Standardowe i innowacyjne pokrycia dachowe

0

Standardowe i innowacyjne pokrycia dachowe

Dach jest zwieńczeniem budowy każdego domu, a jednocześnie jednym z najważniejszych elementów konstrukcyjnych. Nie bez znaczenia jest również jego wygląd – w zależności od tego, co wybierzemy, może sprawić, że posesja będzie prezentować się stylowo lub tandetnie. Ważne więc, by dobrać pokrycie indywidualnie do każdego budynku, biorąc pod uwagę jego stylistykę, a jednocześnie wytrzymałość i funkcjonalność.

 

Na rynku pokryć dachowych wybór mamy ogromny. I choć wydawałoby się, że już nic nowego w tej dziedzinie nie można wymyślić, producenci oferują coraz lepsze, nowocześniejsze rozwiązania, o doskonałych parametrach technologicznych. Pokrycia są trwałe, wytrzymałe, odporne na zniszczenia i złe warunki atmosferyczne. Równie wielki jest wybór form, rodzajów i innych kwestii estetycznych. Komuś się marzy granatowy albo zielony dach? Nie ma problemu. A może ogród na dachu? Da się zrobić.

Dziś pokrycia pełnią bowiem dużo więcej funkcji niż kilkadziesiąt czy kilkaset lat temu. Kiedyś miały chronić przed deszczem i chłodem. Dziś muszą być też paroszczelne, eleganckie, umożliwić zamieszkanie poddasza lub stworzenie na dachu (oczywiście płaskim) miejsca do rekreacji. Producenci idą jeszcze dalej – dziś pokrycie dachowe można wykorzystać nawet do produkcji energii cieplnej. Biorąc pod uwagę, jak rynek pokryć dachowych rozwinął się w ostatnich latach, można być pewnym, że projektanci i inżynierowie najlepszych firm z branży dachowej nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa.

 

Rodzaje pokrycia

Rodzaj pokrycia dachowego nie może być przypadkowy. Dobiera się go do konstrukcji dachu, kąta jego nachylenia, lokalizacji oraz stopnia skomplikowania powierzchni dachowej. W niektórych przypadkach lepiej sprawdzą się dachówki, w innych zdecydowanie bardziej poleca się blachodachówkę.

 

Ceramiczne – od dawna najpopularniejsze

 

Od stuleci najpopularniejszym pokryciem dachu są dachówki. Z ich różnych rodzajów nadal najchętniej wybieramy dachówki ceramiczne. Od zawsze wykonywane są z gliny, z tym, że te nowoczesne pokryte są dodatkowo warstwami wzmacniającymi. Dachówki ceramiczne są pokryciami ciężkimi, dlatego wymagają odpowiednio wytrzymałej konstrukcji dachu. Do wyboru mamy kilka rodzajów dachówek oraz szeroką gamę kolorystyczną, dzięki czemu bez problemu dopasujemy pokrycie do stylistyki całej posesji.

Dachówki są odporne na czynniki atmosferyczne, wytrzymałe, trwałe, a jednocześnie wyjątkowo estetyczne. Można je kłaść zarówno na dachach prostych, jak i takich, których powierzchnia ma kilka spadów, kominy czy lukarny. Dachówki ceramiczne wymagają profesjonalnego i fachowego położenia. Każde niedociągnięcie może bowiem skutkować w krótkiej perspektywie nieszczelnością pokrycia, a w dłuższej – osłabieniem wytrzymałości całej więźby dachowej.

 

Wyjątkowo wytrzymałe dachówki cementowe

 

Nieco mniej popularnym, ale też powszechnie występującym pokryciem są dachówki cementowe. Jest to również pokrycie ciężkie, wykonywane z mieszaniny cementu, wody i piasku. Dachówki cementowe są dużo tańsze niż ceramiczne, a jednocześnie wyjątkowo wytrzymałe – producenci dają na nie nawet 70 lat gwarancji. W porównaniu do ceramicznych są też bardziej odporne na zabrudzenia, dlatego dach nawet po wielu latach będzie wyglądał jak nowy. Powierzchnia dachówek jest fabrycznie malowana, dzięki czemu osadzanie się zanieczyszczeń czy porastanie mchem jest zminimalizowane.

Układanie dachówek cementowych na połaci dachu wymaga takiej samej precyzji, jak w przypadku innych rodzajów dachówek. Konieczne jest dokładne wymierzenie całego dachu, a dopiero potem kupowanie odpowiedniej ilości dachówek. Do ich położenia trzeba zatrudnić fachowców, którzy zrobią to bezbłędnie. Wadliwy montaż dachówek za każdym razem ma takie same, opłakane skutki – wilgoć na poddaszu, zimno i powolne niszczenie więźby dachowej przez wilgoć, pleśń i grzyby.

 

Lekkie pokrycie – dachówki bitumiczne

 

Jeśli zależy nam na dachówkach, a jednocześnie szukamy lżejszego materiału, który nie stanowiłby zagrożenia nawet na mało wytrzymałej konstrukcji dachu, warto rozważyć wybór dachówek bitumicznych. Są bardzo lekkie i wyglądem przypominają dachówki, nie są jednak wykonane ani z gliny, ani tym bardziej z cementu. Wytwarza się je ze specjalnej włókniny szklanej lub celulozowej, a gotowa powierzchnia dachówki jest dodatkowo pokrywana masa asfaltową lub mineralną posypką. Dachówki bitumiczne dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej i wzorniczej, bez problemu dopasujemy je więc do stylistyki każdego budynku. Tego rodzaju pokrycie sprawdzi się np. na domkach letniskowych. Nie ma tez problemu, by położyć je na domach jednorodzinnych. Są odporne na odkształcenia, wytrzymałe na działanie śniegu, deszczu, wiatru czy mrozu. Chronią wewnętrzne pokrycie dachowe przed wnikaniem wilgoci, a latem nie dopuszczają do przegrzania poddasza.

 

Blacha na dachu imituje dachówki

 

Doskonałą alternatywą dla dachówek jest blachodachówka, czyli arkusze blachy uformowane w kształcie rzędów dachówek, które bardzo łatwo jest zamontować na każdym pokryciu dachowym. Polecane są szczególnie do dachów prostych, mało skomplikowanych. Mogą bowiem stwarzać problemy montażowe np. przy kominach czy lukarnach. Blachodachówka ma wewnątrz stalowy lub aluminiowy rdzeń, a z obu zewnętrznych stron jest powlekana różnego rodzaju substancjami wzmacniającymi. Jest trwała, wytrzymała i nie dopuszcza do wnikania wilgoci do głębszych partii dachu. Świetnie sprawdzi się jako pokrycie dużych dachów, np. na budynkach rekreacyjnych czy w gospodarstwach rolnych do pokrywania wielkich dachów budynków inwentarskich.

Blachodachówka dostępna jest w ogromnej gamie kształtów i kolorów. Świetnie sprawdzi się więc na każdym dachu, bez względu na to, czy budynek jest minimalistyczny w formie, czy jest bardziej rozbudowany. Odpowiednio konserwowana powierzchnia zapewni bezproblemowe funkcjonowanie przez długie lata. Blachodachówka jest odporna na wiatr, słońce, mróz i wodę. Łatwo jest utrzymać ją w czystości, gładka powierzchnia blachy sprawia, że zanieczyszczenia i brud po prostu po niej spływają. Warto postawić na blachodachówkę, jeśli cenimy estetykę dachówek, a jednocześnie chcemy zapłacić nieco mniej.

 

Innowacje na rynku

Elastyczna, szczelna membrana

 

Spośród ciekawych rozwiązań dla dachów płaskich warto bliżej przyjrzeć się preparatowi o nazwie Elastodeck – to bezspoinowe pokrycie, tworzące na dachu elastyczną, wytrzymałą membranę. Doskonale sprawdzi się w przypadku dachów, które będą użytkowane jako tarasy, ogrody czy miejsca do rekreacji. Preparat jest w formie półpłynnej, można go nałożyć zwykłym wałkiem, przy czym nie ma konieczności zrywania poprzednich warstw pokrycia. Materiał nie tylko doskonale się prezentuje, ale też zapewnia idealną szczelność na dachu, szczególnie w tych miejscach, gdzie łącza się ze sobą różne materiału budowlane, np. stal i beton.

Preparat można również nakładać na dachy strome, o różnej ilości spadów, z kominami, lukarnami i innymi akcesoriami dachowymi. Idealne pokrycie membrana sprawi, że dach będzie wyjątkowo szczelny i odporny na przecieki nawet w tych miejscach, które sprawiają sporo problemu podczas kładzenia tradycyjnych pokryć dachowych.

Elastodeck jest innowacyjną i funkcjonalną alternatywą dla tradycyjnych pokryć bitumicznych typu papa dachowa czy asfalt. Przede wszystkim, jest dużo bardziej odporny na działanie czynników atmosferycznych. Nie zaszkodzi mu silne słońce, ostry mróz czy ulewne deszcze. Pokrycie dachu elastyczną membraną gwarantuje co najmniej dziesięć lat bezproblemowego funkcjonowania.

 

Dach z wbudowaną elektrownią słoneczną

 

Pomysłowym nowoczesnym rozwiązaniem są płyty dachowe z wbudowana baterią słoneczną. Dzięki niej dach zyska jeszcze jedną funkcję – produkcji energii do ogrzewania wnętrza lub podgrzewania wody użytkowej. Panele dachowe to rozwiązanie, które powstało z myślą o wymagających inwestorach, którzy cenią elegancję, funkcjonalność, a jednocześnie są zainteresowani odnawialnymi źródłami energii, czyli docelowo niższymi rachunkami za energię cieplną. Innowacyjne pokrycie składa się z płyt warstwowych oraz modułów fotowoltaicznych, które są lekkie, elastyczne i odporne na uszkodzenia. Takie pokrycie doskonale sprawdzi się zarówno na niewielkich domach jednorodzinnych, jak i sporych budynkach mieszkalnych, użyteczności publicznej czy rekreacyjnych. Im większa powierzchnia dachu, tym więcej modułów fotowoltaicznych, a co za tym idzie – więcej energii będzie pochodziło z odnawialnego źródła na dachu.

Elektrownia słoneczna jako integralna część pokrycia dachowego to rozwiązanie ekologiczne, ekonomiczne oraz estetyczne. Płyty dachowe nie wymagają żadnych dodatkowych akcesoriów, dlatego doskonale prezentują się na dachu, nie zaburzając jego architektury. Są to pokrycia wyjątkowo lekkie, nie wymagają żadnych wzmocnień konstrukcyjnych. Dach z wbudowaną baterią słoneczną to inwestycja, która zapewni mieszkańcom komfort, ciepło, a jednocześnie podniesie wartość całej posesji. Jeśli cenisz nowoczesne, innowacyjne technologie i rozwiązania, płyty dachowe z bateriami słonecznymi to strzał w dziesiątkę.

Zobacz pozostałe wpisy
Zobacz wszystkie

Jak skutecznie mocować dachówki ceramiczne na dachu?

phd sunroof budma

PHD razem z SunRoof na BUDMA 2022: Czas na spotkanie z budownictwem przyszłości!