Stalowa więźba dachowa
Choć więźba dachowa kojarzy się głównie z precyzyjnie przygotowanymi belkami drewnianymi, nie jest to jedyny materiał, który sprawdzi się jako szkielet dachu. Równie wytrzymała jest więźba wykonana z metalu, a dokładniej z wysokiej jakości stali.
Więźba stalowa ma sporo zalet, dzięki którym jest chętnie wykorzystywana zarówno przez inwestorów stawiających dom jednorodzinny, jak i tych, którzy wykonują budynki wielkopowierzchniowe. Jest też świetnym rozwiązaniem w budynkach i obiektach o lekkiej konstrukcji, np. w niewielkich magazynach, budynkach gospodarczych czy nawet garażach i wiatach.
Niższe koszty, szybsze prace
Więźba stalowa, zapewnia taką sama stabilność dachu, jest jednak rozwiązaniem sporo tańszym od klasycznej więźby drewnianej. Nie musimy ponosić kosztów pracy fachowych dekarzy – po prostu kupujemy elementy w konkretnej firmie i czekamy, aż jej pracownicy zamontują je na naszym dachu. Podobnie jednak, jak w przypadku wszystkich innych materiałów i elementów budowlanych, warto dobrze wybrać firmę produkującą metalowe więźby. Nie kierujmy się ceną stalowych elementów, a przede wszystkim jakością oraz parametrami, jakie znajdują się w karcie producenta.
O stali pomyśl odpowiednio wcześnie
Inwestując w więźbę stalową skracamy też czas wykonania dachu. Nie trzeba czekać kilka tygodni czy miesięcy, montaż więźby metalowej jest natychmiastowy. Zupełnie inaczej jest w przypadku drewna, które przed wykonaniem więźby trzeba odpowiednio wysuszyć, zaimpregnować i wzmocnić. Jeśli zależy nam na szybkiej budowie dachu, warto postawić na więźbę metalową. Pamiętajmy jednak, by tak istotne kwestie, jak materiał na więźbę dachową ustalać odpowiednio wcześniej – najlepiej już na etapie projektowania dachu oraz jego pokrycia. W późniejszych etapach takie zmiany planu mogą być zbyt późne i niemożliwe do wykonania.
Na budynki mieszkalne i nie tylko
Stal świetnie sprawdzi się w przypadku budynków, które oprócz metalowej konstrukcji dachu mają też stalowe ściany nośne. Taki sam materiał konstrukcyjny ułatwia prace wykonawcze i sprawia, że budynek jest dużo szybciej gotowy do użytku. Więźby stalowej nie wykonują dekarze – oferują ją głównie firmy, które zajmują się stawianiem domów o konstrukcji szkieletowej ze stali lub wykonywanie stalowych nadbudów na budynkach parterowych. Co więcej, zajmują się one również montażem w miejscu docelowym – możemy więc być pewni, że wszystko zostanie wykonane przez fachowców, którzy specjalizują się w tej formie montażu.
Więźba stalowa czy drewniana?
Dużą zaletą więźby stalowej jest jej niewielka waga. Wbrew pozorom, jest ona sporo lżejsza niż więźba drewniana. Doskonale sprawdzi się w przypadku budynków, które są przebudowywane – z dachu płaskiego tworzony jest dach skośny. W takim przypadku drewno nie zawsze będzie dobrym rozwiązaniem. Chodzi o to, że stropy na poddaszach nieużytkowanych, zwłaszcza płaskich, mają dużo mniejszą wytrzymałość – najczęściej jest to maksymalnie 50 kg na metr kwadratowy. To wystarczy, by utrzymać elementy konstrukcji dachu. Tymczasem na poddaszu zamieszkanym i użytkowanym ciężar ten powinien wynosić co najmniej 150 kg na metr kwadratowy. Strop nie zawsze da więc radę utrzymać ciężar klasycznej, drewnianej więźby oraz wszystkich elementów aranżacji poddasza (podłóg czy mebli). Wtedy stal będzie jedynym rozwiązaniem, by spełnić wszelkie normy budowlane i móc w krótkim czasie cieszyć się doskonale wykonanym poddaszem, gotowym do zamieszkania.
Nie jest podatna na wilgoć
Zalety stali jako głównego elementu więźby dachowej to spory argument, który przemawia za wykonaniem konstrukcji dachu właśnie z metalu. Chodzi o to, by uniknąć wszystkich niedogodności i niedociągnięć, jakie niosą za sobą więźby drewniane. Te ostatnie są narażone na działanie wilgoci, czynników atmosferycznych, pleśni, grzybów i robactwa, które drewno uważa za swój dom i pożywienie. Kiepsko wykonana więźba dachowa to prosta i szybka droga do poważnych problemów z dachem. Co więcej – trzeba o nią stale dbać, robić regularne przeglądy, a na etapie konstrukcyjnym – zapewnić prawidłowa impregnację drewna. W przypadku więźby stalowej o tych problemach możemy zapomnieć. Jest trwała i wytrzymała, a pomimo swojej lekkości doskonale utrzyma nawet cięższe pokrycie dachowe.
Odporna na czynniki atmosferyczne
Doskonale wykonana stal jest już na etapie produkcji pokrywana dodatkowymi powłokami, które nadają materiałowi sztywność, wytrzymałość i stabilność. Nie ma więc obaw, że pod wpływem wilgoci dojdzie do korozji i metalowy szkielet dachu szybko nam zardzewieje. Stal jest również odporna na działanie czynników atmosferycznych i zniszczenia mechaniczne – można więc mieć pewność, że nawet długotrwałe wystawienie na słońce, wiatr i wilgoć w żadnym stopniu nie obniży trwałości i stabilności więźby dachowej. Trwałość stalowej więźby dachowej jest porównywalna do więźby wykonanej z drewna. Oczywiście, także stalowy szkielet wymaga regularnych przeglądów – nawet jeśli jest doskonałej jakości, mogą mu zaszkodzić wady konstrukcyjne wykonywanego później pokrycia dachowego.
Dostępna w formie półfabrykatów
Metalowa więźba dachowa jest na plac budowy dostarczana w postaci półfabrykatów. Oznacza to sporo mniej pracy przy wykonywaniu dachu, wystarczy jedynie dobrze ze sobą połączyć wszystkie gotowe elementy. Dzięki półfabrykatom stawianie dachu trwa zdecydowanie krócej, mniejsze jest też ryzyko, że pojawią się błędy montażowe. To spora zaleta, która odróżnia więźbę dachową metalową od drewnianej, szczególnie tej wykonywanej od podstaw na placu budowy. Metalowe elementy więźby dachowej są też dużo łatwiejsze w transporcie i późniejszym wnoszeniu na dach. Nie potrzeba do tego tak rozbudowanej ekipy dekarskiej, jakiej potrzebuje tradycyjna więźba drewniana.
Prace montażowe
Zalety metalowej więźby dachowej doceniają także inwestorzy, którzy chcą w swoim budynku mieć poddasze użytkowe. Jedynym warunkiem jest więźba o układzie krokwiowo-jętkowym, w którym wszystkie krokwie łączone są z belkami stropowymi. Dzięki takiej konstrukcji ciężar dachu przeniesiony jest na ściany zewnętrzne budynku, a wszystkie wewnętrzne ściany na poddaszu są z punktu widzenia budowlanego wyłącznie ścianami działowymi. Można je więc swobodnie burzyć lub przestawiać, w zależności od indywidualnych potrzeb mieszkańców.
Konieczne dobre ocieplenie
Oczywiście, jeśli planujemy zamieszkać na poddaszu, konieczne jest przeprowadzenie prac ociepleniowych. W przypadku konstrukcji stalowej jako materiał termoizolacyjny sprawdzi się tradycyjna wełna mineralna, montowana od strony poddasza. Optymalna grubość warstwy ociepleniowej to około 20 centymetrów. Jeśli będzie cieńsza, może nie spełnić oczekiwań, jakie pokładamy w dobrym ociepleniu. Jeśli natomiast będzie zbyt duża, może w pewnym stopniu ograniczyć nam przestrzeń na poddaszu.
Nowoczesne materiały zwiększą koszt budowy
Do ocieplania można też z powodzeniem wykorzystać nowoczesne materiały termoizolacyjne, jak włókna czy granulat celulozowy czy pianka poliuretanowa. Tworzą one idealnie szczelną warstwę, pozbawioną mostków termicznych, przez które może uciekać ciepło. Trzeba jednak pamiętać, że te innowacyjne materiały termoizolacyjne są sporo droższe od tradycyjnej wełny czy też styropianu. Jeśli zależy nam na minimalizacji kosztów wykonania dachu i pokrycia, lepszym rozwiązaniem będzie montaż wełny mineralnej.
Adaptacja poddasza z metalową więźbą
Nawet przy grubości ocieplenia na poziomie 20 centymetrów okazuje się, że grubość krokwi jest nieco mniejsza. Rozwiązaniem tej sytuacji jest montaż od strony wewnętrznej poprzecznych profili, do których następnie są przytwierdzane płyty gipsowo-kartonowe, wykorzystywane do adaptacji skosów. W ten sposób powstaje elegancka i sztywna ściana, którą można później pomalować na dowolny kolor, pokryć tynkiem lub tapetą. Od strony poddasza całość wygląda identycznie jak w przypadku tradycyjnej, drewnianej więźby.
Nie będzie wilgoci pod dachem
Jest jednak jeden plus – nie trzeba się obawiać, że pod dachem będziemy odczuwać skutki działania wilgoci. Przy dobrej termoizolacji pomieszczenia na poddaszu będą suche i komfortowe. Zupełnie inaczej jest w przypadku więźby drewnianej, szczególnie kiepsko wykonanej – jest ona narażona na działanie wilgoci, pleśni i grzybów, które nie tylko szkodzą samej konstrukcji, ale rozprzestrzeniając się we wnętrzu mogą być zagrożeniem dla zdrowia mieszkańców poddasza.
Pokrycie na szkielecie stalowym
Na więźbie wykonanej ze stali zwykle układa się lekkie pokrycia dachowe, dzięki czemu wykończony dach nie jest ciężki i w żaden sposób nie zagraża pozostałym elementom konstrukcyjnym budynku. Najczęściej pierwszą warstwą wykończeniową są płyty wiórowe, które wstępnie kryje się papą, a na tak przygotowaną powierzchnie układa się gonty bitumiczne.
Można też na metalowej więźbie wykonać tradycyjne pokrycia dachowe z dachówek ceramicznych lub cementowych, a także z blachodachówki. Jedynym warunkiem jest, by wybrać taką konstrukcję metalową, która będzie stabilnym podłożem dla ostatecznego pokrycia dachu.