dachu spełniają łaty?