Papa czy membrana – co wybrać?

Jaka-role-na-dachu-spelniaja-laty
0

Jednym z najważniejszych zadań warstwy wstępnego krycia jest zabezpieczenie budynku przed przedostawaniem się do jego wnętrza wilgoci. Pochodzić może ona z powstających pod pokryciem dachowym skroplin, a także z nawiewanych pod dachówki kropel deszczu lub topniejącego śniegu. Szczególnej ochrony wymaga zwłaszcza warstwa ocieplenia, która na skutek zawilgocenia traci swoje właściwości termoizolacyjne. W celu jej zabezpieczenia stosuje się specjalne materiały wstępnego krycia – membranę dachową lub papę. Każde z nich posiada swoją specyfikę.

Papa to rozwiązanie starsze. Wciąż jest jednak obecne w części regionów z uwagi na lokalne tradycje dekarskie. Dobrej jakości papa przeciwdziała przedostawaniu się wilgoci do wnętrza budynku. Ze względu na swoją formę oraz skład (zawiera dużo substancji bitumicznych) ma dużą wagę, co odbija się na komforcie montażu. Papa jest materiałem nieprzepuszczalnym – w konsekwencji zatrzymuje również wilgoć gromadzącą się pod dachem.

Membrany dachowe to materiały nowoczesne. Charakteryzują się niską wagą w przeliczeniu na metr kwadratowy, dzięki czemu są wygodne w montażu. Zapewniają dobrą izolację przeciw skroplinom pochodzącym z zewnątrz budynku. Równocześnie za sprawą kilkuwarstwowej budowy skutecznie odprowadzają wilgoć z wnętrza domu.

W efekcie umożliwiają prawidłową wentylację budynku, a w szczególności warstwy termoizolacyjnej, wykonanej na przykład z wełny mineralnej.

Dzięki specjalnym filmom funkcyjnym zastosowanym w membranach wilgoć, która przedostała się do warstwy ocieplenia, jest odprowadzana z całej powierzchni materiału na zewnątrz. W przypadku użycia papy, ujście pary wodnej będzie możliwe wyłącznie przez kalenicę, jeżeli zostanie wykonana odpowiednia szczelina, albo umieszczone na połaci grzybki lub kratki wentylacyjne. Ich instalacja wiąże się jednak z większym nakładem pracy oraz dodatkowymi kosztami.

Oba rodzaje materiałów różnią się też specyfiką montażu. Przed położeniem papy na dachu, obowiązkowo musi zostać wykonane deskowanie. Jeśli kładziemy membranę, deskowanie stosuje się wyłącznie przy niskim kącie nachylenia połaci.

Pod dachem pokrytym papą należy pozostawić szczelinę wentylacyjną między warstwą ocieplenia a deską. W przypadku membran ocieplenie może natomiast przylegać bezpośrednio do nich. Wilgoć będzie usuwana pomimo braku szczeliny. 

Z każdym rokiem papa traci na popularności. Membrana – jako rozwiązanie nowocześniejsze i posiadające więcej zalet – wybierana jest przez większość profesjonalnych dekarzy. Fachowcy polecają ją ze względu na nieduży ciężar w przeliczeniu na metr kwadratowy, wygodę w montażu, wysoką odporność na przenikanie wilgoci z zewnątrz, a także lepszą wentylację połaci wynikającą z odprowadzania pary z wnętrza budynku.

 

Zobacz pozostałe wpisy
Zobacz wszystkie
Deskowanie-dachu-kiedy-warto-wybrac-sztywne-poszycie

Ekspert radzi: Deskowanie dachu − kiedy warto wybrać sztywne poszycie?

Ekologiczne pokrycia dachowe