Którą wiertarko-wkrętarkę wybrać?

0

Wiertarko-wkrętarka zapewnia dużą swobodę w wykonywaniu najpopularniejszych prac montażowych. Aby jednak służyła długo i była dopasowana do konkretnych potrzeb, warto wybrać odpowiedni model. Sprawdź, jak dobrać wiertarko-wkrętarkę.

Na rynku znajdziemy wiele modeli wiertarko-wkrętarek. Firma Rawlplug, znana nie tylko z zamocowań i elementów złącznych, ale też właśnie z elektronarzędzi, wypuściła na rynek całą rodzinę wiertarko-wkrętarek akumulatorowych. Na ich przykładzie postaramy się wyjaśnić, na jakie kwestie trzeba zwrócić uwagę przed zakupem.

Zastosowanie wiertarko-wkrętarek

Wiertarko-wkrętarki akumulatorowe polskiego producenta to urządzenia o szerokim zastosowaniu. Są wśród nich modele:

  • R-PDD18-55

  • R-PDD18-70

  • R-PDD18-P100

pozwalające na bezproblemowe prace w drewnie, tworzywach sztucznych, a także metalu. Najmocniejsza wersja narzędzia umożliwia wiercenie w cegle, a dzięki zastosowaniu odpowiedniego wiertła, także w lekkim betonie. Wybierając odpowiedni model można m.in. wkręcać wkręty w konstrukcjach drewnianych, wiercić w drewnie i płytach wiórowych jak również montować śruby metryczne czy wiercić blachę. Co więcej, opłacalna może okazać się inwestycja w kilka modeli wraz z całym systemem – akumulatorem i ładowarką, dopasowanymi do więcej niż jednej maszyny.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

O wytrzymałości i sposobie pracy wiertarko-wkrętarki decyduje kilka elementów. Zatem zwróćmy uwagę m.in. na moc i prędkość, moment obrotowy, rodzaj silnika, a także wagę i ergonomię użytkowania oraz czas pracy na jednym ładowaniu.

 

 

MOC i MOMENT OBROTOWY

Im większa moc wiertarko-wkrętarki, tym cięższe prace może wykonać maszyna i lepiej nadaje się do twardszych podłoży. Moc warto dopasować optymalnie do potrzeb. Przekładnia planetarna R-PDD18-55 generuje 55NM mocy, co za tym idzie jest to urządzenie dobre do prostych prac budowlanych oraz prac w domu. Oferuje 16 pozycji sprzęgła oraz wiercenie – maksymalna średnica wiercenia w drewnie wynosi 36 mm, a w metalu 13 mm.

Do profesjonalnego stosowania na co dzień niezbędne mogą okazać się maszyny o większej mocy, a więc R-PDD18-70 z momentem obrotowym generującym 70 NM i umożliwiającym wiercenie w drewnie otworów o średnicy do 40 mm oraz R-PDD18-P100, która ma 14 pozycji sprzęgła i 3 tryby pracy – w tym wiercenie z udarem.

Możliwość regulacji momentu obrotowego – jak widać na przykładzie wiertarko-wkrętarek Rawlplug – pozwala samodzielnie dobrać wartość siły obrotowej do typu montażu.

PRĘDKOŚĆ i ERGONOMIA

Z kolei prędkość wiertarko-wkrętarki umożliwia dostosowanie trybu pracy do konkretnych aplikacji, zwiększa precyzję narzędzia oraz zapobiega uszkodzeniu zarówno sprzętu jak i materiału. W przypadku R-PDD18-55 prędkość wynosi 1800 obr./min., model R-PDD18-70 generuje prędkość do 2000 obr./min. Natomiast przekładnia planetarna modelu P100 to aż 2100 obr./min. Pozwala to wykorzystać tę wiertarko-wkrętarkę do szerokiego spektrum aplikacji.

Przy regularnym i częstym stosowaniu, istotnymi czynnikami są też ergonomia i waga urządzenia, gdyż wpływa to na jakość pracy i zmęczenie użytkownika. Dobrym rozwiązaniem okazują się w tym przypadku gumowane, profilowane rękojeści, które zwiększają pewność chwytu oraz wygodę. Ponadto najmocniejsza z wiertarko-wkrętarek posiada pomocniczy uchwyt dla lepszej kontroli urządzenia i odciążania użytkownika, zwłaszcza podczas wiercenia z udarem.

Serce wiertarko-wkrętarki

Tym mianem określany jest silnik urządzenia, gdyż to od niego zależy skuteczność i trwałość elektronarzędzia. Na rynku można znaleźć narzędzia wyposażone w silnik szczotkowy i bezszczotkowy. W wiertarko-wkrętarkach Rawlplug wykorzystywane są wyłącznie silniki bezszczotkowe, które charakteryzują się lepszą wydajnością i żywotnością. Wpływa on też na czas pracy akumulatora na jednym ładowaniu, a to z kolei przekłada się na lepszy komfort pracy i krótszy czas montażu.

Do wiertarko-wkrętarki o mniejszej mocy, wykorzystywanej do prac lekkich, możemy dobrać systemowe akumulatory 2 Ah wraz z niewielką i poręczną ładowarką, która naładuje sprzęt w ciągu 60 minut. Mocniejsze modele elektronarzędzi wyposażone są już w akumulator 5 Ah i ładowarkę, dzięki której sprzęt będzie gotowy do ponownego użycia już po 50 minutach. Kompatybilność wiertarko-wkrętarek z systemem akumulatorowym jest jedną z ich największych zalet.

Elektronarzędzia dla profesjonalisty

Wiertarko-wkrętarka R-PDD18-55 to sprzęt do lżejszych prac i majsterkowania, ale bywa również potrzebna na budowach i podczas remontów. Nie zawsze bowiem istnieje konieczność wykorzystywania mocniejszych narzędzi. Dla profesjonalistów oraz wszystkich, którzy szukają sprzętu do cięższych prac i potrzebują maszyn o wielu możliwościach przeznaczone zostały mocniejsze modele. Rozszerzenie portfolio marki to przede wszystkim lepsze dopasowanie oferty do potrzeb użytkowników. Wybierając wiertarko-wkrętarkę, otrzymujesz uniwersalne narzędzie, które może sprostać wielu zadaniom, jednocześnie oszczędzając miejsce, czas i pieniądze. Jest to szczególnie korzystne dla profesjonalistów, którzy potrzebują niezawodnego, wszechstronnego narzędzia.

Zobacz pozostałe wpisy
Zobacz wszystkie
PRO_PROS_FUTURA-2020.indd

Dachówki ceramiczne na dachy o nachyleniu połaci od 7 stopni

Technologia KERALIS - oryginalne rozwiązanie CREATON -MINIATURA

Technologia KERALIS oryginalne rozwiązanie CREATON