Jaka rolę na dachu spełniają łaty?

Jaka-role-na-dachu-spelniaja-laty-03-1250x756
0

Łaty to bardzo ważny element konstrukcji dachu, umożliwiający montaż dachówek na połaci. Najczęściej wykonywane są z drewna, choć niekiedy do ich produkcji stosuje się również różnego rodzaju profile metalowe. O gotowe łaty zaczepia się dachówki. Służą do tego specjalne noski umiejscowione na ich spodniej stronie. Na dachu pozbawionym łat pokrycie byłoby niestabilne, co negatywnie odbiłoby się na jego szczelności i trwałości, a także bezpieczeństwie oraz komforcie mieszkańców domu.

Poprawny montaż łat

Łaty montowane są na przecinających się z nimi prostopadle kontrałatach. Rozwiązanie takie umożliwia skroplinom swobodny odpływ do strefy okapu. Zachowanie odległości odpowiadającej grubości kontrłat pomiędzy łatami, a warstwą wstępnego krycia zapewnia także przepływ powietrza pod pokryciem dachu – a w efekcie prawidłową wentylację tej przestrzeni.

Ponieważ dachówki różnią się od siebie rozmiarami, miejsce mocowania łat jest inne dla każdego modelu. Dlatego też obowiązkowo należy zapoznać się z informacjami oraz wytycznymi zawartymi w instrukcji producenta. W przypadku dachówek z oferty CREATON Polska wszystkie szczegółowe dane techniczne i niezbędne informacje znaleźć można w Podręczniku dekarza CREATON.

Zachowanie sugerowanych odległości między łatami jest niezwykle istotne. Każde odstępstwo od zaleceń skutkować będzie niewłaściwym ułożeniem dachówek, a w konsekwencji – utratą szczelności pokrycia.

Prawidłowy dobór łat

Bardzo ważny dla poprawnego funkcjonowania dachu jest prawidłowy dobór łat. W przypadku drewnianych najlepiej sprawdza się drewno suszone. Dzięki zastosowaniu tego surowca łata nie będzie ulegała wykrzywieniu w trakcie samoczynnego schnięcia pod pokryciem dachowym. Ma to olbrzymie znaczenie w sytuacji, gdy zdecydujemy się na modele płaskie, na przykład dachówkę SIMPLADOMINO lub VISIO. Na dachach z tego typu pokryciem wszystkie nierówności są szczególnie widoczne.

Niekorzystnie na estetykę połaci przekładać się będzie również niedbałe przygotowanie łat na etapie produkcji, skutkujące na przykład różnicami w grubościach poszczególnych łat. Dlatego też podczas montażu trzeba dopilnować, aby wszystkie łaty były tej samej grubości, a także na bieżąco odrzucać te, które wyraźnie odbiegają od standardowych wymiarów. Dodatkowo warto zabezpieczyć je impregnatem. Dzięki temu staną się one trwalsze, a także odporne na działanie wilgoci oraz szkodników (na przykład korników).

Mocowanie łat na dachu

Miejsce mocowania łat musi być wyznaczone na skrajnych kontrłatach oraz przeniesione (na przykład za pomocą sznurków traserskich lub innych specjalistycznych narzędzi) na znajdujące się pomiędzy nimi kontrłaty na połaci dachowej. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że montaż przebiegnie w poziomej linii prostej.

Na etapie wykonawstwa należy zadbać również o to, aby mocowanie łat było solidne i stabilne, bez tendencji do jakichkolwiek ruchów. Nieodpowiednie ich zamontowanie może doprowadzić między innymi do obniżenia się rzędów dachówek pod wpływem własnego ciężaru.

Choć łaty pozostają niewidoczne na gotowym dachu, to jednak stanowią jeden z kluczowych elementów jego konstrukcji. Od poprawności ich wykonania zależy nie tylko estetyczne ułożenie dachówek na połaci, ale także trwałość całego pokrycia.

Zobacz pozostałe wpisy
Zobacz wszystkie

Klamka zapadła: budujemy dom!

Kominki SIGNUM CREATON – trwały i elegancki dach z gwarancją do 50 lat

Kominki SIGNUM CREATON – trwały i elegancki dach z gwarancją do 50 lat