Ekspert radzi: dachówka angobowana czy glazurowana – którą wybrać?

Ekspert radzi - foto 01
0

Dachówki są pokryciem o wielu zaletach – eleganckim wyglądzie, wysokiej trwałości, doskonałych parametrach użytkowych. Aby wybrać najlepszy dla nas produkt, będziemy musieli podjąć ważne decyzje dotyczące nie tylko ich kształtu czy rozmiaru, ale także typu powłoki: angoby lub glazury. Każde z tych rozwiązań ma własne zalety.

Angoby i glazury to powłoki, dzięki którym możemy nadać powierzchni dachówki ceramicznej matowy lub lśniący wygląd, a także niemal dowolny kolor

Składają się one ze szlachetnych glinek z dodatkiem rozmaitych pigmentów nieorganicznych, nakładanych jeszcze przed procesem wypalania. Aby otrzymać gładką powłokę glazurowaną, oprócz sproszkowanej gliny, stosowany jest dodatkowo wysokiej jakości rozdrobniony materiał szklany. Im jest go więcej, tym powierzchnia dachówki staje się bardziej błyszcząca.

Wybór pomiędzy tymi dwiema opcjami to głównie kwestia estetyki. Naszą decyzję powinniśmy więc uzależnić przede wszystkim od własnego gustu. Należy jednak pamiętać również o dopasowaniu powierzchni dachu do wyglądu otoczenia. Warto wybrać rozwiązanie, które najatrakcyjniej wkomponuje się w krajobraz (także pod względem kolorystyki). W efekcie uzyskamy wrażenie estetycznej harmonii oraz spójnego, przemyślanego projektu.

Zastosowanie konkretnego rodzaju powłoki przekłada się również w pewnym stopniu na ochronę dachu przed zabrudzeniami oraz jego odporność na działanie środowiska.

Dachówki glazurowane dobrze sprawdzają się w przypadku domów ulokowanych w pobliżu lasu. Stanowi ona doskonałe zabezpieczenie przed skutkami oddziaływania środowiska. Na gładkiej, jednorodnej powierzchni glazurowanej zostaje zminimalizowana możliwość osadzania się mchów i porostów. 

Dachówki z tym rodzajem powłoki posiadają także większą zdolność samooczyszczania. Spływające po nich krople deszczu usuwają z powierzchni zgromadzone na niej zabrudzenia.

W gamie dachówek ceramicznych marki CREATON znajdziemy eleganckie dachówki z powierzchnią glazurowaną FINESSE oraz NOBLESSE w niezwykle bogatej kolorystyce, na przykład modele FUTURAPREMIONRATIO czy dachówkę karpiówkę KLASSIK

Warto także wziąć pod uwagę, że powierzchnia glazurowana odbija światło. W słoneczny dzień duże dachy pokryte tego rodzaju dachówkami mogą więc stanowić utrudnienie dla kierowców. Pamiętajmy o tym, kiedy budujemy lub remontujemy dom w pobliżu ruchliwych dróg. Dachówki angobowane posiadają elegancką, matową lub satynową powierzchnię. 

Pokryte nimi dachy są bardzo popularne – doskonale wpisują się w aktualnie panujące trendy. Produkty te mają mniejszą zdolność do samooczyszczania od glazurowanych, ale na ich matowej powierzchni nie widać naturalnych zabrudzeń – kurzu, pyłu oraz innych zanieczyszczeń. 

Wyróżniające się pod względem estetyki i trwałości dachówki ceramiczne z powierzchnią NUANCE w ofercie marki CREATON to doskonała inwestycja, która zapewni nam trwały i solidny dach na lata. Wśród dachówek angobowanych, posiadających najwięcej wariantów kolorystycznych należy wymienić modele OPTIMAMAGNUM oraz BALANCE.

Wybór pomiędzy dachówkami glazurowanymi, a angobowanymi jest w dużej mierze sprawą naszego gustu. Jedne i drugie produkty cechują bardzo dobre parametry techniczne. 

Przed zakupem warto jednak dokładnie poznać zalety poszczególnych rozwiązań. Jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie możliwe kwestie, w tym również specyfikę najbliższego otoczenia domu, będziemy mogli podjąć w pełni przemyślaną i trafną decyzję.

Zobacz pozostałe wpisy
Zobacz wszystkie

Ekologiczne pokrycia dachowe

PRO_PROS_FUTURA-2020.indd

Dlaczego warto zastosować oryginalne klamry podczas montażu dachówek płaskich?